1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yenİ Tuzlu Su kurulum Görüşler / Öneriler

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde mode_72 tarafından 6 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    Öncelikle bu formda yazan hiçbir maddiyat gözetmeden konulara ,olaylara pozitif yaklaşan kuruculara ve yazan herkese çok tşk etmek istiyorum.
    Bunu yazmamın sebebi (ne olur burda yazan bu işi ticari yapan arkadaşlar alınmasın.2-3 kişi tüme maledilemez) bu hobiye 2.el bi akvaryumla (resimlerdede görüleceği üzere) başlamak istemem.Araştırma aşamasında malzeme satan büyük bir akvaryumcuya girdim .Elimdeki akvaryumu ve diğer malzemeleri anlattım.Akvaryumda sump ve sump yapacak delik olmadığı için abi o akvaryum hiçbir işe yaramaz sen yeni bi tane al dedi.Yolun daha başında hazır akvaryum (bedelsiz) bulmuşum diye sevinirken birden başımdan aşağı kaynar sular döküldü.Sonra bu formu buldum.Temel beyle de yazıştıktan sonra delik olmadanda sump yapılabileceğini öğrendim.Gerçi madem bu işi doğru düzgün yapacam delik deldireyim dedi.Bunun araştırmasını yapmaya başladım ve evimin yakınında sayılabilecek bi cam fabrikası fark ettim.Gidip konuştuğumda para önemli değil getir hallederiz dediler.(Daha sonra bunun detaylı bilgisini avcılar,b.düzü v.s civarında oturanlar ,kendi akvaryumunu kendisi yapmak yada delik deldirmek isteyenler için burda paylaşacağım)Bunun haricinde 2 farklı akvaryumcu ile daha konuştum.Akvaryum konusunda olmasada buna benzer konularda çok karamsarlar.Bu iş kolay değil ,belkide bu yüzden insanları uyarmak adına bu kadar kötümser davranıp kestirip atabiliyorda olabiler??.Neyse her ne kadar akvaryumda yaşam başlamasada şimdiye kadar çıkardığım ders tek bir kişiye yada kuruluşa bağlı kalmadan araştırmacı olmak.

Şİmdi akvaryumum 119x38xh50 boyutlarında .Bu akvaryumda ,boyutlar el verdiğince reef akvaryumda beslene bilecek her canlıdan bulundurmak istiyorum.Yavaş yavaş ve aşamalı olarak.80x34xh35 boyutlarında sump için cam kestirdim.(Hazırda vardı istediğim ölçülerde kestirdim sadece)
    Sump için şu an sadece akvaryum olabilecek gibi içersine hiç bölme olmadan cam kestirdim ama aşağıdaki resimde olduğu gibi yapmak istiyorum.Görüşleriniz önerileriniz
    Kurmayı düşündüğüm doğrultuda önerebileceğiniz PS marka ve modeller ne olmalıdır.Bu konuda biraz aklım karıştı akvaryumun 3 katı kapasitede olmalı deniyor.Şimdi ürünü incelerken örn.900 lt için uygundur diyor.Bu benim akvaryumuma uygunmudur yoksa üreticinin 3.000 lt için uygundur dediğindenmi bakmalıyım.?
    Akvaryum aldığımda böyleydi.
    Ben böyle yaptım.
    Buraya lambaları asmayı düşünüyorum

Ayrıca akvaryumu aldığımda içinde kayalar vardı.Ama akvaryum 7-8 aydan beri çalışmıyordu ve içinde pek çok ölü balık v.s vardı.Bende kayaları çıkarıp tatlı suyla fırçayla yıkadım ve kurumaya bıraktım.İyimi yaptım kötümü yaptım bilmiyorum ama bu kayaları kulanabilirmiyim.
    Formdaki canlıkayalarla ilgili hemen her yazıyı okudum.Elimdeki kayaların artık canlıkaya olmadıklarını biliyorum.Eskiden canlımıydı bilmiyorum.Ama bundan sonra hani yanına canlı kaya alırsam canlana bilecek türdemidir (gerçi resimden ne kadar anlaşılır onuda bilmiyourm amasaat:gif)
    Biraz uzun bir giriş oldu farkındayım ama sizlerin bilgi birikimleri doğrultusunda fikirleriniz ve önerileriniz benim için çok değerli.Herkse şimdiden çok tşk .

2. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Hakan bey öncelikle hayırlı olsun gerçekten güzel bir geri dönüşüm yapmışsınız akvaryumunuz sump ile birlikte yaklaşık 300 litre dolayısı ile
    900 litre akvaryumun hacminin 3 katı olmalı kuralına uygundur ayrıntılı cevap zaten ustalardan gelecektir
    saygılarla

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Konuyu kaçırmışız sanırım yeni fark ettim. Hayırlı olsun öncelikle. Akvaryumu deldirebilecek olmanız sizi rahatlatacaktır. Aşağıdaki sump sistemi yani çizim pek kullanışlı olmaz. Nedeni ise ps ile yukarı basma motoru aynı bölümde gösterilmiş. Su bu bölümden buharlaşacak ve alacağınız ps modeline göre buharlaşarak sürekli düşen su seviyesinden ve tabi sizin su eklemelerinizden o kısımda su yükselmesi ve alçalmasından modeline göre çok çok fazla veya belli oranda etkilenecek performansı düşecektir. Çizimde görülen kule kısmının sağındaki bölmeyi geniş tutun ve ps bölümü orası olsun. Motor en sağdaki kendi bölümünde kalsın.

Elinizdeki kayalar ölü kaya ama kullanabilirsiniz. En azından dekorun alt kısmında ayak olarak kullanır üst kısımlara canlı kaya ekleyebilirsiniz ilerleyen süreçte.

Tek kurum, tek kişiye bağlı kalmak elbette yanlış ama bu ekipman anlamında ve genel bilgi anlamında faydalıdır. Diğer kurulum ve idame ettirme kısmında fazla kurum ve yapısı farklı kişilerin karmaşık önerilerinin zarar verdiğini de çok gördük.

Reef olacaksa Ati 200, ATB veya Octopus markaları düşünebilirsiniz.

ATB modelleri.

4. Hasan.Kiskanc

Hasan.Kiskanc

İsim:
    Hasan Kıskanç
    Tebrikler elinize sağlık, Çok iyi bir işçilik örneği emeğinize saygı duymak lazım. Umarım dolu ve faliyette olan bir akvaryum resminizide görürüz.

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar .Ps için NAC 7 Buble Magus konik olanı otuzcom fiyatı 340 Tl,aydınlatma için 3*39 wat.t5 2 mavi 1 beyaz ,taşlara gelince zannedersem hepsi antalya kayası alacağınız canlı kayaların altına yastık olabilir diyorum.;)

Sayfayı Paylaş