1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni akvaryum kuruyorum yardım!

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde gangster92 tarafından 19 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet
    Ben palyaço balığı akvaryumu kurmaya karar verdim. Forumda baya bir araştırma yaptım bir çok bilgi edindim ancak kafamda hala soru işaretleri var. Öncelikle kurmak istediğim akvaryum 50-60 lt civarı olucak. Bu akvaryumda 2 adet palyaço balığı beslemeyi düşünüyorum. Sorularım şunlar:

1)Ankarada palyaço balığını nereden ve ne kadara alabilirim?
    2)Ps illa gereklimi? olmazsa ne gibi sıkıntılar yaşarım?
    3)Eğer ps gerekli ise hava taşlı ps yeterli olur mu?
    4)Filtre olarak iç filtre mi şelale filtre mi kullanmalıyım?
    5)Su değişimini kaç günde bir ve %kaçını değiştirmeliyim?
    6)Palyaço balığı ile hangi canlıları besleyebilirim?

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Yeni akvaryum kuruyorum yardım!

Aramıza hoşgeldiniz Ahmet bey.50- 60 litrelik akvaryuma şelale filitre yeterli gelir diye düşünüyorum. Birde bu tarz küçük akvaryumlar için askılı ps ler var. Su değişimi vs gibi sorularınıza başta Temel hoca olmak üzere tüm tuzlu su üstadlarımız yanıt verecektir. Umarım güzel bir kurulum yaparsınız.

gangster92 bunu beğendi.
  3. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Cevabınız için teşekkürler. Aslında gönül isterki daha büyük ve donanımlı bir akvaryum kurayım ancak hem yer müsait değil hem de tuzlu su akvaryumları baya masraflı. Bu kuracağım akvaryumun her şeyini kendi biriktirdiğim paralarla almak istiyorum. Yani tamamen kendim oluşturmak istiyorum. Bunu sağlıklı bir şekilde ancak sizler sayesinde başarabilirim.
    Birde ps ve filtre yani sump olmadan bakabileceğim max akvaryum boyutu nedir mesela 80 lt akvaryuma yeterli olurmu bunlar?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selam Ahmet,

İsteğin fazla bir şey değil. 2 adet palyaço beslemek istiyorsan zorlanacağını sanmıyorum. Fakat yine de mümkün olan en iyi şekilde kurmaya çalışmak senin akvaryuma az da olsa eklemeler yapmana müsade eder. 50 litre bir akvaryumda şelale filtre kullanabilirsin. Protein skimmer olmasa da bu balıkları bakarsın ancak sisteme oksijen sağlaman için uygun fiyatlı askılı bir ps alabilirsin. Tabanda 8 ila10 kg mercan kırığı kullanabilirsin. Sana 2 kg tuz yeterli bu hacim için ancak 4-5 kg alıp kalanı yedek tutarsan iyi olur. Bir adet akıntı yaratması için küçük bir kafa motoru kullanabilirsin akvaryumda veya geniş açı akıntı motoru alabilirsin. Palyaço balıklarının yanına balık olarak ve mercan olarak konuşmak için kurulumu, alacağın ekipmanları ve aydınlatmanı görmen gerek. Ne kadar yeterli olurlarsa başka canlı ekleme şansın o oranda artar.

Ne almaya karar verdiğinde almaya hazırlandığın ekipmanı yazarsan modellerle örneklere bakarız. Akvaryumun ve elindeki malzemelerin fotoğraflarını konuya eklersen iyi olur.

gangster92 bunu beğendi.
  5. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben bu akvaryumu kurduktan sonra 2 palyaço ile birlikte hangi balıkları besleyebilirim ve sizin anlatmış olduğunuz DIY hava taşlı ps benim bir süre işimi görürmü.

6. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Ayrıca ışıklandırma için özel florasanlardan mı almalıyım yoksa onlar sadece bitkili akvaryumlar için mi?

7. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Ankarada Deniz konusunda, Aşağı Ayrancı pazar yerinde Mavi akvaryum, Şaşmazda ******* akvaryum var.Buralar da bolca balık bulabilirsiniz, ama palyaço her zaman bulunmuyor. Palyaçonun yanına, temizlikçi ekibinden karidesler ve salyangozlar koyabilirsiniz.Eninde sonunda mercanların güzelliğine kapılıp, beslemek istersiniz.Yumuşak mercanlar yeni başlayanlar için en uygunudur.50 litrelik akvaryumunuzda 2adet 24W T5 yeterli olacaktır.Ama akvaryumunuz en az 55-60 cm uzunluğunda olmalıki T5 ler sığsın.

Bende akvaryumu bir arkadaşımdan devir aldım, net su hacmi 110 litrelik bir akvaryumdu ve arkadaşım 1,5 yıl PS olmadan sadece su değişimleri ile sistemi oldukça sağlıklı, yumuşak mercanlı olarak götürdü.50 litre de sorun çıkacağını sanmıyorum, iyi bir yüzey dalgalanması ile suyun havalanması sağlanabilir.

gangster92 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Teşekkürler ben bu akvaryumu aceleye getirmemek için baya araştırma yapıyorum. Sizler sayesinde çok bilgi edindim. Öncelikle bir DIY ps yapmayı düşünüyorum. Yaza kadar akvaryumu yavaş yavaş kurcam. Çünkü 3 hafta sonra vizeler var ailem bu durumda müsade etmeyebilir. Malzemeleri parça parça alıcam. Her türlü önerinize açığım çünkü daha önce hiç tuzlu su akvaryumu kurmayı denemedim. Eskiden ufak çapta bir tatlı su akvaryumum vardı yalnız tuzlu su tatlı sudan çok farklı ama başarabilirsen çok daha keyifli ve güzel. Aldığım her parçayı bu konuya eklicem. :) Sizin de yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum :)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence de düşünerek ve seçerek ekipmanları hazırlamak en güzeli. Aydınlatma olarak sadece percula besleyeceksen T8 ile olur ama pek bu şekilde yürütülmez düşünüldüğü gibi. Akvaryum boyutlarına uygun bir T5 armatür amanı öneririm. 3x 24 wat olursa hem balıklar görsel olarak güzel olur hem de bazı bakımı kolay mercanları besleyebilirsin.

gangster92 bunu beğendi.
  10. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Acaba Ema Akvaryum hakkında bilginiz var mı? Güvenilir midir? Ben burda araştırmama rağmen palyaço balığı bulamadım. Ama orda 16 tl ye var. Canlıları otobüsle yolluyorlarmış. Bir sorun olur mu?

11. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Ema Akvaryum hakkında bilginiz var mı? Güvenilir midir? Ben burda araştırdım fakat palyaço balığı bulamadım. Ama orda 16 tl ye var. Canlıları otobüsle yolluyorlarmış. Bir sorun olur mu? Birde şelale filtre almayı düşünüyordum şelale protein skimmer buldum bu daha mı iyi olur yoksa şelale filtre mi alıyım? link: http://www.musaakvaryum.com/urun_detay.asp?id=827

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Palyaço türlerini almayı düşündüğün Ema Akvaryum araştırmalarıma göre Bursa'da. Bursa Ankara arası çok fazla sayılmaz ve iyi paketleme yapılırsa neden gelmesin. Singapur'dan geliyorlar sonuçta. Fakat otobüsün bagajında bu aylardan soğuktan, yazın ise sıcaktan sıkıntı çıkabilir. Otobüsün içinde gelsin bari.

Bu arada Ema akvaryum hakkında bilgim yok, nasıl balık yollar ve nasıl paket yapar bilemiyorum.

13. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Teşekkürler artık kurulumu yapınca bir deniyecem. Peki linkteki protein skimmer işimi görürmü ? 70-80 litreye çıkarabilme ihtimalim var da akvaryumu :)

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Jebo 178 ben kullanıyordum 40 litrelik nanoda. Eğer alabilirseniz motorlu bir ps alın. Ama ps alamam derseniz şelale filtre alacağınıza bunu alın derim. Çok aşırı olmasada toplama yapıyor.

15. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Ps almayı ben de çok istiyorum ancak bütçeyi zaten baya bir zorladım. O yüzden bir süreliğine şöyle bir kaç aylığına idare etse yeter. Daha sonra motorlu bir ps düşünürüm. Bu fiyata yakın önerebileceğiniz max 60-70 tl civarı ps varsa önerebilirmisiniz ? Eğer öyle bir şey bulursam onu alırım. :) Motorlu ps alınca şelale filtreye gerek kalır mı?

16. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet

Temel hocam ve diğer arkadaşlar verdiğiniz tüm bilgiler için çok teşekkürler yanlız bu masraflar beni çok aşıcak gibi duruyor. İlerleyen yıllarda kesin deniz akvaryumu kurucam ancak şimdi paludaryuma karar verdim semender besliyecem çünkü deniz akvaryumun göre çok hesaplı :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş