1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Akvaryum Kurulumu Boyu HS-60

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Sertan_krc tarafından 18 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hiç tecrübe etmedim ama kulanan arkadaşlar duymuştum. Mercan kırığı yokmuydu akvaryumcuda ? Birde tuzun iyice erimesini bekleyin.

2. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Kullanınca anlıycaz :D Argonit konusunda bilimsel bir açıklama gelecektir :rolleyes:

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kum konusu karışık diye uğraşıp duruyoruz. Kullanmıyorsunuz güzelim mercan kırığını kurulumda son vay anam ben ne yaptım, nerelere gidem şimdi, tüh tüh diye söylen dur.:)

4. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Abi belki de adı mercan kırığı diyedir. Mercan kumu desen herkes alır :)

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mercan kumu da ince oluyor uçuşuyor Yusuf onun için demiyorum, benim mercan kırığının altındaki kumda mercan komu 0 numara.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    3-5 mm mercan kumu diyelim mi ona.

KGEYGS ve veysel bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tamam canım sizi mi kıracağım, 3-5 mm mercan kumu, aha dedim işte.:)

8. Sertan_krc

Sertan_krc

İsim:
    Sertan
    Akvaryumcunun tavsiyesi üzerine aldım az önce tuzluluğu ölçtüm 1024-1025 arası sizce nasıl eğer iyiyse yarın kumu ve kayaları koymak istiyorum

9. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    İyice karıştıysa koyabilirsin. Tamamiyle erimiş olması lazım.

10. Sertan_krc

Sertan_krc

İsim:
    Sertan

aslında ilk ölçtüğümde 1022-1023 arasıydı biraz daha tuz attım şimdi 1024-1025 seviyelerine geldi

11. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Daha dokunma bence gayet iyi. Çünkü kayalar girince ayarlar değişecek.

12. Sertan_krc

Sertan_krc

İsim:
    Sertan
    Tamam yarın kayaları girerim artık

13. Sertan_krc

Sertan_krc

İsim:
    Sertan
    Ufak bir sorunum var üstadlardan yardım bekliyorum dün akşam hydometreyi akvaryumun içine koydum 1024-1025 arasıydı bu sabah 1030 çizgisinin üzerinde ne yapmam gerekiyor normal seviyelere çekmem için halbuki bugün kum ve kayaları girecektim ayrıca bir sorum daha olucak kum ve kayaları girerken bütün motorları kapatacakmıyız

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Dün sen yanlış yapmışsın, neden mi? tuz tamamen erimeden tuzluluk ölçüp tuz ilave ettin üstüne, bekle biraz daha dönsün motorlar çalışsın tuzluluğu ondan sonra ölç bakalım. Çok yüksek çıkarsa tatlı su eklersin. Bende hidrometre kullanıyorum 2,5 eksik ölçüyor bendeki mesela, akvaryumcuya kalibre ettirdim seninde yapmanı tavsiye ederim.

15. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    kolay gelsin hayırlı ve uğurlu olsun yeni kurulumunuz. 1030 değeri yüksek bir değer. Yüksek olduğuna kesin kanaat getirdiyseniz üzerinden biraz su çekin fakat suyu atmayın tekrar lazım olabilir. Çektiğiniz su kadar tatlı su ekleyin ama bu su çekme ve su ekleme işlemini azar azar yapmalısınız dengeyi bozmadan. 1025 değerini yakaladığınızda işlemi sonlandırırsınız. Kolay gelsin. Bu arada kumu eklerken dalga motorlarını kapatsanız iyi olur etrafa kumlar uçuşmaz gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra motorları açarsınız.

16. Sertan_krc

Sertan_krc

İsim:
    Sertan
    Aslında tuzu 124 litre suya 3,5 kg tuz koydum aslında normalden az tuz koymuştum ne olur ne olmaz diye belkide hydrometrede ölçüm hatası olabilir dediğiniz gibi peki şuan kaya ve kum girişi yapabilirmiyim sıkıntı olurmu aceba.

17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kayaları kumu koy, sonra dalga motorlarını aç, yakın yerde bir akvaryumcu varsa hidrometreyi götür kendi suyunda bir ölçüm yapsın. Ben akvaryumcu arkadaşa götürüp öyle yaptım. Hatta refraktometre ile kendi suyunu bir de benim için ölçtü, sonra tekrar benim hidrometrenin ölçtüğüyle karşılaştırdı.

18. Sertan_krc

Sertan_krc

İsim:
    Sertan
    Sağolun bugün akvaryumcular kapalı olabilir ama yarın bir kalibrasyon yaptırayım tamam o zaman kaya ve kumları ekliyorum

veysel bunu beğendi.
  19. Sertan_krc

Sertan_krc

İsim:
    Sertan
    Tamam o zaman yarın kalibre ettireyim hidrometreyi şuan için kaya ve kumları girmeye başlıyorum.

20. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Önce kum, sonra kaya. Daha sağlam olur;) Kum cansızsa yıkamayı unutma. Yoksa suyu bozabilirsin.

Sayfayı Paylaş