1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni akvaryumda eski akvaryum suyu hak.

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Scarface__ tarafından 16 Eylül 2017 başlatılmıştır.

1. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Merhabalar.Yeni kurulum yapiyorum ancak suan ki hali hazirda olan 1 yillik akvaryumum suyunu yeni tanka doldurdum 150 lt kadar yeni tank 300 litre kalan suyu osmos dan ilave edecegim ancak eski su biraz sararmis duruyor ve cok az bir koku var siZce ne yapmaliyim ? Kayalarin yarisi yeni yarisi eski tanktan guneste kurutup ekledm uzernde tup kurtlari falan vardi.Bunlarin etkisi olur mu .Amacim diger tanktaki baliklari geri koyabilmek

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu şekilde suyu beklettiyseniz, nitrat çevrimi ve diatom büyük ihtimal yeniden başlayacak.

Sarılığı veren DOC / DOM için yeterli miktarda aktif karbon. Eser miktarda zeolit ile desteklenebilir. Bakteri kültürü kullanıyorsanız tazelemek te bir nevi iyi olabilir.

DOC nedir DOM nedir ? Fayda ve Zararları için buyrun...

http://reefkeeping.com/issues/2004-10/rhf/index.php

Düzenleme: 16 Eylül 2017
  3. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Herhangi bir sknti yaratr mi suan osmos dan su eklemesi yapiyorm ancak su da amonyak kokusu gbi bir koku var sanki icerisinde balik varmiscasna balik kokusu gelior.Ne yapmam gerekli

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ben olsam bu şekilde uzun süre hareketsiz ve oksijensiz bekleyen suyu hiç kullanmazdım.

Bu şekilde zamandan kazanmak için bir aşılama yapacaksam da yeni tankta 0 TDS ile yeni kurulum yapardım.

İki tank ta çalışır durumdayken eski tanktan eser miktarda kum ve kaya koyup yeni tankta oluşacak mini çevrim sorası diatomun geçmesini beklerdim.

Bu şekilde eski kaya da eklemişsiniz ve şu anda suda eski tanktan gelen çözünmüş atıklar da mevcut. Eski su hareketsiz ve oksijensiz kalmış, tabir yerindeyse ölüyor.

Bence suyu tamamen çıkarıp sıfır kurulum yapın veya akıntı motoru+ısıtıcı ile hemen suyu hareketlendirin ve iyi bir bakteri kültürü (bulabilirseniz FRITZ) ile biyolojik destek sağlayın.

Düzenleme: 16 Eylül 2017
  5. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Suan bir adet dalga motoru aktif sekilde calisiyor en azndan suda hareket olmasi acisindan.Baliklari ne zaman koyablrm bir zarari olur mu.Tesekkurler bu arada ilginize

6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu suyun balıklar için şu an bir faydası yok.

Nitrat çevriminin tamamlanmasını ve amonyak, nitrit gibi değerlerin balıkların geleceği tank ile eşitlenmesini beklemek (0-0), herhangi bir canlı kaybının önüne geçecektir.

7. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Bir tankı sayısını artık hatırlamayacağım kadar iş, ev, iş, yeni ev, yeni tank gibi defalarca taşımış bir insan olarak bazı deneyimlerimden bahsedeyim. Öncelikle en önemli konu canlı kayaların fazla zaman kaybetmeden ıslak olarak nakli çok önemli, bu konuda şu kadar süre falan gibi kesin bir şey söylemek istemiyorum ama bence canlı kayalar ıslak ve nemli kalmak koşulu ile saatlerce su dışında özelliklerini kaybettiğini sanmıyorum.

Eski tanktaki tüm suyu almak bence sağlıklı bir durum değil, genellikle tanktan su alma esnasında su seviyesinin yarısının altına inince kum ve kayaların yüzeyin detritus tabir ettiğimiz organik döküntüler, askıntı maddelerde su ile birlikte gelmeye başlamakta. eski tank için alınacak suyunda bir sınırı var bence.

Tabanı taşımak çok daha farklı bir konu eğer iri mercan kırığı bir tabanınız var ise bunları eski tanktan çıkarırken biraz sallayıp durulayıp , canlı kaya bahsinde söylediğim gibi susuz ama nemli ve ıslak olarak taşınabiliyor. Ama aynı şeyi ince mercan kırığı, aragonit, oolit gibi kum gibi materyallerde yapmak imkansız, hatta eski ve yaşlanmış tankalarda ince kumun altı tamamen başka bir alem haline gelmiş bulunuyor, burda bir çok anereob mikroorganizma yerleşiyor ve aslında tank için işlevi çok güzel ve önemli olan ama kurcalanmaması, oksijenle temas etmemesi gereken bir bölge burası. bu tabakayı bozduktan sonra sağlıklı olarak taşımak diye bir şey yok tankınızı çamur gibi yaparsınız. o yüzden ince kumunuz varsa ve tank değiştirmek zorundaysanız bu kısım direk çöp olucak yada, biraz meşakkatli kimyasak temizleme yapılması gerekiyor. İnce kum ile yapılan bu tür akvaryum tabanlarını sevsem ve faydasına inansam da ben artık bu tür malzeme sırf bu yüzden kullanmıyorum (konu hakkında "deep sand bed" 'i gogıllayın)

Su taşımak nasıl olmalı? bidonlara konur yine kısa bir zamanda aktif olarak çalışan, en azından ps'si veya sumpı hadi onu geçtim hava motoru olan bir tankta su muhafaza edilebilir. Aslında benim tercihim her daim yeniden su hazırlamak yönünde ama bazen 300 litrelik yeni kurulacak bir tanka 250 litre hazır su koymak zaman ve para olarak kazandırdığı şeylerde var.

cystein bunu beğendi.
  8. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Yorumunuz ve bilgilendirmeniz icin cok tesekkur ediyorum.Eski tanktaki kumu kullanmadim sifir ölu kum kullandim.Kayalari tanktan cikardim uzerinde aiptasia var diye bi kac gun kurutup olmesini bekledim yarisi yine kullanilmamis kayadan olusuyor.ortalama 120 lt su aldm tanktan suanki tank 320 lt civari geri kalan suyu suanda oldgu gbi osmosdan yeniliyorum bi kac gune bakteri kiracagim biodigest..Su hala bulanik gbi koku gecti gbi biraz oksijen veriyorum suya baska yapmam gereken var midir tesekkurler

Sayfayı Paylaş