1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Akvaryum(Cichlid turu beslemek)

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde BacH tarafından 24 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. BacH

BacH

İsim:
    Bahadır Acil
    Oncelıklı olarak boyle bır forumda tum emegı gecen herkese tesekkur ederım.Umarım forumdan en ıyı sekılde yararlanarak akvaryum hobısınde basarılı olabılecegım.

Danısmak ıstedıgım konular ve kafamı kurcalayan sorular ıse soyle,
    487,5lt.(150x50x65) bır hazır tank almayı dusunuyorum.Bu tank baslangıc ıcın ıdeal mıdır?10mm lık cam kalınlıgı nasıl sızce?

Yetıstırmek ıstedıgım balık turu ıse Cichlid/Ahli dir.Arastırmalarıma gore yaklasık olarak 20'e yakın balık koyabılıyorum bu lıtrelık bır tanka.
    Sızce fazla mıdır?Az Mıdır?

Bu sıstemın verımlı calısması ıcın dıs fıltre mı yoksa sump mı kullanmalıyım?Yıne arastırmalarıma gore sump daha mantıklı ve kullanıslı.
    Fakat sızce kac lıtrelık bır sump kullanmalıyım ve sump ın motoru nasıl olmalı?

Isıtıcı olarak Eheime markalı 300watt lık bır urun kullanmayı dusunuyorum.Bu konudakı goruslerınız nelerdır?

Aydınlatma olarak ıse led aydınlatma dusunuyorum.Mavı mor ve kırmızı renk olarak.Gunun hangı saatlerı arasında calısmalı ona gore timing programı kullanacagım.

Boyle bır sıstem bana nekadara maal olur?Elektrık sarfıyatı neolabılır?

Akvaryum ıcındekı susler,bitkiler ve kayalar nasıl olmalıdır?

Ve son olarak baska hangı ekıpmanlara ıhtıyacım olacaktır?(kımyasallar,yem makınası vs.)

Saygılarımla.
    Iyı forumlar...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoşgeldiniz Bahadır Bey;

Hayırlı olsun kararınız. Cam kalınlığı akvaryum ölçülerine göre ve başlangıç için gayet iyi. Yetiştirmek istediğiniz balık için ve özellikle tek tür tercihiniz için sizi kutlarım. Üretimi son derce kolay bir türdür ama bence amacınız sadece yavru almak olmasın. Çünkü gerçek manada renk güzelliğini sergileyen ahli gerçekten izlenmeye değer. Mükemmel bir karar. Filtre sistemi olarak konuya bakarsak eğer imakanınız varsa sump sistemi sizi çok rahatlatır. Biraz sesli bir sistemdir ama filtrasyon olarak oldukça artı değerlere sahiptir. Maddi olarak aslında dış filtreden de fazla olmayacaktır.

Isıtıcı tercihiniz yine yerinde wat olarak ve marka olarak. Jager marka yine iyi bir markadır. Aydınlatma led olabilir elbette ama henüz tam yaygın değil. Renk olarak verdiğiniz renkler benceuygun değil. Beyaz ve mavi led karması daha doğal bir görüntü verecektir. Fiyat olarak rakam vermek çok zor.

Akvaryum markası, sump sisteminin ne şekilde olacağı ve aydınlatma için düşündüğünüz led kalite ve yine sayısı rakamlarda etkili olacaktır. Süs olarak değilde doğal kaya dekoru oluşturmak en güzeli. Bitki ahli ile biraz zor. Bölge kazıyorlar ve bitkileri koparma eğilimleri vardır. Anubias bitkisini kayalara misine ile tutana kadar bağlarsanız güzel bir dekor oluşturabilirsiniz. Sert yapraklı bitki olması nispeten bitkiyi uygun yapıyor.

3. BacH

BacH

İsim:
    Bahadır Acil
    Cevapladıgınız ıcın tesekkur ederim Temel Bey.

Yavru almaktan daha cok evımde boyle bır guzellıgın olmasını ıstıyorum. Evet tek tur sadece cichlid olacak.Led konusunda soyledıklerınızı degerlendırecegım. Pekı balık sayısına ne dıyorsunuz? Sump konusunda gercekten rahatlattınız kafamı.Sump yapacagım. Tank konusunda bır fıyat vermenız mumkun mudur? Tankı ayrı alıyım alt kısmını ayrı yaptırayım dıye dusunuyorum.
    Vermıs oldugunuz bılgıler asla kulak ardı edılmeyecektır.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balık sayısı düşündüğünüz boyutlar için 20 balık bence uygun bir sayı. Sumpu ayrı akvaryumu ayrı almanız doğru olmaz çünkü sumpu bağlamak için akvaryumu deldirmeniz gerekir. Hazır bir akvaryumu deldirmek kolay değildir. En güzeli hazır sump sistemli akvaryum almaktır. Akvaryum fiyatları hakkında fikrim yok malesef.

5. BacH

BacH

İsim:
    Bahadır Acil
    Suan zaten akvaryum fıyatlarını arastırıyorum.Butceme en uygun akvaryumu almak ıcın ugrasıyorum.
    Sump ıcın hangı boruları kullanmam uygun olur?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zaten üzerinde hazır olacak sump sistemli akvaryumun tesisatı. Olur da farklı bir akvaryum alırsanız, Sumpa su iniş borusu veya boruları 50.lik fıratboru ve pimaş borudan yapılabilir. Akvaryumdan çıkışlarda T kullanılacak ve sonrasında 50.lik düz boru ve dirsek kullanabilirsiniz.

Sumptan yukarı akvaryuma su basacak boru tesisatı ise yine yanılmıyorsam 3 çeyrek olması gerek, bu ölçüdeki boru ve aparatlardan yapabilirsiniz..

7. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT
    İlk öncelikle www.akvaryumsatis.com bu adresde istediğiniz ölçüde akvaryum var ama 400 ytl çok siz verdiğiniz bu ölçülerde camcıda yaptırırsanız daha iyi olur gibi düşünüyorum fakat camcının ustalıgını bilemem çünkü ben yaptırdıgımda akvaryumda su kaçırıyordu sonra suyu tekrar boşalttım tekrar slikon sıktım,unutmadan istediğiniz ölçülerde hazır bir akvaryum almanın fiyatı camcıdan yaptırcağından çoktur.Balık konusunda ise temel abinin dediği gibi ahli beslenebilir buda size kalmış bişey alcagınız balıgı mutlaka araştırın.Ben olsaydım demasoni beslerdim.

8. BacH

BacH

İsim:
    Bahadır Acil
    Oncelıklı olarak bırkac gundur ıslerım sebebıyle formla ılgılenemıs olmaktan dolayı uzgun oldugumu belırtmek ısterım.Cevap yazmakta epeyce bır gecıktım.Suan 150X50X65 ve 50X55X55 boyutlarında ıkı akvaryumum yapım asamasında.Buyuk tankımı 10mmlık camdan,kucuk olanı ıse 6mmlık camdan yaptırmaktayım.Aynı zamanda 18mmlık mdf kaplama ıle guzel bır sehpa yapılmakta.Akvaryumlar geldıkten sonra fotograflarını ekleyecegım.Bır tanıdık sayesınde buldugum bu yer fıyat konusunda bır haylı esnek davrandı ve malıyetı dusundugumden cok daha ucuza maal olmakta bana.Isıtıcı ve motor konusundada alacagım model ve markaları belırledım.Tek kalan ıse sump.Sump ı da akrılıtten yaklasık 150 yada 200 lt cıvarında kulelı,kolaylık olsun dıye cekmecelı yaptırmayı dusunuyorum.
    Cayit bey konuya cevap vermıs oldugunuz ıcın tesekkur etmekteyım.Sız malawı beslerken neden demasonı beslmemı soylemektesınız?

Saygılarımla.
    Iyı forumlar...

9. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Bence akvaryum boyutları çok güzel bana kalsa tropheus veya frontasa yapardım..Küçük boylarda alıp büyütebilirsiniz akvaryumunuz büyük rahat olur büyümeleri :) Hayırlı olsun

10. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT
    Demasoni balıgıda malawi cikletleri sınıfa girmektedir.Ben bu balıgı bulamadıgımdan besleyemiyorum açıkcası akvaryumda o kadar balık var sadece vatozlara para vermişimdir.Çeşit çok size kalmış bişey ama unutmayın alcağınız balıgı lütfen forumdan araştırında alın sonra pişman olmayayınız,unutmadan akvaryumları ne kadar yaptırıyorsunuz.

11. BacH

BacH

İsim:
    Bahadır Acil
    Her ıkısını 650lıye mobılyalı sekılde yaptırıyorum.Sıyah sılıkondan olacaklar.
    Ayrıca koseden sump ıcın delık olacak yere borular vs. gorunmesın dıye L seklınde sıyah cam yapılıyor.

12. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT
    Hayırlısı olsun işallah su kaçırmaz :)

13. BacH

BacH

İsim:
    Bahadır Acil
    Su sızdırmama garantısı verıyor usta.
    Zaten akvaryumlarımı yapan kısı,bu ısın ustası.
    Otellere,sıtelere ve fuarlara akvaryum yapan bır kısı.
    O konuda ıcım rahat sımdılık.

Saygılarımla.

Iyı forumlar

14. CAYİT

CAYİT

İsim:
    CAYİT
    İnşallah dediğiniz gibidir.

Sayfayı Paylaş