1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Akvaryumum!Görüşlerinize ihtiyacım var!

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde BacH tarafından 22 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. BacH

BacH

İsim:
    Bahadır Acil
    Tanımlı Yeni Akvaryumum!Görüşlerinize ihtiyacım var!
    Ilk olarak Tum akvaristlere Merhaba,

Uzun bır zamandır arastırmalarım sonucunda 150x60x60 ebatında , yaklasık olarak 540 lt civarinda , 10 mm lık cam kalınlıgı ile bır tank yaptırdım.Sehpa olarak ise 18 mm kalınlıgında mdf kullanıldı.
    Bu akvaryumum ıcın "Eheım" marka kafa motoru(5000lık) ve ısıtıcı(300 watt lık) aldım.Dalga motoru olarakta(3200 luk) "Seio" 'nun M820 modelını aldım.Hava motoru ıse yıne "Eheım" ' ın 400 luk olanıdır.

Henuz herhangı bırsey yapmadım goruldugu uzere.
    Sadece su doldurdum ve sıstemı bır kez bos calıstırdım.

Sump ıse 70x45x40 ebatlarında 8 mm lık camdan yapılmıstır.
    Sump malzemesı olarak siporax,zeolit,elyav ve bıyolojık sunger aldım.

Ayrıca yavru akvaryumu olarakta , 50x50x50 6 mm lik kalınlıgında kup seklınde bır tank yaptırdım.Yaklasık olarak 125 lt kadar bır hacım kaplamakta.Bu akvaryumdakı ekıpmanlarım ıse dıs fıltre olarak "Eheım" 'ın 2213 modelını,yıne "Eheım" marka ısıtıcı(100 watt lık) ve "Eheım" marka hava motoru(200 luk) dır.

Buarada dıs fıltremın motor kısmından ses gelmekteydi.Arastırmalarım sonucunda mılının kırık oldugu kararına vardım.Ve bugun aldıgım yere gerı goturdum,herhangı bır soru sormadan dırek parcalarını degıstırdıler.Suan hıcbır ses olmadan gayet duzgun bır sekılde calısmakta.Masallah ı var dıyebılırım.
    Gitmişken 3te balık aldım.Bu kucuk akvaryumumun suyunu 3 gun onceden hazırlamıstım.Icıne kımyasal olarak,Sera nın Aquatan ve Bio Nitrivec kullandım.
    Denıldıgı gıbı balıkları uygun bır sekılde attım.Resımlerde ısık acık gorunuyor fakat ısıklar kapalı ve yem hıc vermedın.Okuduguma gore ılk gunlerını ısıksız ve yemsız ortamda gecırmelerı gerekıyormus.Ayrıca suyun bulanıklıgını soyledıgımde akvaryumcu bır sorun olmayacagını soyledı.
    Elımde kaya tuzları mevcut(iyotsuz).Henuz kullanmadım.

Goruldugu gıbı,tatlı su akvaryumu olacaktır.Ahlı,sarı ve beyaz pr. , yunus beslemeyı dusunuyorum.

Sorularıma gelecek olursak;
    Kum konusunda sıkıntı cekmekteyım.Ben 1mm kalınlıgında,mercan kırıgı almayı dusunuyorum.Yaklasık 60 kg kadar.Bu konudakı goruslerınızi paylasırsanız sevınırım.
    Son olarak suan bu metnı yazarke farkettım, buyuk olan beyaz pr. kucuklere bır haylı saldırıyor.Neden olabılır?
    Ve sızce eksık olan seylerı soylersınız kesınlıkle dıkkate alınacaktır.

Gerek ımla hatalarım olsun, gerek anlatım bozukluklarım olsun,eger var ıse affola.

Iyı aksamlar,ıyı forumlar.

Saygılarımla,
    Bahadır

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 12 Mayıs 2015
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Durumu ve ne istediğini net ortaya koyan bir başlık olmuş kutlarım. Akvaryum ölçü olarak, sistem olarak, ekipman kalitesi olarak çok iyi seçilmiş. Kurulum zaten nispeten yapılmış gibi duruyor ve balık ilavesi olmuş.

Öncelikle minik bir eleştiri olarak bu kadar güzel düşünülmüş bir sisteme alınan ilk balıkların acele olduğunu söylemeliyim. Çok daha seçici olmak gerektiğini düşünüyorum çünkü gereçekten güzel bir sistem kurma çabasındasınız. Balıkların boy farklarına, türlerin davranış biçimlerine kadar dikkatli bir canlı satın alma aşaması çok daha iyi olur. Büyük olan balık diğerlerine dediğiniz anda hata var demektir.

Kum olarak kesinlikle mercan kırığı öneririm. İnce yapılı 1 ila 3 mm arası olması güzel olur.

Sump için elinizdeki filtre malzemeleri çok uygun. İlave olarak sumpa bu kurulum aşamasında karbon kömürü ilave edebilirsiniz. Kaya tuzu kullanmanıza gerek yok benim fikrimce.

3. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Kardeş herşey güzel görünüyor. Eksikler zamanla düzeltilir. Kum sorunu bende de var. Dökümcülerde ince kum var sarı rente. Sanayide dökümcü görmüştüm. Bir çuvalını 10liraya falan satıyorlardır. İşine yarar bence. Cikletlere uygun sanırım. Mercan kırığı kaba olur sanırım.
    Bir de malzemelerin fiyatları nedir,yazabilir misiniz?

Sayfayı Paylaş