1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni akvaryumum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde takturk tarafından 5 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk
    Arkadaşlar yeni akvaryumumun tanıtımını burdan yapacağım. Kurulumdan itibaren her anı fotoğraf çekmeye çalıştım.

İlk olarak akvaryumun eve getirilişinden sonra genel görünümü. 150*60*60 ölçülerinde 10 mm cam kalınlığı rodajlı kayıtlı kuşaklı. Sehpa 40*40 kalınlığında profil üstünde mdf var.

Kullandığım ufak tefek malzemelerden bir kare

Hydor aero 4 moonlıght ışıklı hava taşı- seachem purigen- deep su düzenleyici

2 adet hagen elıte 12 cm havaşı 1 adet air disk 12 cm havataşı- 50 mt hava hortumu. Akvaryumda şimdilik sadece hagen hava taşlarını kullandım.

Bunlarda bir grup akvaryum yardımcı ekipmanları

2 adet eheim jager 300 watt 1 adet tetra tec 200 watt ısıtıcım var.
    Bu akvaryumda 1 adet eheim 300 watt kullandım.

Bir miktar kayatuzu ile akvaryumu başta silikonlu bölgeler olmak üzere tamamen yıkadım.

Akvaryumu tuzdan arındırdıktan sonra hava taşlarını ve ısıtıcıyı yerleştirdim.
    Hava hortumlarına vantuzları takarken hobiden vazgeçmeyi bile düşündüm ama
    sonunda yılmadım ve başardım :)

Hydor aero 4 moonlıght ışıklı hava taşını ekledikten sonra bir kare

http://i1187.photobucket.com/albums/z385/takturk/akvaryum/100_1982.jpg

Sıra artık kumu eklemeye gelmişti, 40 kg kalsiyumlu kum kullandım bu akvaryumumda.

Kum tamamlandıktan sonra akvaryum çok boş geldi gözüme birkaç taş ekledim. Bu taşları birgün lazım olur diye dereden toplamıştım bugüne kısmetmiş.

http://i1187.photobucket.com/albums/z385/takturk/akvaryum/100_1985.jpg
    http://i1187.photobucket.com/albums/z385/takturk/akvaryum/100_1986.jpg
    http://i1187.photobucket.com/albums/z385/takturk/akvaryum/100_1987.jpg
    http://i1187.photobucket.com/albums/z385/takturk/akvaryum/100_1988.jpg

Ve sonunda akvaryuma su doldurma işlemini başlatabildim. Tropheus Red Rainbow Kasanga'larımın 200 litreden 540 litreye geçip rahat edeceklerini düşündükçe heyecanlanıyorum artık.

http://i1187.photobucket.com/albums/z385/takturk/akvaryum/100_1989.jpg

Su doldurma işlemi bittikten sonra dış filtre kurulumuna gelmişti sıra. Bu akvaryumumda ilk olarak tetra tec 1200 dış filtre kullandım hafta sonra diğer akvaryumdaki lifetec 838 ile takviye yapacağım

http://i1187.photobucket.com/albums/z385/takturk/akvaryum/100_1990.jpg
    http://i1187.photobucket.com/albums/z385/takturk/akvaryum/100_1993.jpg

Dış filtreyide akvaryuma ekledikten sonra sitemi çalıştırdım ve artık kumdan kaynaklanan sis perdesinin aralanmasını bekliyorum. Derken....

Akvaryumda bir eksiklik hissettim ve fonu ekledim.

Akvaryumumun son hali budur. Şu anda içinde 2 adet cüce vatoz ve sivrisinek larvalarım var. Birkaç gün içinde kazasız belasız 2e 10d Tropheus Red Rainbow Kasanga'larımı ekleme ümidindeyim.

Mümkün olduğunca her hareketimi fotoğraflayıp sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Balıklarım eklememe kadar çekeceğim fotoğraflarıda bir grup olarak yayınlayacağım.Hydor aero 4 moonlıght ışıklı hava taşı akvaryumun yan camında hiç bir işe yaramadığı için çıkardım. Yüksek litreli akvaryumlarda kullanmayı tavsiye etmiyorum yeni kuracağım vatoz akvaryumumda kullanacağım.Sehpanın altındaki boşluk için 150*50*35h yavru boylandırma tankı kullandım onunda resimlerini yakında paylaşacağım.

2. hakanaskin

hakanaskin

İsim:
    HAKAN AŞKIN
    Cevap: Yeni akvaryumum

Tolgahan kardeşim gerek malzemeler gerekse senin yılmadan usanmadan uygulamaya geçirmiş olman takdir edilecek bir durum, umarım içerisindeki canlılarıda sağlıklı yaşatabilmen nasip olur. Sağlıcakla kal...

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Tolgahan yeni akvaryum ve kurulumun hayırlı olsun.:nazar:Hobiye verdiğin değer ve özen tüm karelerden belli oluyor.Sıkıntısız şekilde balıkları ekleyip sağlıklı bol yavrular alırsın inşallah.

Söylemeden geçemeyeceğim kızma bana kurulumda sadece fon'u beğenmedim.Bence bu fon daha güzel durur.:)

4. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Evet güzel fonmuş. Bunu deneyen oldumu acaba?. Nasıl duruyor?

5. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

İsmail abinin dediği fonu kullanıyorum çok güzel derinlik kazandırıyor.Aşağıdakide benim akvaryumumdan bir kare tavsiye ederim..

6. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Tolgahan abi çok güzel olmuş ellerine sağlık. Arkafon konusunda bende değiştirmen taraftarıyım. Ben birde kayaların azlığından yana dert yanacağım sana. Balıkların rahat bir ortam bulmaları için bence kaya sayısını arttırmalısın. İnşallah sorunsuz adaptasyon ile sağlıklı yavruları görmek nasip olur.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Temiz özenli ve temiz bir kurulum olmuş, hayırlı olsun.

Türlerin kumu kazdıklarını göz önünde bulundurursak, sanki bana kum yetersiz gibi geldi, balıklar kumu kazdıklarında akvaryumun tabanı görünecektir diye gözümde canlandırdım...

8. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

:nazar:Maşallah çok düzenli bir kurulum olmuş.Biraz kayaları artırdıkmı balıklar içinde daha güzel olacak.Tebrik ederim.

9. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Bu fon çok tatlıymış hoşuma gitti. Akvaryum otursun değiştiririm bende bu fonla.

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Siz deniz akvaryumu kurmuyormuyduz? Deniz akvaryumlarında arka cam genelde alglerle kaplandığı için desenli fon pek tercih edilmez. Daha doğrusu gereksizdir.

11. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Evet deniz. Onu bilmiyordum. Öyle ise üzüldüm:(

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun kurulum. Gerçekten temiz ve özenli kurulum olmuş tebrikler. Gelişmeleri takipte olacağız.

13. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Üşenmem hergün temizlerim derseniz olur tabiki.

14. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk

Hakan kardeşim Teşekkür ederim güzel dileklerin için. Sizler gibi tropheus ustalarından öğrendiklerimi tatbik etmeye çalışıyorum umarım sonucuda hayırlı olur. Allah'a emanet.

15. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk

cirol bunu beğendi.
  16. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk

Teşekkürler Bekir değiştirdim fonu maviyi kullanmaktan sıkılmıştım değişiklik yapmak istedim ama banada karanlık geldi yine mavi fona döndüm. Kaya çok var kurulumda boş kalmasın diye o şekilde bıraktım devamını ekleyeceğim.

17. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk

Teşekkürler Murat abi aynı kumdan 40 kg daha var hazırda. Akvaryum düzeni oturduktan sonra gelişmeleri takip ederek ekleme yapabilirim.

18. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk

Teşekkürler Haktan kayaları arttıracağım

19. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk

Teşekkürler Temel abi fırsat buldukça yeni karelerle buradayım.

20. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk

İsmail kardeşimden yediğim fırçadan sonra fonu hemen tersine çevirdim artık mavi:D
    150*50*35h yavru boylandırma tankımıda yerleştirdikten sonra bir kare.
    Lıfetec 838 dış filtreyide ekledim.

Yemleri pul ve granül olarak kavanozlarda karıştırdım.
    Pul yemler: Tropıcal super spırulına forte, tetra pro vegetable, jbl %40 spırulına flakes, osi spırulına flakes, bio marıne kens spırulına flakes
    Granül yemler:Daınıchı color fx, daınıchı veggıe deluxe, daınıchı veggıe fx,daınıchı color supreme,nls cıchlıd formula,nls thera a+, jbl novorıft
    Tablet yemler: Sera spırulına tablet, tropıcal spırutabın A, nls spectrum HO stable wafers.
    Balıkları ekledikten hemen sonra bir kaç kare

Balıkların renkleri oturdukça yeni fotoğraflar devam edecek. Yorum yapan herkese tekrar teşekkürler.

cirol bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş