1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni AKVARYUM(Lepistes Üzerine)

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde borakaptan33 tarafından 19 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. borakaptan33

borakaptan33

İsim:
    Bora Barutcu
    Arkadaşlar bu hobide yeniyim, içinde sadece lepisteslerin olduğu bir akvaryum kurmak istiyorum.Güzel bir akvaryum kurmak istiyorum,ilerde tür değişikliği yapmak istersem elimdekiyle devam etmek istiyorum.Bu konuda birkaç sorum olacak.

1-Bana önerebileceğiniz güzel lepistes türleri var mı?Moscovlar epey hoşuma gitti:)
    2-Hobide yeniyim akvaryumu bitkili kurmamı tavsiye eder misiniz?
    3-Akvaryumda iki tane güzel lepistes türü beslemek istiyorum.İkisi de aynı akvaryumda olursa melezleme olur mu yoksa sadece birbirleriyle mi çiftleşirler?
    4-Yavru akvaryumunun büyüklüğü ne kadar olmalı?
    5-Akvaryum geniş mi uzun mu olmalı?
    6-Akvaryumda çöpçü yada vatoz bulundurmamın sıkıntısı olur mu?
    7-Nasıl bir filtre kullanmalıyım?
    Daha var ama şimdilik bu kadar:)

2. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl
    Cevap: Yeni AKVARYUM(Lepistes Üzerine)

1-Forumdaki üstadlarımız size bu konuda yardım ediceklerdir.
    2-Eğer imkanlarınız varsa tabiki bitkili olarak kurarsanız lepistes yavrularınız için daha iyi olur.
    3-Bu konuda tam bir bilgim yok. Bilen arkadaşlarımız cevaplar mutlaka :)
    4-Yavru akvaryumunuz büyüklüğünü ileride büyüdüklerinde rahat edicekleri şekilde ayarlarsanız daha iyi olur.
    5-Aklınızdaki akvaryum ölçülerini söylerseniz yardımcı olurum.
    6-Hayır, olmaz.
    7-Dış filtre kullanmalısınız.

METİN SUVAR, YIKIKTEMO ve borakaptan33 bunu beğendi.
  3. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Çöpçü veya Vatoz bulundurmam sıkıntı olurmu demiştin, Anıl hayır olmaz demiş ben buna katılmıyorum çünkü bazı türleri akvaryumu talan eder ve birkilerini kaldırır bazıları bunu yapmaz buna göre vatoz ve bitkiyi özel seçmelisin.Bu sırada Anıl arkadaşımızın dediği gibi dış filtreye katılıyorum ama yavru akvaryumuna iç filtre almanı tavsiye ederim .Çünkü akım yapması balıkların akıntıya alıştırır ve tembelliğini kaldırır.Balıklar filtrenin çekemeyeceği boyuta gelmesini bekle yoksa balıkları filtre lüpp lüpp yapar balıklar teker teker gider :D fark etmezsin buna Dikkat Et!
    SAYGILAR........

borakaptan33 bunu beğendi.
  4. borakaptan33

borakaptan33

İsim:
    Bora Barutcu

200-250 litre civarı düşünüyorum.Ama boyutları konusunda kararsızım yani eğer melezleme oluyorsa ikiye bölmem gerekir diye düşünüyorum.250 litrelik bir akvaryum için önerebileceğiniz dış filtre var mı bir de güçlü filtrelerin balıkları çok yorduğunu duymuştum.

5. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Şuanlık olur dedim. Çünki henüz tam olarak akvaryumu nasıl yapıcağı oturmuş değil :) Bu konuda akvaryumun boyutuna bağlıdır. Dış filtrenin giriş kısmına bir bez parçası gibi birşey ile kapatılabilir. Kısacası şuan akvaryumun tam olarak nasıl olucağı hakkında tam bir fikrimiz yok. O yüzden bu tür cevaplarımız değişkenlik gösterebilir.

6. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

1- Bence en güzel olan lepistesler, orijinal formu ve renkleri doğal olanlara en yakın olanlardır. Çok iri kuyruklu, tek renkli, "markalaşmış" lepistesler benim hoşuma gitmiyor. Tercih meselesidir... ;)

2- Kesinlikle bitkili bir akvaryum öneririm. En alttan en üste doğru tabanda sırasıyla torf, elyafi dere kumu kullanırsanız ve aydınlatma olarak da tasarruflu florasan alırsanız normal bir bakımla güzel bir bitkili akvaryum olur. Bakımı kolay bitkiler öneririm. Saz, kripto türleri gibi...

3- Eğer farklı lepistes varyetelerinin melezşeşmesini istemiyorsanız iki ayrı varyeteyi aynı akvaryuma sokmamalısınız. Ama lepistesi lepistes yapan şey aslında "sürpriz yumurta" gibi olmalarıdır (seneler önce bu deyimi lepistesler için ben kullanırdım, son senelerde moda oldu). Yani bir çift yunustan veya frontosadan ne çıkacağı bellidir. Sarı prensesin yavrusu da sarıdır, anası babası da sarıdır, sülalesi sarıdır. Pek çok balıkta melezleşmeler istenmeyen durumlardır. Ama lepistesten ne çıkacağını kestiremezsiniz. Ve aslında bence güzel olanı da bu...

4- Bitkili bir akvaryum olursa, çok karma olmazsa, yavru akvaryumuna falan hiç gerek kalmaz.

5- Geniş veya uzun olması pek fark etmez, ama güzel bir lepistes akvaryumu için 100 litre ve yukarısı en iyisidir. Hatta olanağınız varsa 500 litrelik bir akvaryum lepisteslerin sülalesine yeter.

6- Cüce vatozda kesinlikle sorun olmaz. Ama akvaryuma en son cüce vatozları eklemek gerekir. Oldukça hassas sayılırlar.

7- Bu, akvaryuma göre değişir. 100 litre ve üzerinde kesinlikle hazme uygun bir dış filtre gerekir.

Heliak, YIKIKTEMO ve borakaptan33 bunu beğendi.
  7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Vatoz bitki çıkartır yada bazı vatoz türleri bitkileri çıkartır diye bir genelleme yapılamaz.. Tabanı yeterince kalın olmayan ve kökü iyice oturtulmayan her bitki yerinden çıkar.. Vatozla çöpçüyle uzaktan yakından ilgisi yok bunun..

8. borakaptan33

borakaptan33

İsim:
    Bora Barutcu

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Akvaryumu kurmadan önce iyice bilgilenmek istiyorum.Lepistesleri çok seviyorum,rahat stressiz bir akvaryum ortamı sağlamak istiyorum.
    Bakımı kolay olan bitkilerden bitkili bir akvaryum kursam daha iyi olacağı kanaatindeyim.Hayvanlar doğal ortamında yavrularıyla birlikte büyüsünler;görsel açıdan daha iyi olacağı kanaatindeyim.
    Benim için öncelik görsellik ve balıkların sağlıklı bir ortamda büyümesi.
    Cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim.
    Birkaç sorum daha olacak konuyla ilgili
    1-Cüce vatoz bulundurmayı düşünüyorum akvaryumda bunun yavrulara bir zararı olur mu
    2-Çöpçü beslememin bir sakıncası olur mu hangi türü önerirsiniz?
    3-İzmir de güzel lepistes türlerinin bulunduğu bir akvaryumcu öneriri misiniz?
    4-Dış filtre mi şelale tipi mi?
    5-Co2 tankı ne işe yarıyor?
    Teşekkürler.

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Çöpçü vatoz bulundurmanızın hiçbir zararı yok aksine faydası var.Her akvaryumda temizlik ekibi bulundurulmalıdır.Böylelikle dibe düşen yemlerde onlar tarafından tüketilir.Ama sırf yere düşen yemlerlede beslenmelerine izin vermeyin.. Dip balıkları içinde dip yemi almanız sağlıkları açısından çok önemlidir.. 2 - 3 tane cüce vatoz , en az 5-6 tane komando , trilinieatus , bronz yada albino çöpçü (corydoras) bulundurmanızı tavsiye ederim. Sürü balıkları olduğu için beraber hareket etmeleri ayrı bir güzellik katar.. Kesinlikle yavrulara bir zararları olmaz , barışçıl balıklardır.. Akvaryumunuzun ebatlarını bilmeden filtre önerisinde bulunmak yanlış olur.. Co2 tankı diye birşey yoktur.. Co2 bitkiler için dışardan bizim verdiğimiz ekstra bir besindir.. Bunun mayalı olarak elde hazırlananı yada tüplü sistem diye tabir edilen 2 çeşidi vardır.. Tablet co2'ler falan hava civadır öyle söyliyim.. Diğer co2 ürünlerininde pek bir faydası olmadığı gibi astarı yüzünden pahalıya gelir. Co2'yi şuan düşünmenize gerek yok.. Önce akvaryumumuzu kuralım bitkilerimizi yerleştirelim ondan sonra ki etap o.. Kullanacağımız bitkilere göre co2'ye gerek bile kalmayabilir.. İzmir için yardımcı olamayacağım üzgünüm..

Heliak, YIKIKTEMO ve borakaptan33 bunu beğendi.
  10. borakaptan33

borakaptan33

İsim:
    Bora Barutcu

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim.
    Bitkili bir akvaryum kurma kararı aldım.Ben lepistesleri çok seviyorum.Onların yavrularıyla beraber yüzmelerini izlemek benim için büyük zevk olacaktır.:temel:
    Benim için öncelik balıkların rahat bir ortamda olması ve görsellik.
    Volkan bey vatoz,çöpçü,ve co2 tank konusunda bilgilendirilmeniz için teşekkürler.
    Onur Bey üstat senin epey yardımına ihtiyacım olacak gibi görünüyor.
    Forum üyelerine birkaç sorum daha olacak.İyice bilgilenmeden akvaryumcuya gitmek istemiyorum.Olayı hırsa dönüştürmekte istemiyorum en iyisi ben de olacak diye.:)Stres atmak ve mutlu olmak için bu hobiye başlamak istiyorum ve bu konuda maalesef işe sadece ticari boyutta bakan akvaryumculara güvenmek istemiyorum"Sözüm meclisten Dışarı"
    Bu yüzden bir süre kafanızı şişireceğim.:cekingen:
    1-250-300 litrelik bir akvaryumda lepistesler için nasıl bir ısıtıcı kullanmalıyım.Çeşme taraflarındayım yazın buralar çok sıcak olmuyor yinede bir iki hafta hava sıcaklığı 35 dereceleri buluyor.Soğutucu kullanmalı mıyım?
    2-Filtre konusu güçlü bir filtre balıkları yorar mı?Şelale filtre nedir?
    3-Güzel bir bitkilendirme nasıl yapılır benim için önemli olan bakımı kolay bitkiler gerçi Onur Bey epey yardımcı oldu ama tavsiyelerinizi bekliyorum
    4-Tetra türü lepisteslere zarar verir mi?

11. borakaptan33

borakaptan33

İsim:
    Bora Barutcu

Bitki akvaryumu olacağı için üstüne kapatmalı mıyım?Açık kalırsa balıklar dışarı atlar mı?
    Bir de bitki olacağı için hava taşı bulundurmalı mıyım?
    Bitkileri fazla bakım istemeyenlerden seçeceğim.

12. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Ben yavru akvaryumuna filtre konusunda polat arkadaşıma katılmıyorum,çünkü;yavru akvaryumuna iç filtre kullanılmaz,pipo filtre dediğimiz genelde üretim amaçlı ve diğer iç filtrelere göre daha hesaplı olan filtreler kullanılmalıdır.Zaten pipo filtreler diğer iç filtreler gibi yavruyu çekmezler.Saygılar

Heliak, volkantr34 ve borakaptan33 bunu beğendi.
  13. borakaptan33

borakaptan33

İsim:
    Bora Barutcu

Peki bitkili akvaryumda hava taşı koymalı mıyım?

14. borakaptan33

borakaptan33

İsim:
    Bora Barutcu

Anubias afzelii
    Anubias barteri
    Anubias barteri coffeefolia”
    Anubias barteri var. Angustifolia
    Anubias barteri var. Caladiifolia
    Anubias barteri var. Nana
    Anubias gigantea
    Egeria densa
    Lemna minor
    Limnobium laevigatum
    Microsorum pteropus
    Microsorum pteropus ‘Tropica
    Microsorum pteropus ‘Undulata
    Microsorum pteropus Narrow”
    Microsorum pteropus Windelov
    Pistia stratiotes
    Vesicularia dubyana
    Atlası inceledim bu bitkiler başlangıç için uygun gibi sizce nasıl bir kombinasyon yapmalıyım?
    Teşekkürler

15. taygun

taygun Guest

Bora Bey,

Merhaba. Size, renkleri ile sizi cezbedeceğini düşündüğüm Flamingo Lepistes'i önerebilirim.

[video=vimeo;21173614]http://vimeo.com/21173614[/video]

Saygılar

YIKIKTEMO, Heliak ve borakaptan33 bunu beğendi.
  16. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Tamer abiye bu türde katılıyorum. Flamingo lepistesin renkleri gerçekten kendine hayran bırakıyor. Özellikle ışıklandırmanız güzel ise verdiği renk çok hoş. Akvaryumcuları gezerken tesadüfen o kadar lepistes arasında 1 adet vardı ve dayanamayıp almıştım. Şuan akvaryumda olan tek lepistes türü zaten :)

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tamer abi bayılıyorum senin akvaryumuna Maaşallah.:nazar:

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tamer abinin videoyu izledim ve evet Flamingo Lepistes dedim, yarın Onur hocanın videosunu izler farklı türüne evet diyebilirim orası ayrı, çünkü güzel renkte seçenek fazla gerçekten. Ellerine sağlık Tamer abi. Video çekimlerin çok güzel oluyor. Müsait olduğun birgün misafirim olsan da benim akvaryuma da bir video çeksen çok sevinirim abi.

19. taygun

taygun Guest

Merhaba Temel,

Doğrusu bu lepistes türlerinden daha da güzelleri var. Ama onlar pahalı. Tanesi 20-25 liradan satılan lepistesler görüyorum piyasada. Bu kadar kolay ölebilen bir balık için biraz fazla para. Fakat bir de yaşatıp çoğalttığın zaman da sanırım ödediğini fazlasıyla çıkarır.

Flamingo'lar ise pahalı değil. 2,5 - 3 TL. Yani aslında tam bir öğrenci balığı. Renkli, güzel, uysal, ucuz ve kolay çoğalan.

Video konusuna gelince. İstediğin zaman araman yeterli. Deniz balıkları benim için de iyi bir deneyim olur.

Sağlıcakla

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş