1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni akvaryum... sıfır kurulum.

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde garmagan tarafından 28 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. garmagan

garmagan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gökhan Armağan
    Şu ana kadar kullandım 80 Lt lik nanomu bir tık büyütüp 200 Lt lik bir akvaryuma çevirmeye karar verdim ve cam siparişimi verdim.

Sanırım önümüzdeki hafta imalata başlıyorum.

Bu konuda bazı yardımlara ihtiyacım var.

Evimde akvaryum koyabileceğim tek bir yer olduğu için eski akvaryumu kaldırıp yerine yenisini koyabileceğimden, mevcut olan balıklarımı hemen bu akvaryuma aktarcağım. Sistemi hızlandırmam gerekiyor.
    Piyasada çok kullanılan bakteri kültürleri sistemi hızlandırmaya yardımcı olur mu?
    prodibio diye bir markanın çok başarılı olduğunu duydum. Fakat bu markanın 2 ürünü var biri bio digest diğeri ise start up.

Yeni kuracağım akvaryuma ölü kaya ve ölü kumla başlangıç yapacağımdan hangi ürünü tavsiye edersiniz?

2. tahsinokul

tahsinokul

Yer:
    Manisa
    İsim:
    tahsin
    Ben de yeni kurdum akvaryumu 300 litrelik tank. Başlangıçta Kızıldeniz akvaryumdan İlyas abi ve Aslı ablanın tavsiyeleri üzerine startup attım ve bugün su dönmeye başlayalı henüz 2 gün bile olmamışken ölü kayaların üzerinde bariz belirgin şekilde canlılık belirtileri var. Tabi üstadlar daha iyi bilir ama kullanan biri olarak memnun kaldım.

3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Fritz 9 ve yine fritz 460 bakteri kültürleri ve canlı kum kullanıp aynı gün olmasada 1 haftada eklersiniz canlıları sorunsuz yeterki sık test yapıp süreci takip edin

4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Fritz 9 ve 460 aynı anda kullanılmıyor. Fritz 9 öneriyor kullananlar ilk kurulum ve aktarımlar için

5. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    detay yazmadım haklısın.
    kurulumda kurulumda ilk başta nitrifikasyon bakterilerini canlandırmak için fritz 9 kullanılıcak.
    daha sonra maonyak sıfırlanıp nitrat okumaya başlayıncada fritz 460 kullanımına başlanacak .
    bu arada amonyak sıfırlanınca nitrit ölçmeniz gerekiyor nitrit sıfırlanmadan akvaryuma canlı eklememelisiniz.

Montimahir bunu beğendi.
  6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Fritz 9 da bu işe yaramıyor mu?
    Fritz 9 ile 2. Günde canlı girişi yapılır diye iddialı bir yorum var.

7. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ben aynı gün girerim şahsen ama başka arkadasa önerirken temkinli yazayım geliyor

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun, fritz 9 iyidir arkadaşların dediği gibi. Unutmayın fritz 9 kullanımında en az bir hafta ps in toplama kabı takılı olmasın bakteri kuma kayaya iyice yerleşsin. Aktarım sırasında yapılacak adımları biliyor musunuz ? Nasıl yapacaksınız?

Ayrıca aydınlatma da aktif olmasın.

Ayrıca bir sürü konu açmışsınız ama akvaryumun tanıtım konusun bir türlü bulamadım yada atladım. Hangi canlılar var tankta aktarımı doğru yapabilecek misiniz?

Düzenleme: 29 Ağustos 2015

Sayfayı Paylaş