1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Akvaryum Yaptırıyorum Fikirlerinizi Beklerim

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde yasinugur26 tarafından 27 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. yasinugur26

yasinugur26

İsim:
    yasin ugur
    Öncelikle herkese selamlar bol sağlılı yavrulu günler :) Konuyu yanlış yere açmadığımı umarak ;

Başliktada belirttiğim gibi , 150*60*50h bi akvaryum düşünüyorum bi kaç yere sordum yada kendim yapıcam. Kendim yapıp dahada baglılığım olsun istiyorum. Neyse , aklımda durso sistemli yapmak var ancak şelale tipi taşırmalı istemıyorum suyun girişi dipten olmalı yukardanda su dökülüp alttan çekilip suyun türbülans etmesini istiyorum. Bu yuzden şöyle bi sistem düşündüm, ne kadar kullanışlıdır , işe yarar mı sizlerin fikirlerine basvurmak istedim.

Adsız.png arka cama(duruma göre yan camda olabilir) bu şekilde bi delik açtırıp arka kısmına pleksiyle yada camla kule sistemi yapıcam , böylelikle akvaryum içinde kule olmıycak ve alttanda suyu çektirebilmiş olucam. Geri dönüş borusunuda tam zıttına yukarıdan vericem. Bu sayede sürkülasyon elde etmeyi düşünüyorum

Şimdi benim sorularım :
    1)Sizce bu sistem sağlıklı olur mu? Kullanıslı olur mu? Bu şekildeki kuleden suyun tasma riski yoktur değilmi? Neticede daha dar olucak durso kutusuna cok daha büyük ve basınclı bi yerden su akıcak ve hacımsel olarak iki kabın basıncı dengeleyebilmesi için durso kutusunda dahada yükselmez su sanırım değil mi? Yani kule içerde olsada dişardada olsa fark etmez taşıcaksa içerde olan kuledede taşmalıydı.o_O

2) Durso sistemi düşünüyorum 3 borulu , Bu borular kaçlık olmalı 3 tane 32 lık boru yetecek midir? (ölçüler 150*60*50h )

3) Sumpa inen boruları suyun içinde bırakmak için sumpda boruların geldiği yere 5 cmlık bi bölme yaptırmayı düşünüyorum böylelikle borular tamamen suyun içinde kalmıs olucak ve buradan yukarıdan taşıp elyaf ve sungerlere vs dökülecek. Bu düşüncem sizce sağlıklı mıdır?

4)birde sumpda yavruluk kısmı olusturmak istiyorum yalnız aklıma burada akıntınn fazla olacağı ve yavruları fazlaca yoracağı gibi bi soru takıldı. Bu konudaki yorumlarınızı da bekliyorum :)

Evet abilerim kardeşlerim benim aklımdaki sistem bu şekilde işe koyulmadan iyice kafamdaki planı olusturayım. İşe koyulduktan sonra acabalarım kalmasın aklımda. Sizlerin değerli eleştirilerinizi ve önerilerinizi bekliyorum :)

Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Plan güzel hayırlı olsun, yalnız cama bildiğimi kadarıyla lazer bile dikdörtgen delik açamıyor...

yasinugur26 bunu beğendi.
  3. yasinugur26

yasinugur26

İsim:
    yasin ugur
    O zaman yan yana 2 yuvarlak delik olur :) peki diğer sorularım hakkında yorumunuz var mı? :)

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kulenin içeride dışarıda olması fark etmez akvaryumun içinden yer kazanma adına dışarıda olması daha iyi.
    Anladığım kadarı ile yapılacak olan, kuleyle durso karışımı bir şey o yüzden kuleye takılan dönüş boruları akvaryum içinde kalacak su miktarını belirleyici olacaktır, istenirse emniyet borusu da takılır...

5. yasinugur26

yasinugur26

İsim:
    yasin ugur
    Aynen biri tam emiş biri delikli yarım emiş bir tanede emniyet koymayı düşünüyorum, bu boruların kalınlıkları ne kadar olmalı?

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryum litresi az değil sumpsuz 450 lt bence 50 lik boru kullan derim...

7. yasinugur26

yasinugur26

İsim:
    yasin ugur
    3) Sumpa inen boruları suyun içinde bırakmak için sumpda boruların geldiği yere 5 cmlık bi bölme yaptırmayı düşünüyorum böylelikle borular tamamen suyun içinde kalmıs olucak ve buradan yukarıdan taşıp elyaf ve sungerlere vs dökülecek. Bu düşüncem sizce sağlıklı mıdır?

4)birde sumpda yavruluk kısmı olusturmak istiyorum yalnız aklıma burada akıntınn fazla olacağı ve yavruları fazlaca yoracağı gibi bi soru takıldı. Bu konudaki yorumlarınızı da bekliyorum :)

bu sorularım hakkında bilgisi olan var mı? :)
    bugun bi camcıdan fiyat aldım 10mm camın metresine 90 tl dedi sizce iyi bi fiyat mıdir?

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Olur tabi yalnız borular suya temas hizasında kalmalı yoksa acayip ses gelir yada kule yapmak en iyisi.
    Sumpa yavruluk olur, iyi yapılan bir sumpta akıntı sıkıntı yapacağını sanmam...

9. yasinugur26

yasinugur26

İsim:
    yasin ugur
    Sumpa inerken sesi en iyi nasıl keserim sizce?

Ben borular suyun içinde kalsa daha az ses yapar diye düşündüydüm ama?

Bu sumpta kule nasıl bişey oluyor?

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    En iyi sistem durso sistemi dir, iyi bir ayar ile hiç ses duyulmaz.
    Borular suyun içinde kalırsa gulu gulu diye ses yapar, yanlış bilgi alınmış.
    Kule olsa da olur olmasa da ilk önce durso yapılsın da onu düşünürsün, sonradan olabilir...

HKNK ve yasinugur26 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş