1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Akvaryumum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde hasanacar tarafından 18 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Merhaba portal sakinleri,

120 x 50 x 70 (h) boyutlarında 420 litre ikinci el mobilyalı bir akvaryumu 250 lira gibi iyi bir fiyata aldım. 20 liraya 20 kilo lav taşı kırığı serdim tabana. 25 liraya Jet 907F bir iç filtre ile 25 liraya Resun 300 Watt ısıtıcı alarak sistemi kurdum ve çalıştırdım. 24 saat dolmadan (siz de deneyin diye yazmıyorum) bir adet 9 liraya Astronot ekledim tanka. 2 Adet eş Green Terror vardı elimde onları da attım tanka. Su pırıl pırıl ve balıklar gayet neşeli. Işıklandırma için Daylight 12000 Kelvin T5 aldım. Birkaç gün içinde bağlantısını yapar takarım nasipse. Şu an arkaplan yok. Mavi bir arkaplan düşünüyorum. Başka renk tavsiyeniz olursa değerlendireceğimden süpheniz olmasın. ;) Bitkili tankımdan bir dal Elodea ekleyip bitkilere balıkların yaklaşımlarını gözlemleyeceğim. Bitkili tankımdaki Mangrow kütüğü mü ne iki adetti birini bu tanka almayı düşünüyorum. Anlat anlat bitmez benim işler birkaç resim ekleyip konuyu bağlayayım.

Bu tank için filtre yaklaşımımı birkaç gün önce şu başlıkta anlatmıştım fakat cevap yazan olmadı. Orada anlatılanı uygulayacağım. Hem masrafı az hem de sağlıklı bana göre:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  2. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Yeni Akvaryumum

Akvaryum çok şık hayırlı olsun. Ve çok iyi paraya almışsınız. Bence , arka fon olarak manzara resimleride kullanabilirsiniz ( ithal). Çok güzel derinlik katıyor akvaryuma.

Benim akvaryumumdan bir kesit;

Bitki olarak elodea bence yanlış seçim olur astronotlar kolayca çıkartır onu. Anubias temin edip lastik vasıtasıyla kütüklere monte ederseniz çok sorun yaşamazsınız

Ancak bu akvaryuma dış filtre şart. Heleki astronot gibi suyu çabuk kirleten bir balık besliyorsanız...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  3. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Yeni Akvaryumum

Akvaryumcuda çalışan aynı zamanda iyi bir hobici olan arkadaşa da uzun uzun anlattım bazı şeyleri ama inat edip kabul etmiyor. Astronotlar akvaryum değiştirince mukoza atıyor vs dedi bana. Hatta akvaryumcuya aldığım astronotlar ilk geldiğinde suyu bulandırmışlardı. Hatta ve hatta suları hala bulanık. Ancak bende böyle bir durum olmadı tahmin ettiğim gibi. Ayrıca astronot beslediniz mi bilmiyorum ama pek de pis bir tür değil gibi. Ya da bizim tankın suyunu bulandıramadı henüz. Neyse yarın ya da öbür gün 3-4 tane daha Astronot ekleyeceğim. Bir de arowana alacağım sonunda ama tankın biraz oturması lazım.

Dış filtre meselesine gelince. Sanırım debisi düşük basit bir dış filtre ekleyebilirim. Ama inat eder eklemezsen olmaz derseniz vallahi eklemem sorun da olmaz. Var mısınız iddaya :F

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni Akvaryumum

Akvaryum güzel hayırlı olsun. Bunda çok güzel Leptosoma beslenir ama nerde sizde o zevk. :F Diğeri gibi bu akvaryumda çok güzel bir akvaryum olacak şüphe yok.

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Yeni Akvaryumum

Hasan abi astronot'un ve erkek Green terrör'ün çok güzel maşallah naz: akvaryumun hayırlı olsun sağlıklı balıklar.

Saygılar... saygılar:gif

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Yeni Akvaryumum

Teşekkürler Temel Abi.

Erkek Green Terror Astronotu çok rahatsız etti. Mecbur cikletlerin arasına geri gönderdim. Aslında Astronot daha iri ama nedense pıstı kaldı.

7. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Yeni Akvaryumum

Hayırlı olsun Hasan Abi :) Keşke bizim de elimize düşse böyle bir akvaryum :D Balıklarınız çok güzel maşallah naz: Zaten sizin Green Terror'leri tanıyorum.Beklemediğiniz bir anda yavru almıştınız yanlış değilse :D Ancak astronot besliyorsanız en azından bu büyüklükte bir akvaryuma sump gerekir saat:gif Dıy yapılacak sump bence çok daha güzel olur burda:gif Ancak tercih sizin...Hayırlı olsun tekrar naz:

8. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Yeni Akvaryumum

Astronotlar çok iştahlı balıklar olduğu için doğal olarak bunun geri dönüşüde çok oluyor :D

Zaten protein ağırlıklı yem vereceksiniz artı et vsde verdinizmi suda yağlanma vs hat safhada olacak.Hele biraz daha büyüsünler o zaman ne demek istediğimi anlarsınız :) Dış filtre bu yüzden şart dedim :)

Gt'lerin çift olması zaten kavga sebebini arttırıyor. Bence tek astronot yapın ya da yanına başka etçil balıklar ekleyin. Yılanbaş , challenger gibi. Arowanayı şuan eklemeyin derim gerek su şartları oturması açısından gerekse akvaryumdaki diğer canlılar açısından.

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yeni Akvaryumum

Hasan güle güle kullan akvaryumunu.. Astronotunu gördüm zaten direk ilgimi çekti konu.. Astronot besleyen 2 arkadaşımında suda ki kirlenmeden şikayetlerini sanada iletiyim istersen.. Şimdilik seninkiler bebe gibi olduğundan suyunu pek kirletmezler ama Can'ında dediği dış filtre şart.. Heleki 3-4 tane astronot olucaksa şimdiden kendini su kirliliğine hazırla derim..

Şu astronotlarada içim gidiyor ya neyse şuan gaza gelemem. pala.gif

10. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Yeni Akvaryumum

Yani Volkan Abi, bu zamana kadar astronot beslemediysen ne diyim sana :) Bırakın artık şu küçük balıkları , astronot ele avuca gelir büyüdüğünde.

Besle artık sende ... Sonra Can dediydi deme :D

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yeni Akvaryumum

Astronot için geniş ve yüksek bir tank lazım.. Youtube'ta görüyorum balığın 3 katı akvaryumda besliyolar acıyorum.. Balık besliyorsam o balığın yüzüşünü görmek isterim.Sağa dön sola dön kesmez beni Can kardeşim.. :) chicled türü besleyeceksem bu astronot olucak , oda olmassa frontosa :) ama içimde ki bitkili ve canlı doğuran aşkı beni deli ediyor :D

12. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Yeni Akvaryumum

Volkan abi, evde bir yer ayarla tankı koymak için. Sonra tankı yaptır. Yavaş yavaş gir olaya. Ufaktan alıp yetiştireceğine göre şimdiden başlasan iyi olur.

;)

13. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Yeni Akvaryumum

Selamlar .Hasan çok ucuza almışsın akvaryumu hayırlı olsun,çok eskiden bende astranot beslemiştim tıpkı köpek gibiler hemen tanıyorlar hatta kafalarını suyun üzerine çıkartıp kendilerini sevdiriyorlar ben et,kıyma veriyordum protein ağırlıklı besliyordum çok çabuk büyüyorlar ama verdiğim besinler suyu çok kötü kokutuyordu ,birde astronotların çok bulanık vede torflu suyu sevdiklerini biliyorum . :heyo:

14. safak

safak

Yeni Akvaryumum

Hayırlı uğurlu olsun hasan bey naz:

15. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Yeni Akvaryumum

Teoman abi, az önce 5 adet daha Astronot ekledim. 2 tanesi albino. Hiç yabancılık çekmediler, şaşırtıcı yani ;) Sizin besin olarak tercihinizin üzerine ben balıkçıdan karides alıp parçalayıp vermeyi düşünüyorum ara ara.

Arkaplan ve ışık meslesini çözünce epey yoluna girmiş olacak tank inş.

Tebrik ve güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni Akvaryumum

Leptosoma güzel oluuuur. :) Tanganyika hamsisi diyip geçmeyin beni dinleyin. gizli:

17. mustafakayacik

mustafakayacik

İsim:
    Mustafa Kayacık
    Yeni Akvaryumum

Hasan yeni akvaryumun hayırlı olsun.''Arowana besleyeceğim.'' diyorsun yanlış okumadıysam, doğru mu? Fiyatını tahmin etmiştim değil mi?Şimdi akvaryum sayısı üç oldu galiba. Bu akvaryum sevdası sende çılgınlık seviyesine ulaşmaya başladı.Hadi hayırlısı...

18. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Yeni Akvaryumum

Bence daha fazla balık eklemeyin. 2 ay gibi bir sürede o balıklar en az 2 boy daha büyümüş olacak.Karides güzel tercih tam bayıldıkları yem. Ancak suyu kirletmede o kadar kolay olacak. Balıklara kıyma vermeyin , fazla kıyma yağlanmaya sebeb olur. Bu da balıkları kısır yapar. Et vs gibi yemleri haftada 2 kez verebilirsiniz hani ödül niyetine. Keza balık ( hamsi vs ) bunlarda yağlanmaya sebeb olabileceğinden astronotlara zarar verebilecek yemler.

Dekor olarak bol kütük ve anubias ile şahane olur ;)

19. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Yeni Akvaryumum

Mustafa Hocam, çılgınlığı severim. :F Ayrıca arowana küçük boyda alacağım, sanırım 60-70 liraya rahat alırım.

Kütük ve anubias veya başka bitki için önce ışık meselesini çözmem lazım. Kütük ve envai çeşit bitki zaten elimde mevcut.

Başka balık eklemeyi düşünmüyorum, dediğiniz gibi. (1 adet arowana, 1 adet vatoz, 1 adet labio, 2 makrakanta hariç :F ) Altı astronotun ikisini eş durumuna göre eleyebilirim.

20. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Yeni Akvaryumum

Vatozun size pek yararı olacağını zannetmiyorum. Astronotla dışkı konusunda yarışırlar.

Temizlik açısından labio yeterli olur. Ancak astronotların kovalayamacakları bir boyda seçmeniz iyi olur.

Sayfayı Paylaş