1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni alınan balık - Sapsarı suyu olan akvaryum içindeki balığı satın almak

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde suret tarafından 12 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Geçen hafta bir kaç tane percula clown aldım, yarısı erkek yarısı dişi. Satıcı akvaryumcu bana sapsarı bir akvaryumun içinden balıkları alıp verdi. Aman bu suyu akvaryumuna dökme diye uyardı. Önce bir anlam veremedim, sonra da yeni balıkların heyecanıyla aman iyi oldu, önlem olarak tedavi uyguluyorlar kesin sorun çıkmaz bu balıklardan dedim.

Balıkları akvaryuma ekledikten 2 gün sonra 1 tanesi, 3 gün daha sonra 2 tane derken bütün balıklar öldü. 1 tane yavru kaldı.

Biraz düşününce bu bakır tedavisi aklıma geldi. Bir yerlerde okumuştum, aklımda kalmış. Ürünün adı ve özellikleri internetten bulduğum kadarıyla aşağıda yazıyor. Muhtemelen bunu kullandılar. bu benim için hakikaten çok acı bir tecrübe oldu. Yeni balık alacak arkadaşlar mümkünse sapsarı suyun içindeki balıkları almasınlar. Bilenler zaten almıyordur ama bir akvaryumcuya girdiketn sonra da bilmediğimiz bir konu olduğunda forumdan araştırayım, bir bilene sorayım gibi pek bir şansımız olmuyor. Bu balıklar ya hastaydı, ya adaptasyonunu tamamlayamamıştı, ya da başka her ne olduysa... Belki de onlar yüzünden benim cardinal'de erimeye başladı bilemiyorum. Suyun canına okuduğuma mı yanayım, ölen balıklara mı, yitirilen paraya ve zamana mı???

İşinize yarar belki :

Red Sea Paracure 100Ml

• Paracure en sık görülen deniz balığı parazitleri için çökeltilmemiş bakır (serbest Cu2+).
    • Gerek tecrübeli akvaristler gerekse yeni başlayan akvaristler beyaz benek gibi hastalıklara maruz kalalacaklardır.
    • Bazı stres faktörleri bu problemin nedeni olabilir.
    • Örneğin düşük su kalitesi, uygunsuz su ısısı yada inip çıkan su ısısı veya tuzluluk oranı, aynı zamanda balıklar arasında sosyal durumda bir neden olabilir.
    • Özellikle akvaryuma yeni bir balık adapte edildiğinde problem çıkma olasılığı daha yüksektir.
    • Yeni bir balığın gelmesi ile birlikte oluşan stres eski balıklarında bağışıklığının düşmesine neden olacak böylelikle eski balıklarda da hasta olma olasılığı ortaya çıkacaktır.
    • Red Sea ParaCure gibi bakır tedavileri genellikle balığı kurtarmak için tek tedavi yöntemidir.
    • Bakır iyonları hızlı bir şekilde yüzeyler tarafından emilmekte ve akvaryumda etkisiz hale gelmektedir.
    • Tedavinin iyi bir sonuç verebilmesi için bakır konsantrasyonunun en az 10 gün boyunca 0.3 ppm olarak uygulanması gerekmektedir.
    • Düşük konsantrasyonlarda bir uygulama parazitleri öldürmeyecek aynı zamanda bakıra karşı bağışıklığı arttıracaktır.
    • Yüksek dozda kullanım ise komplikasyona hatta balığın ölümüne neden olacaktır.
    • Bakırın güvenlik eşiği çok düşüktür.
    • İyi ve güvenli bir bakır tedavisi uygulayabilmek için sudaki bakır seviyesini günlük olarak iyi bir test ile ölçmek ve gerekli dozda ilaç kullanmaktır.
    • Sadece bakır iyonları parazitlere karşı etkilidir!
    • Red Sea Test Lab’i kullanarak tedavi için gerekli bakır iyonu seviyesini tespit edebilirsiniz.
    • Kelatlanmış bakırın çok az etkisi vardır yada hiç etkisi yoktur.
    • Zararlı bir madde olarak Bakır Balıklardaki parazitlere karşı çok etkili olmasına karşın bakır omurgasızlar için oldukça zararlıdır.
    • Bu nedenle akvaryumda omurgasız varken ParaCure hiçbir zaman kullanılmamalıdır.
    • Bazı bölgelerdeki şebeke suyunda bakır bulunduğu bilinmektedir.
    • Bu miktar su değişimlerinde akvaryumunuz için zararlı olabilir.(özellikle mercen akvaryumlarında).
    • Bakır testi su kaynağınızda bakır bulunup bulunmadığını ölçmenize yardım eder.
    • Litre başına 0.1mg bakır mercanlar için zararlı olmaya yetecek bir miktardır.

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Yeni alınan balık - Sapsarı suyu olan akvaryum içindeki balığı satın almak

Burak abi doğru mu anladım sen akvaryumcunun suyunu kendi suyuna mı karıştırdın ?:motz:

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Yeni alınan balık - Sapsarı suyu olan akvaryum içindeki balığı satın almak

hayır öyle yapmadım :)

Sayfayı Paylaş