1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni akvaryum kurmak istiyorum

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde korkmazm52 tarafından 7 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    Hobie 90 lt lik akvaryumla aralık ayında 3-4 cm lik 7 tane sarı pernsesle başladım. Hobiye başladıktan sonra uyku düzenim bozuldu geceleri rüyalarımda bile akvaryumla uğraşır oldum. Şikayetçi değilim aksine çok memnunum. Daha sonra aldığım mavi prenseslerle akvaryumdaki balık sayım 18e kadar çıktı fakat akvaryumum çok küçük geldiğini farkettim ve akvaryumu büyültmek istiyorum. Bu balıkların büyüdüğü zamanda ve yavru almaya başladığımda bana sıkıntı çıkartmayacak bir akvaryum almak istiyorum. Çevremdeki akvaryumcular bana 200 lt lik akvaryumun yeteceğini söylüyorlar ama onlara güvenemiyorum zira ellerinde benim düşündüğüm ebatlarda ürün yok ve kendi ellerindekini satmak için söylüyorlar diye çekiniyorum. Benim aklımdaki akvaryum 100*40*60 veya 100*50*60 lık akvaryum düşünüyorum.
    1- Balık sayısına göre en az nekadarlık bir akvaryum almam gerekli ?
    2- 200-300 lt likakvaryuma kapakta ki filtreleme sistemi yetermi, yoksa dış filtrede almam gereklimi ?
    3- İçine ne kadar kum koymam gerekli ve nasıl bir kum koymalıyım ?
    4- sarı ve mavi prensesler ile yunusların olduğu akvaryuma canlı bitki koyabilirmiyim ?

Bu aşamayı geçtikten sonra diğer sorularım gelecek, sizlerin sabrına ve yardım severleiğinize güvenerek bu işin altından çıkabileceğimi umuyorum.

Şuanki akvaryumumum resmini de ekliyorum, lüften bana balıklara işkence yapmayı bırak diye kızmayın

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      100,5 KB
      Görüntüleme:
      408
    • image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      98,5 KB
      Görüntüleme:
      397
  2. Kadir16

Kadir16

Yer:
    Bursa/Yıldırım
    İsim:
    Kadir Öztürk
    Bence akvaryum ölçüsü yeterli ben direk alanımı ilgilendiren soruyu cevaplıyayım bitki eklemesi doğru yapılırsa uygun çekilde gelişir anabias gibi sert yapraklı bitkileri tercih ederseniz sıkıntı yaşamazsınız amazon hançeride olabilir ama onun garantisini veremem :)

korkmazm52 bunu beğendi.
  3. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    Biraz önce 100*50*60 lık mobilyalı akvaryum sparişini verdim. 1 hafta sonra elimde olacak hayırlısıyla. Bana kulanacağım kum miktarı ve cinsi hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

4. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    Anubias barteri spp nana yı orta ve ön kısın için kullanacağım, ancak arka kısında yaptığım araştırmalarda Vallisneria americana tercihim olacak gibi. Ama ben renkli bir bitkide kullanmak istiyorum. Forumda bazılarını araştırdım ama balık türü veya yaprak kalınlığı ile ilgili bilgi bulamadım özellikle Ludwigia glandulosa gibi.

5. Kadir16

Kadir16

Yer:
    Bursa/Yıldırım
    İsim:
    Kadir Öztürk
    Renkli bitkilerde renk formu korumak çok zor bir iştir CO2 si düzenli gübrelemesi sağlam aydınlatma yani şuan gidip sert yapraklı kırmızı bitki alsanız bile rengi kırmızıda olsa yetersiz imkanlardan yeşil formunu geri alır.

Sayfayı Paylaş