1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Akvaryum - 100*40*43h

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde 19kerem84 tarafından 21 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. 19kerem84

19kerem84

İsim:
    Kerem Akbal
    Merhaba değerli arkadaşlar.

Uzun süredir yeni bir akvaryum kurmayı planlıyordum ve nihayet 100*40*43h ölçülerinde akvaryumuma sahip oldum.

Balçova da tanıştığımız bir camcıdan 75TL karşılığında 10mm camdan, 100*40*43h ölçülerinde 170 lt akvaryum yaptırdım ve resimlerini sizinle paylaşmak istedim.

Akvaryuma, sadece alttan 10mm camdan 6 tane kayıt attı, üsten herhangi bir kuşak veya kayıt geçmedi ama 2cm'lik aliminyumdan köşebent yaptı ve aynı zaman da üstten de aliminyum ile kapak için yer yaptı.

Sizce üstten kayıt ve kuşak olmaması çok sorun teşkil eder mi ?

Yarın kaya tuzu ve su doldurup test edeceğim. Daha sonra da temizliğini yapıp temiz suyunu doldurup suyu dinlenmeye bırakacağım.

Aklımda ki balıklar ise şunlar;

Sarı Prenses
    Iceman
    Demasoni
    Saulosi
    Kadango

Sizce bunlardan hangileri ile kaç nufüslu bir tank oluşturmalıyım.

Cevaplarınız için teşekkür eder, iyi balıklar dilerim.

Heliak, YIKIKTEMO ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Yeni Akvaryum - 100*40*43h

Akvaryumunuz hayırlı olsun. Bu ölçüdeki bir akvaryum için 10 mm cam kalınlığı oldukça iyi bir kalınlıktır.Alta parça konmaya bile gerek yokken genede koyulmuş ve sağlamlığı arttırılmış.Üste kayıt kuşak koymanıza gerek yok. O hacimde 10mm cam kesinlikle esnemez rahat olun.:ay:Beslemeyi palnladığınız türler bu akvaryum için uygun fakat sayıyı yüksek tutmayın.Bu akvaryumda 10 balık ( beslemeyi düşündüğünüz türlerden) rahat yaşar,fazlası sıkıntı olur.:ay:

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Kerem bey hayırlı olsun.Olcay hocam gereken bilgileri aktarmış.Tür olarak ben oyumu Demasoni ve Saulosi'den yana kullanıyorum.

19kerem84 bunu beğendi.
  4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Akvaryumun hayırlı olsun öncelikle.. İzmirlileri görmek sevindiriyor beni. Kur akvaryumunu, su biraz dönsün, Afra White top yavruların benden.. ;)

Balık tercihini buna göre yapmalısın bence.. Afra white top yavruları daha yeni.. 10 günlük falan.. Ama tanka yavrudan atman, senin için koloni kurmakta ve genç koloni oluşturmanda iyidir..

Afra white topların yanına, demosoni veya sarı prenses ekleyebilirsin.. Yunuslar sakin balıklar, yunusta olabilir ancak, sarı prenses oldu mu, rengarenk bir akvaryum elde etmiş olursun. Yalnız baştan hatırlatayım, yavrular daha minicikler ve alacağın (sonradan ekleyeceğin balıklar) yavru olmalı bence.. Kendin büyütmüş olursun benim gibi, hem gelişimlerini hem genç bireylerin davranışlarını gözlemler, hiyerarşik yapılarına bizzat şahit olursun..

Ama sabır ister. :)

Ayrıca hediye olarak değilde, genç birey Mpangalarımda var. Düşünürsen Mpanga da yardımcı olurum sana.. Fiyat olarak yani ;) Ama Afra white top yavrularını kabul edersen hediyem olmuş olur sana.. Kurulum hediyesi ;)

reis ve 19kerem84 bunu beğendi.
  5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Hayırlı olsun. Benim dikkatimi çeken alttaki dolabın ortasında bir destek parçası yok. Bu durum su, kum ve dekor yükü bindiğinde sorun yaratabilir. Dikkat etmek gerek ;)

19kerem84 bunu beğendi.
  6. 19kerem84

19kerem84

İsim:
    Kerem Akbal

Teşekkür ederim Olcay Bey içimi rahatlattınız:) Acaba üstten kayıt ve kuşak da geçmesini söylesemiydim diye baya düşünmüştüm:)

Erman Bey çok güzel bir hediye olmuş olur teşekkür ederim :) Zaten bende kendim büyütüp bu hobinen zevkine daha da varmak istiyorum :) Şu anda test suyu dolu 5.gün, yarın suyu boşaltıp temizliğini yapıp kumunu eklemeyi düşünüyorum, daha sonra da suyu doldurup 3-4 gün dinlendirip oturmasını bekliyeceğim.Afra white top ve Mpangalar içinde yakın zamanda rahatsız edebilirim sizi.

Öncelikle teşekkürler.

Alt dolap 30*30 1,5mm et kalınlığında profilden yapıldı. üst ve alt katta, tahtaların altında kalan yerde enine birer parça var. Yani Raflar düz dikdörtgen değil, aralarda birer parça var yani iki kare şeklinde raflar.

Arkadaşlar 2.el olarak bir dış filtre almak istiyorum aşağıdaki filtreleri buldum ama karar veremedim bir de siz bakarsanız iyi olur.

Bu arada arkadaşlar 2.el dış filtre almak istiyorum bir kaç ilan gördüm sizden de fikir almak istedim.

Dolphin C700
    Jebo 835
    Jebo 838
    SunSun HW 303A

Yada kendisi veya çevresinde eşi-dostu, dış filtre satan varsa düşündüğü fiyatı paylaşabilir mi ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun kurulumunuz. Dış filtre tercih edilirse rahat edilir. Benim tür önerim Leptosoma ve Leleupi türü.

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Vallahi ben Mpangalar gibi balık görmedim.. 1 yıl baktım onlara gözüm gibi.. Miniminnacıktı bana geldiklerinde, dün Gaziantep'e gönderdim.. Ayrılmak üzüyor tabi insanı ama, alan kişi, abi ben böyle canlı renklere sahip Mpanga görmedim diye mesaj çekmiş.. Bantları düzgün demosoni veya Mpanga gibi bantlı balık bulmak zordur piyasada.. Banltlarında ve renklerinde kusur yoktu.. Tuzlu su hazırlıklarına giriştiğim için elimden çıkarıyorum tüm malawilerimi..

Elimde kalan 14 adet Mpanga (8 Yavru "2,5 - 3,0 cm") + (4 Damızlık altı "4-4,5 Cm")
    3 Adet Neonspot
    4 Adet Afra White top + 32 yavru

Bunları da elimden çıkarır çıkarmaz tankı deldirip sump yaptıracağım kısmetse.

Yukarıdaki mesajına istinaden;

Eheim 2228 Dış filtrem var satılık. 110 TL düşünüyorum fiyatı.. Klipslerinden biri kırılmıştı, ben sunfix (sert hamur yapıştırıcı) ile yapıştırdım, sızdırma vs. gibi kesinlikle problem yok..

Zaten şu anda kurulu aktif kullanıyorum.

İçi dolu olarak satıyorum..

Bilgin olsun.

9. 19kerem84

19kerem84

İsim:
    Kerem Akbal

Bende yavru mpangalarınızdan almak isterim mümkünse.

Sizin dış filtrenin fiyatı benim için biraz fazla geliyor malesef :(

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Saydığın ürünler içinde en uygunu Jebo 838 görünüyor.Jebo işini görür fakat ama arada çok fark yoksa Ermanın Filitresini tavsiye ederim. Nede olsa Ehıem.super:gif

Erman ne iş ? Senidemi kaybediyoruz ? :F

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Aynen abi, hayırlısıyla ilk adımları atıyoruz yavaş yavaş. ;)

12. cagdas.

cagdas.

İsim:
    Çağdaş Gelen

Akvaryum güzel bana göre sarı prenses çok güzel gider bu akvaryuma :F :F

19kerem84 bunu beğendi.
  13. 19kerem84

19kerem84

İsim:
    Kerem Akbal

Evet arkadaşlar hazırlıklar devam ediyor. Deneme suyunu boşalttım sıra geldi kumuna :)

Dün 15 kg kuvarz kum aldım, alırken beyaz dı tam istediğim gibi(şu anda yavru akvaryumumda var) ama yıkadıktan sonra krem-beyaz bir renk aldı arada kremler ve birer ton daha koyuları var.

Resimlerini ekledim. Sizce uygun mudur yoksa düz beyaz'ını alsam mı ? Düz beyaz da yem artıkları,dışkılar daha net görünüyor bunda nasıl olur tahmin edemedim.

Bunlarda mağara dekoru için kullanacağım taşlardan bir kaçı :)

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Kuma para verdin mi kerem? Bende vardı kum :( Neyse, sağlık olsun ;) Gerçi bendeki de o elinde tuttuğundan.. Aynısı.

15. 19kerem84

19kerem84

İsim:
    Kerem Akbal

Evet Erman para verdim bi güzel de yıkadım :)

16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Kereem hani resimler :karete: :sopa: :D

17. 19kerem84

19kerem84

İsim:
    Kerem Akbal

Biraz yoğunum Erman bu aralar eklicem en kısa zamanda :)

18. 19kerem84

19kerem84

İsim:
    Kerem Akbal

Arkadaşlar akvaryumu kurdum, tasarımını yaptım ve mevcut balıklarımı ekledim. Şu anda kapağı yok ama onu da şerit led aydınlatmalı DIY olarak yapıyorum daha sonra onun da yapılış adımlarını paylaşıcam :)

Bunlarda Erman kardeşimin hediye ettiği Afra White Top yavruları :) Çok çabuk büyüyor keratalar :F

fth-94, Heliak, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Hayırlı olsun kardeşim. Sağlıkla besle büyüt canlılarını ;)

19kerem84 bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık duru bir akvaryum olmuş. Zamanla dekor ve kum hafif yosun kaplarsa doğal görünmeye başlar. Kum seçimi farklı olabilirmiş ama hayırlısı olsun, sağlıkla canlılar beslemeni dilerim.

19kerem84 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş