1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Akvaryum soruları

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Onurs tarafından 16 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Merhaba Arkadaşlar,
    Yeni tank projesine çalışmalar devam ediyor ölçülerim belirlenmeye başladı.
    105x60x45H arkadan durso inişli .
    Şimdi gelelim sorulara akvaryumda kayıt kuşak istemiyorum nedeni kum kullanmayı düşünmüyorum . Kayıtsız akvaryumun sağlıklı olması mümkünmü?
    Cam kalınlığı ne olmalı?
    Taban camını çift kat yapsak mukavemet artarmı kayıt görevi görürmü?
    Cam birleşimlerini 45 derece kestirsek nasıl olur?fiyat çok kabarırmı?
    Gelelim diğer sorulara

@hakankamasoglu bana daha önceden yolladığın uygulama spec deki boyalar minimum ne kadarlık ambalajlarda satılıyor?

Paslanmaz sehpa kullanan varmı varsa ne kalite ve korozyon durumu nedir?
    @Pennywise sehpa dışını masif yapmakdan vageçtim kaplamalı olacak tavsiyen nedir? Ve metre kare fiyatları biliyorsan onlarıda paylaşırmısın.
    Dolap ses ve ısı izolasyonu için kaplamamalzemesi arıyorum önerilere açığım.
    Sump akrilik ve üzeri kapalı olacak royal exclusive dream box tarzı düşünüyorum fikirleri bekliyorum.
    Akvaryum içinde wavebox olacak saklama detayı için fikirlere açığım.
    Yeni sistemde önemli olan konu sürdürülebilirlik maliyetleridir aydınlatma kuvvetli olacağından diğer bütün cihazların elektrik tüketimi minimumda olmak zorunda.
    Bu nedenler geri dönüş motoru tavsiyeside bekliyorum aklımda kebao dct 4000 var aynı motor soğutucu ,zeolit ve karbon reaktörlerinide çalıştıracak.

Düzenleme: 16 Haziran 2015
    Pennywise ve muradtekin bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Onur. Düşündüğün ölçülerde kayıt kuşak gerekmez ve sağlam da olur.

Jebao güzel, Bubble blaster kafa motorları güzel. Aynı debide birkaç unsur faydalanacaksa evet en az 4000 olmalı.

Onurs bunu beğendi.
  3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    4000 uygun gibi zaten 1 hat hem soğutucu hemde zeoliti aynı anda götürecek olmadı kafama eserse eheim 5000 likde takabilirim ama onlarda dc motor gibi debi ayarı ve feed özelliği olmaması beni düşündürüyor.
    Dolabın önünde bir pano yapıp bütün kontrol cihazlarını oraya almak istiyorum. Bu sayede müdahale ve değerleri takip kolay olacak

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi şimdiden hayırlı olsun. Pano konusunda ne kadar işe yarar bilemem ama 6-6 veya 5-5 aliminyum profil alsan 6 metrelik yanlarınada profil kapağı takıp rahat rahat kullanabilirsin diye düşünüyorum abi. Hatta conta görevi görmesi açısından vidalamadan önce prizlerin altlarına slikonda çekersen hava bile girmez içine. Hem uzun ömürlü, hem paslanmaz, hemde istediğin renge boyatabilecegin bir materyalin olur abi. Dolabın içi deseydin plastik panolar iyi ama dışı olunca görselede dikkat etmek gerekiyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Onurs bunu beğendi.
  5. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Akvaryum sehpa ve dolap kısmı 140 olacak panoları 2 yana paylaştırabilir ve mobilya kapak arkasına alabilirim reef in the sky kurulumundaki gibi olacak dolap.sadece ondaki kontrol üniteleri yanda bende onlar önde olacak camlı bir bölmede

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi refugium için yer yap derim...

Onurs bunu beğendi.
  7. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Refigiumu sps tanklarında yanlış buluyorum Alparslan. Zaten mevcut tankımdaki yükede bakarsan benim için bu hobide nitrat ve fosfat diye bir sorun kalmadı artık heleki kumsuz kurulumda adı bile geçmez bunların ;)
    Refigiumdaki yosunlar trace elementleride emiyor benim ilk kurulumumda mangrowlar vardı mesela geçen ay çıkartıp attım spslerin renkleri daha bir güzel oldu bedeni demir ve potasyum tüketen bitkilerden kurtulmam .dsb dersen ona zaten külliyen düşmanımdır :)
    Sump 2 bölmeli 55x60 x45 h olacakbelki biraz daha ufalabilir bile psyi sığdırabilirsem

Alparslan bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Anladım Onur abi neticeleri görelim ve seni takipteyim neden dersen yaz sonuna bende ufak bir sps tankı kuracağım hazırlıklara başladım...:)

Onurs bunu beğendi.
  9. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Beni beklarsen yandın :)
    Benim dolabı yapmadan önce ca reaktörünü kurmam lazımki onuda dolap içine usturuplu yerleştirebileyim:)

Haa bide bunları yaparken evdende kovulabilirim o seçeneğide göz ardı etmemek lazım ;)

Alparslan bunu beğendi.
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O dert hepimizde var abi:D onun tek kurtuluşu evdekilere iyi pir politika ile akvaryumu sevdirmek...:)

11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Onur kaplama fiyatları çok değişken düşündüğün kaplama cinsi nedir?
    Bir de bu tip ürünler normal dolap fiyatı gibi düşünülmemeli. kaplanacak olan yüzey de önemli. Örneğin demir konstrüksiyon kaplanacaksa komple yüzey alanı fiyatı artar. Eğer dolap olarak soruyorsan fiyat düşer. Malzeme değil işçilik ile alakalı. Yapılacak olan ürünün bir projesi var ise doğruyu yanlışı buradan da özelden de konuşalım. Örneğin kapak genişliği 60cm civarında olmalı. menteşe taşıma ağırlığı ile alakalı. Profili ne kullanmayı düşünüyorsun. bahsettiğin alt dolapta bölme kullanacak mısın? Yükseklik neden 45 su yüksekliği bu sefer 40 a düşecek az değil mi? Kafamda deli sorular. hemen hemen aynı ölçülerde ben de tank yaptiracagim. Ps ne kullanılacak, armatür ne olacak.

Onurs bunu beğendi.
  12. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Kaplama türü için fikir istiyorum rutubet dayanımlı bir malzeme olması lazım.
    İşçilik konusunda plaka boyutlarını öğrenebilirsem ben nesting işlemlerini hallederim.Akvaryum taşıyıcısı 80x80x6MM Galvaniz profil olacak ortada dikme kullanılmayacak.Kapakdaki 60Cm ipucu güzel bir trick basit çizimi hazırlayınca burada paylaşırım.dolap içini 3 bölme halinde olucak ama çizimde herşey daha net anlaşılır.
    Yükseklik konusunda 45 seçimimin nedeni hem su hacmini azaltmak hemde ışıkdan daha iyi faydalanmak , müdahale kolaylığı gibi nedenlerim var.

Ps olarak elimdeki Ati 250 Is kullanılacak zaten çok memnunum bu skimmerdan.
    Aydınlatma olarak bu tanka 2 Adet Metal halide lamba 150 veya dimmable balast bulursam 250 Watt + Seyir zevki için Led.
    aydınlatma çok net değil ama bir şekilde MH olacak ama kombinasyonu mh+led mi olur yoksa +T5 mi olur veya 3ü birdenmi olur bilmem ama 500 Watt olacağı kesin :)

13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Onur kaplamalı 1 plaka malzeme 280x210 cm. Ancak hiçbir kaplama altında mdf varken rutubet için sağlıklı olmayacak. Cila da yaptırmak çözüm değil. Önemli olan havalandırma yani içeride rutubetin kalmaması. Çünkü ahşap nefes alır, rutubeti de içine çeker. içerisindeki malzeme de mdf olursa çürür. O sebeple ya çok havalandirilmali ya da suyu içine cekmeyecek bir malzeme ile kaplamalı. Lake bir tercih olsa da mdflam veya laminat ile iç malzemeyi kaplarsan ve onun üstüne ekstradan istediğin malzemeyi kaplatabilirsin. evet biraz karışık anlatım oldu ve ben de bunları yazarken projeyi gözümün önüne getirdigimde durum biraz karışık hale geldi.
    Bu arada 1 plaka mdflam 136tl kaplamalı mdf ise 300 civarında olmalı.

Sayfayı Paylaş