1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Acemi Ve Yardıma Muhtaç :???

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde KaRaaNKA tarafından 6 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. KaRaaNKA

KaRaaNKA

İsim:
    erdal unutmazsoy
    Ağabeylerim, kardeşlerim akvaryum sevdam daha bir ay olmadı. Bir arkadaşta gördüğüm akvaryum ile bende yapabilirim dedim kendi kendime. Arkadaşlarımın yoğun fanus al besle uyarılarına bakmadan balıklara daha iyi ortamı sağlamak için en fazla boyutu nasıl alırım diye düşündüm. Geceleri uyuyamadım desem yalan olmaz yani.

Bilmiyorum yeterli süre değil belki ama acele davrandım galiba ve bugün topu topu 3 tane olan balıkçıları dolaştım. Tam 80 lt sıfır akvaryum alacakken başka bir balıkçı ya gittiğimde bana kendisinin kullandığı üst kapağı olmayan 120 lt (100*33*36h) akvaryumu gösterdi. aldım. balıkçı yanında bir adet iç motor ve bir adet de ısıtıcı verdi.(dükkanını kapattığı için hepsini 60 tl ye aldım.) iç ekipmanlarını sizlerle almayı düşünüyordum ama onları da verdi bende aldım. Isıtıcı atman 75w. İç motorda bilmediğim için üzerinde yazanları yazıyorum kusura bakmayın: AC: 220v-240v 50 Hz 18W Qmax 1500 L/H Hmax : 0,8m bunlar yazıyor. Acaba iyimi almışım kötümü. Yada sıfır mı alsaydım. Kapağı yok birde. kısacası şimdi yardımlarınızı bekliyorum. Araştırmalarım da ve balıkçının dediği gibi tuzlu su ile iyice ovalayarak yıkamayı düşünüyorum. Ve canlı atmadan bir hafta motor çalışır vaziyette bekletmeyi düşünüyorum. Ayrıca içinde Japon bakmak istiyorum yaklaşık 10 adet. benim amacım balıklara eziyet yada ticari amaç (yetiştir, yavrulattır, sat) değil. Sadece zevk almak için. Acemiyim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Nasıl yıkayayım nasıl temizleyeyim, kaç balık olur bu tankta. Kumum yok bu arada ne ve ne kadar alayım. Dekor tavsiyesi bitki düşünmüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Eğer bir hatam ve yazım yanlışı yaptıysam affola. Acemiliğime ve heyecanıma verin artık. Şimdiden cevaplarınız, yardımlarınız ve önerileriniz için çook teşekkür ederim.

2. Traveler

Traveler

Cevap: Yeni Acemi Ve Yardıma Muhtaç :???

Merhabalar,

Öncelikle yeni maceranızda başarılar dilerim.Umarım hep dilediklerinize ulaşırsınız :ay:

Öncelikle bence fiyat iyi.Üstünü suyun buharlaşmasını önlemek amacıyla şimdilik basit bir strafor ile kapatabilirsiniz.İleriki zamanlarda internetten basit bir araştırma sonucu çok kullanışlı ve göze hoş gelen kapak yapımlarına bakarak bunları uygulayabilirsiniz...

Kum olarak silis kum tercih etmenizi öneririm ince taneli olanlardan.Japon balıkları kumla çok oynayan balıklar oldukları için ince taneli kum hem onlara daha rahat gelecek hemde göze hoş gelecektir.Dekor olarak doğal kütüklerle bence hoş bir ortam yaratılabilir.Japonların ileride büyüyeceklerini düşünürsek 5 adet japon kafi olacaktır.Kaliteli japon türlerinden tercih ederseniz pişman olmayacaksınızdır.

Litre başına 1 watt olarak hesapladığımız takdirde akvaryuma imkan varsa 100 wattlık bir ısıtıcı alınmalıdır.Motor saatte 1500 litre su çevirecek kapasitede.Şu anlık kanımca kafidir.Fakat imkan varsa bence dış filtre düşünülmelidir.

Akvaryumu önce tuzlu suyla (kaya tuzu) bir güzel yıkayın.Daha sonra boşaltıp yeniden tuzlu su doldurarak 1 gün bekletin.Hem bu sürede sızdırma testi de yapmış olursunuz.Ardından bol suyla yapacağınız bir yıkama kafi olacaktır.

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Eveeet, önce hoşgeldiniz diyelim sonra da hayırlı olsun diyelim. Acelecilik yapımız gereği hepimizde var. Fakat bir yede durup önce araştırmak bilgi sahibi olmak ve ondan sonra imkanlarımız dahilinde satın almak bize gelecekte çok çok daha ucuza geliyor ve daha faydalı oluyor haliyle.
    size kimse kızmaz burada, tavsiyelerimiz olur, yönlendirmelerimiz olur. Dikkate alırsanız karlı çıkarsınız :)

Öncelikle alınan ekipmanların bir güzel dezenfekte edilmesi gerekir ama bunun için 10 gün boş yere çalıştırmak da biraz fazla olur. Ben bir şey rica edeceğim, mümkünse alınan ekipmanların fotoğraflarını görebilirmiyiz? Akvaryumun silikonları ne durumda? Motorda pas, yosun, kırık, tıkanıklık var mı? Aydınlatma yok sanırım, durum nedir? Isıtıcının üzerinde yosun, pas, tortu var mı yoksa cam gibi parlak mı? ne var ne yoksa bize fotorğaflarını gösterirseniz neyi nasıl temizleyeceğinizi ve 10 gün yerine kaç gün ne şekilde temizliki yapılması gerektiğini paylaşalım.
    ama önce...

4. KaRaaNKA

KaRaaNKA

İsim:
    erdal unutmazsoy

Öncelikle Güven kardeşime ve Burak abime teşekkür ederim. Forumda yanlız kalmayacağımı biliyordum.:) Baya bi sevindim.

Evet ısıtıcı için balıkçı 100 w demişti 75 w çıktı yarın yada diğer gün 100 w ile değiştirmeyi deneyeceğim olmazsa alırız artık.

İç motor u heyecan ve aceleyle sizleri beklemeden parçalarına ayırdım ve hiç kullanılmamış bir diş fırçası ile temizledim. 2. el olduğu için baya bir kirlenmişti. süngerini bol suda iyice temizledim ve temiz bir kovaya koydum takmadım daha. tabi kullanıldığı için biraz iç kısımda ve kafasında yosun vardı ama hiç kalmadı. ısıtıcıya dokunmadım daha.

Tankı bol su ile şimdilik yıkadım elimlede oğladım biraz. :) tam iyotlu sofra tuzu ile ve hiç kullanılmamış bir çamaşır süngeri ile silecektim bir mesajlara bakayım dedim. iyiki bakmışım.
    yarın kaya tuzu alırım.(tam ne balıkçı söyler herhalde) öyle yaparım artık.
    fotograf koymayı bilmiyorum daha üzğünüm.

Güven kardeşim balık tavsiyene uymayı düşünüyorum. siz ne derseniz onu yapacağım çünkü...

Saygılar.

5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Heyecan guzeldir guzel, genc tutar, dinc tutar. Hosgeldiniz, dogru yere geldiniz.
    Dezenfekte islemini ekipmaninizi soyle sirkeli suda bir gun bekleyerek yaparsaniz kurmadan önce fevkalade olur. Sonrasında güzelce durulayıp kurulumu yaparsınız. Mümkünse doğal yapım sirke olsun, katkisiz.
    Saglikli canlilar

Tapatalk Mobil

6. KaRaaNKA

KaRaaNKA

İsim:
    erdal unutmazsoy

Bülent abi teşekkür ederim. sirkeli suda bekleteceğim tamam abi. hem sirkeli , hemde kaya tuzu olsa olurmu bir arada yani. birde foto yükleyeceğim aldıklarım ile ilğili bakalım başarabilecekmiyim. telefondan çektim. ama nasıl yüklendiğini bilmiyorum araştırıyorum şu an. bu arada bu akşam normal iyotlu sofra tuzu ile bi güzel yıkasam nasıl olur kaya tuzu mu kullanayım.

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
  8. KaRaaNKA

KaRaaNKA

İsim:
    erdal unutmazsoy

İnşaallah, dezenfekte yarın ya da diğer gün biter. Ben bu günden bir sızdırma var mı diye tankı doldurdum ama tam değil. Bakalım olmaz herhalde bir şey, orada da balık bakıyordu sonuçta on onbeş güne kadar.

Sayfayı Paylaş