1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni akvaryum ...

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde akvaryumcuomer tarafından 16 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. akvaryumcuomer

akvaryumcuomer

Ben çok uzun zamandır tatlı su akvaryumu baktım. Şimdi tuzlu suya geçmek istiyorum.Çok uzun süredir internetten tuzlu su akvaryumları ile ilgili araştırmalar yaptım Şu anda elimde
    130 lt ve 160lt akvaryumlar var.Sizce hangisini tuzlu suya çevirmeliyim?
    Gerekli olan ekipmanlar nelerdir?
    Toplam kaç para tutar?
    Tatlı suda kullandığım hangi ekipmanları tuzlu suda kullanabilirim veya kullanabilirmiyim?
    Bunu çok merak ettim denizden aldığım deniz yıldızı,minare veya balıkları akvaryumda besleyebilirmiyim?
    Deniz atı ile balıklar beraber bakılabilir mi?
    Ben palyaço balığı beslemek istiyorum yanında hangi balıkları besleyebilirim?

Şimdiden teşekkürler

2. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Yeni akvaryum ...

Merhaba Ömer.Öncelikle aramıza hoşgeldin.Ben olsam tercihimi 160 litrelik akvaryumdan yana kullanırım.Çünkü akvaryumun hacmi ne kadar büyük olursa su değerleri o kadar sabit oluyor.Benim akvaryum 1 metrelik.Odada daha büyük olsa 1.5-2 metrelik bir akvaryum kurardım.Denizden çıkardığın deniz yıldızını akvaryumda besleyebilirsin.Bende besliyorum.Fakat deniz akvaryumu biraz maliyetli ve net bir rakam verilemez.Senin maddi olanaklarınla alakalı bir olay.Palyaçolar ile damsel grubu balıkları ve tangleri bakabilirsin.Hepsi de çok hoş balıklar.Özellikle de percula ve mavi tang.Tabiki bu benim görüşüm.Ama iyi bir ışıklandırma yapman lazım.Ben Temel beyin önerisi ile ati t5 aldım.Şu an akvaryumda 6 tane t5 var ve ışıklandırma harika.Sana başarılar dilerim.Zaten portaldaki diğer arkadaşlarda ellerinden gelen yardımı yapacaklardır. aha:

3. akvaryumcuomer

akvaryumcuomer

Çok teşekkür ederim başka forumlarada konu açtım sadece bu konuya yorum geldi aha:

4. akvaryumcuomer

akvaryumcuomer

160lt akvaryuma kaç kg kaya ve kum gerekir?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Merhaba Omer Bey,

Hayirli olsun karariniz. Konuya cepten kisitli dahil olabiliyorum. Mustafa bey gibi 160 litre olani kurmaniz da dogru olur. 160 litre akvaryumda olmasi gereken kaya miktari kurulum sartlarina gore desir ancak 20-25 kg kaya kullanmaniz yerinde olur.

Rakamsal ve diger konulari detayli isleriz insallah.

6. akvaryumcuomer

akvaryumcuomer

Bu deniz akvaryumu gerçekten çok pahalıymış

kum 9kg argonit : 90tl (bunun daha ucuzu yok mu :D )
    tuz : 41.21 tl (6kg bu kadar yeter mi yanlış hesaplamış olabilirim)
    protein skimmer : 83tl (240lt için 160lt için bulamadım bu olur mu? )
    canlı kaya : ??
    sump : ??
    aydınlatma : ??
    akıntı motorları : ??
    tuz ölçer : ??
    refigium (bu gerekli değilmiş sanırım bunu almıycam)

soru işareti olanların yaklaşık kaç para olduğunu yazarmısınız

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dur simdiden moralini bozma :D

Argonit kumda guzel bir kum ama mercan kirigi daha uygun fiyatli bir kum ve ben de kullaniyorum memnunum. Kilosu 3 lira civari. Akinti motoru olarak Seio oneririm hem suyu isitmaz hem de genis acili akinti saglar fiyati uygun. Protein skimmer konusunda hic acele yok ben link goremiyorum aksama bakip daha saglikli yorum yapilir. Tuz konusuna gelince madem rakam korkuttu ve canli hedefiniz nemo turu o zaman dogal deniz suyu ile kurmaniz yonunde bir risk alarak yorum yapayim. O zaman gereken tuz miktari azalmasi yaninda hedeflediginiz baliklari daha sorunsuz yasatbilirsiniz. Risk olarak yazdim ama benim akvaryumumda dogal Marmara suydur.

Cepten kisitli ama cozum uretmek ve bu cozumler uzerine yazismak guzeldir belki ortaya tahmininizden daha farki bir tablo cikar...Kim bilir.

8. akvaryumcuomer

akvaryumcuomer

Yeni akvaryum ...

İnşallah :) akşam daha detaylı konuşabiliriz o zaman

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni akvaryum ...

20 kg vanlı kaya 160 dolar

Sump konusunda sıkıntıya gerek yok. Plastik uygun bir kasa işinizi görür. Bu maliyeti düşürecek ve aynı zamanda pratik edinme olasılığı sunacaktır. Maddiyat varsa kulesi içinde bir sump sanırım 300 lira cıvarıdır. Bu kasa 20 -30 liradır.

Aydınlatma önemli, tıpkı protein skimmer gibi tasarruf edilmese iyi olur. Hazır armatürler var T5 olarak akvaryumdaki canlı hedefiniz çok değil şu anda onun için 2 x 54 wat veya 3x 54 wat yeterli.

Protein skimmer alırken bu fiyata buldum oalarak değil işlev ve verim olarak bakmak en güzeli. Size Aqua Macro 300 gibi güçteki bir ps yetecektir.

Refigium bu aşamada gereksiz, tuz ölçer 10 lira ile 40 lira arasında bulunuyor. Ölçüm değerlerini kıyaslayarak almak iyi olur. İnstant Ocean kullanıyorum ben.

10. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Yeni akvaryum ...

Ömer Temel bey protein skimmer konusunda çok haklı.Daha ucuzunu alayım derken kötü sonuçlar yaşayabilirsin.Kaliteli ps fiyatları yüksek dersen biraz el becerin varsa portalın DIY bölümünde el yapımı psler var bunları yapabilirsin.Hepimiz yardıma hazırız.Hiç bir şeyi gözünde büyütme.Maliyeti düşürme konusunda Temel beye katılıyorum.Deniz suyu kullanarak daha az tuz 8ama kaliteli) kullanabilirsin.Sump olarak plastik bir kasa kullanabilirsin.PSyi kendin yapabilirsin.Tabiki aydınlatmadan ödün verilemez.Bende 3 tane sylvania ( 2 tane coralstar + 1 tane aquastar) 3 tane ati ( 1 tane aquablue spezial + 1 tane blue plus + 1 tane pro color) var ve bunları günün farklı saatlerinde değişik kombinasyonlarla yakıyorum.Kısacası cesur ol ve portalı takip et.Saygılar.

11. akvaryumcuomer

akvaryumcuomer

1kg canlı kaya (işlenmiş) 10tl
    1kg canlı kaya (işlenmemiş) 4tl

Bunların arasındaki fark nedir acaba .8.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni akvaryum ...

Aradaki fark işlenmiş dediği kayalar denizden çıktından sonra uygun akvaryumlarda tutularak zararlı canlılardan ve bünyesindeki pisliklerden arındırılmış olması demektir. Bu tanklarda ps bağlıdır ve su değişimi yapılır.

İşlenmemiş olan denizden çıkarıldığı gibidir. Bizler kayaları kendimiz sizin ifadenizle işleyebiliriz yani kürleyebiliriz.

13. akvaryumcuomer

akvaryumcuomer

Hmm .8. Sizce hangisinden alayım ?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni akvaryum ...

Kayaları işleyecek yani temizleyecek bir hazne varsa ve o hazneye temiz tuzlu su hazırlamayı göze alıyorsanız işlenmemiş alınabilir. Tabi tuz ve su masrafını kıyaslamak lazım ne derece karlı olur. Mesela toplam kayada 120 lira daha ucuz yapar, temizleme haznesi 60 litre olsa 15 lira tuza gider, 10 lira suya gider bir de elektirik çalışır toplam 35 lira eder. Bir su değişimi yapsanız bir süre sonra 10 lira daha gider toplam 45 lira eder,

120
    45
    -
    ----------------------------

75 lira kar... bu hesap nasıl. saat:gif

15. akvaryumcuomer

akvaryumcuomer

Tam karar veremedim acaba alsam mı şimdi toplamda kaç para etti.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni akvaryum ...

Hesabınızı yapın ve en sona ps konusunu bırakın. Macro almanızda fayda var. Acele edip kalitesiz bir ps almayın. Macro fiyatına göre verimlidir ve o verimde daha ucuzu pek yok gibi.

17. akvaryumcuomer

akvaryumcuomer

300 küsür etti galba

18. akvaryumcuomer

akvaryumcuomer

Bugün pet shopa gittim. Akvaryumcu bana tuzlu su akvaryumunda eheim dış filtremin çalışacağını söyledi olur mu?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni akvaryum ...

Olur ifadesi neye göre ve hangi canlılara göre bunu bilmek lazım. Belli tür ve sayıda balık yaşamaz değil ama sağlıklı değil ve dış filtreyi çok sık temizlemek zahmetli. Onla uğraşacağına akvaryum hacmine göre 1 veya 2 şelale filtre ekle daha iyi.

20. akvaryumcuomer

akvaryumcuomer

sump mu şelale mi benimkiyle devam mı birde deniz atı ile balık beraber olur mu

Sayfayı Paylaş