1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Akvaryum Alım ve kurulum

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde hanedantr tarafından 25 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. hanedantr

hanedantr

İsim:
    hanedan
    Merhaba arkadaşlar. Elimde amatörce baktığım 70 cm bir akvaryum vardı ancak 4 ay önce bir kaza sonucu patlada simdi 100x33x40 cm (boyxenxyükseklik) bir akvaryum almayı düsünüyorum içine kılıç lepistes vb balıklar koymak için geçenlerde ucuz diye tetra 1200ex mx dıs filtre de aldım şimdi bu filtre bu akvaryuma uygunmu birde elimde para oldukça içine bitkide ekmeyi dusunuyorum
    Elimdeki urunler
    1- Tetra 1200 dıs filtre
    2- Sobo iç filtre wp1000F Ac 220 15w f.max 650L/h
    3- Rich virtucoghl 9w red submersible lamb
    4- 100w ısıtıcı

şimdi bunlardan hangilerini kullanabilirim yeni akvaryumuma

Sorularım
    1- Hangi tür kum almalıyım ve kac kilo
    2- içine taş ayda kök hangi türden almalıyım elimde para oluna içine bitkide ekeceğim
    3- yukarıdaki malzemelerim olmazsa hangi marka yada özelliklede neler almalıyım

Arkadaşlar birde eve gelince adım adım ne yapmam lazım eger ayzarsanız cok mutlu olurum şimdiden sizden Allah Razı olsun

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Yeni Akvaryum Alım ve kurulum

Hocam şimdi dış filtre yeterlidir.Yükü kaldıracak bir filtre edinmişsiniz.İç filtre ise gerekmez.Ancak ben daha iyi bir filtreleme ve akıntı olması açısından bunu da eklerdim.Işıklandırma sistemi olarak "Red" yerine daylight yani günışığı öneririm.100 watt ısıtıcı da yeterlidir.Kum olarak ise derekumu öneririm.Kök olarak ise artık bir standart gibi oluşmuş olan Mangrow kökünü öneririm.Bu kök suyu da yumuşatacağından çok iyi olacaktır.Bitki olarak ise ilk etap arkaya saz ve su üzerine su mercimeği tavsiye ederim.Zamanla tecrübelendikce daha farklı bitkiler de alıp eklersiniz elbette.Unutmadan bir de hava motoru ve hava hortumu edinmeniz gerektiğini belirteyim.

Tank geldiğinde önce kaya tuzu ile bir güzel ovalayarak temizliyor ve suyu doldurup sızdırmazlık testini yapıyoruz.Sonra tuzlu suyu boşaltıp iyice duruluyor ve ve en alta hava taşını ve üzerine de yıkamış olduğunuz kumu seriyorsunuz.Kökü,filtreleri de ekleyip suyu dolduruyorsunuz.Sistemi bu şekilde canlı olmadan 15 gün kadar boş çalıştırıyor ve ilk haftanın sonunda bir parça yem atarak biyolojik döngünün başlamasını sağlıyorsunuz.İkinci haftanın sonunda alacağınız balıkları getirip,çok dikkatli aşılama yaparak suya alıştırıyor ve sonra da tanka ekliyorsunuz.

İftara az bir zaman kala kafam daha fazlasına gitmedi.İftar sonrası tekrar bakarım konuya.

3. hanedantr

hanedantr

İsim:
    hanedan

çok sağolasın uygulamanı yapacağım ancak buradaki akvaryumcum bu filtrenin bu akvaryuma büyük geleceğini ifade ediyor acab büyük olanını satmak içinmi böyle yapıyor

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sizin tankınız 132 litre ve filtreniz de saatlik 1200 litre devir daim yapıyor.Yani tankınıza göre biraz büyük olmasına büyük.Ancak bu hobide kalıcı olursanız inanın ki çok kısa bir süre sonra tankınız ufak gelecek ve büyütmek isteyeceksiniz.Elinizde hazır yeterli bir filtre bulunmuş olur.Ancak su debisi balıklar için olumsuz olur mu onu bilemiyorum?Tahminimce sıkıntısız kullanabilirsiniz ama biz yine de bilen birilerini bekleyelim :)

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Büyük filtre bence daha faydalı,daha iyi bir temizlik ve sirkülasyon.Debi fazla gelirse dıy yaparak çıkış bölünür...

6. hanedantr

hanedantr

İsim:
    hanedan

sağolasınız

Sayfayı Paylaş