1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni akvaryumla ilgili sorunlarım var. Lütfen Yardım Edin.

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde İlkerDiyeBiri tarafından 25 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. İlkerDiyeBiri

  İlkerDiyeBiri

  Mesajlar:
  16
  Yer:
  Kırıkkale
  IMG_8223.JPG fotoğraf.JPG Arkadaşlar sizlerden de tavsiye alarak yeni bir akvaryum aldım. Ne çok büyük, ne de çok küçük olsun istiyordum. Bu yüzden 25 lt'lik Hailea marka bir akvaryum aldım. Fotoğrafını ekledim.
  Akvaryumda da beslemek istediğim balık türü olan tetra-neon türü balıklardan birkaç tane aldım. Tabi yanında 1 vatoz ve 2 çöpçü ile birlikte 2 tane kırmızı burun tetra, 5 tane raspora, 5 tane de neon aldım. Akvarumla aynı marka olan bir iç filtre var. İçine dekor olarak bir fikir bulamadığım için şimdilik elimde olan 2 tane normal kaya parçası koydum. Başka bir şey yok.
  Fakat sorunum akvaryumun suyunun yaklaşık 5-6 günde bir yeşillenmesi. Suyu hazır damacana su olsa da, çeşmeden akan şebeke suyu olsada, dağdan bayırdan bulup getirdiğim su olsa da en fazla 1 hafta sonra yeşillenmeye başlıyor. Eğer hemen suyunu değiştirmezsem veya kısmi değişim yaparsam 2-3 gün içinde de tamamen yemyeşil oluyor, balıkları bile göremiyorum. Bu yeşillenme olayından mı? yoksa balıkların hassasiyetinden mi? bilemiyorum 5 neon 1-2 gün içinde öldü. Balıkları aldığım akvaryumcunun bu cins balıklar için verdiği yemi kullanıyorum. Akvaryum kesinlikle güneş görmüyor. Aydınlatma zaten led olduğundan ışığın bir sakıncası olmaz diye düşünüyorum.
  Bu sorunu nasıl halledebilirim. Yardımcı olabilecek, bir akıl verebilecek var mı?


  IMG_8223.JPG fotoğraf.JPG
   
  MESUT_KERİM bunu beğendi.
 2. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Sorunun kaynağı led gibi görünüyor.
   
  İlkerDiyeBiri bunu beğendi.
 3. İlkerDiyeBiri

  İlkerDiyeBiri

  Mesajlar:
  16
  Yer:
  Kırıkkale
  Levent bey, 4 kademeli led aydınlatmayı minimum seviyeye indirsem veya komple kapatıp normal aydınlatma bağlasam düzelir mi?
   
 4. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Bundan kurulmanın tek yolu akvaryuma komlpe reset atacaksın başka yolu senin tank için yok. Neden yoktank küçük uv filtre almaya değmez.. Kumu çıkar komple yıka akvaryumu yıka filtreyi yıka tekrar kur. Yemlemeyi günde bir kez çok az yap birde ısıya dikkat et yükselmesin fazla. Flitreyi ve tankı yıkarken sirkeli su kullanabilirsin.

  Filtre su seviyesinin altında çalışıyor mu?
   
  İlkerDiyeBiri bunu beğendi.
 5. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Üstündeki buhar camını kaldır veya bir tarafını aç açılabiliyorsa.
   
  İlkerDiyeBiri bunu beğendi.
 6. İlkerDiyeBiri

  İlkerDiyeBiri

  Mesajlar:
  16
  Yer:
  Kırıkkale
  Akvaryumu komple yıkadığımda oldu. En son temizlediğimde dediğiniz gibi balıkları başka bir kaba alıp, kumu, akvaryumu ve filtreyi yıkadım. Tekrar kurdum. 12 saat civarı bu şekilde boş çalıştı. Daha sonra balıkları eski suyunu kullanmadan yeni suyun içine attım. Fakat 5-6 gün sonra yeniden yeşermeye başladı. Bir sonraki yıkamada sirkeli kullanacağım mutlaka.

  Filtre su seviyesinin altında çalışıyor. Suyu püskürten kısmı bazen suyun üstünde kalıyor.
  Bunun haricinde geçenlerde birde hava motoru aldım. Kumun altına 25 cm hava taşını gizleyip o şekilde de kullandım. Fakat akvaryum küçük olduğundan pek kullanışlı olmadı.

  Üstteki buhar camını açınca led aydınlatma buhardan ve sıçrayan sudan zarar görür düşüncesiyle kaldırmadım ama aydınlatmayı korumaya alıp deneyebilirim.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 26 Mayıs 2015
 7. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Tamamen detaylı temizlik yapmazsan kesinlikle kurtulamazsın, yada uv. Isı, tank üstünün kapalı olması, yetersiz su değişimi fazla yemleme fazla ışık bunları göz önüne alarak bakımları gerçeklestir.
   
  İlkerDiyeBiri bunu beğendi.
 8. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Işıkları 40 günde kapatırsanız kurtuluşu zor. En mantıklısı detaylı temizlik. Temizliği ise sağlam bir şekilde yapmak lazım. Hacim büyük olsa uv filtre çözerdi.
   
 9. ka2n

  ka2n

  Mesajlar:
  4.356
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kaan AYDINOĞLU
  Balıkları komple çıkarıp su piresi atmak da bir diğer çözüm.
   
 10. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Balıkları komple misafir haneye alınıp akvaryumu baştan kurmak bana göre en mantıklısı...
   
 11. İlkerDiyeBiri

  İlkerDiyeBiri

  Mesajlar:
  16
  Yer:
  Kırıkkale
  Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Akşam eve gidince komple temizlik yapıcam. Yine düzelmezse sırasıyla bütün önerilerinizi deniycem. Akvaryumu aldığımdan beri bu durumdan dolayı içine dekor bile yapamadım. Bu ölçülerde bir akvaryuma ve bu tür balıklara nasıl bir iç dekor, dizayn olmalı? Bir fikri, öneri olan var mı? :bilmem:
   
 12. ka2n

  ka2n

  Mesajlar:
  4.356
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kaan AYDINOĞLU
  Bu ölçüde bir tanka o kadar tür fazla. 1 tür tetra seçin, ufak tefek vatozlar karidesler belki lepistes, salyangoz türleri vs :) Güzel bir bitkili olur.
   
  İlkerDiyeBiri bunu beğendi.
 13. İlkerDiyeBiri

  İlkerDiyeBiri

  Mesajlar:
  16
  Yer:
  Kırıkkale
  1 veya 2 tür tetra ile bitkili yapabilirim belki ama diğerlerini sevmiyorum kesinlikle. Tetra türleri ile nasıl bir bitkili akvaryumu yapılabilir? Fikrinizi alabilir miyim?
   
 14. ka2n

  ka2n

  Mesajlar:
  4.356
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kaan AYDINOĞLU
  Hoşunuza giden orta kolaylıkta bitkilere bakabilirsiniz bu tankta. Bir adet de mayalı co2 kurarsanız işiniz büyük ölçüde kolaylaşır.
   

Sayfayı Paylaş