1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni alınan balıkların karantina tankında kalma süreleri

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde YMR_AY tarafından 29 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Selamlar
    Yeni ithalat olan aldığım balıkları ana tankıma koymadan önce bir süre gözlemleyebilmek için 35*35*35 ebatlarındaki karantına tankına koymak istedim.Bu tankta şelale filtreli ps,ısıtıcı ve pipo filtre bulunmakta.Su yarı yarıya eski tanktan ve yeni suyla hazırlandı.
    Dün hiç yem yemeselerde bugün hepsinin keyfi yerinde hemen hepsi yem peşinde :)
    fotoğraf0849.jpg

fotoğraf0855.jpg

Şimdi amacım mümkün olduğu kadar akvaryum ortamına adaptasyonlarını sağlayıp güçlendirmek ve herhangi bir olumsuzluk durumunda balıkları akvaryuma eklemeden tespit edep ordaki düzenide bozmamak.Bu şartlarda ne kadar süre ve hangi yol izlenerek kalabilirler önerilerinizi bekliyorum.

Erdem., veysel, Montimahir ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Yağmur Hanım çok doğru bir haraket yapmışsınız.İthalattan yeni gelen balıkları en az 15-20 gün bu şekilde karantina tanklarında tutup, kondisyonları yerine geldiğinde tanka almak çok iyi olacaktır.
    Fazla yemleme yapmayarak, kalan yem artıklarını dip çekerek temizleyip, günlük ufakta olsa su değişimleri yaparak aylarca sağlıklı şekilde bakılabileceği görüşündeyim.
    Karantina tanklarında hidrojen peroksit kullanılmasının da fayda sağlayacağı görüşündeyim.

3. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Teşkilat kuruluyken bu yolu izlemek istedim Hakan bey.Malum doğal ortamdan çıkıp gelip birde tanktaki haydutların içine düşünce can derdine düşüyorlar.Hidrojen peroksit konusunu henüz bir olumsuzluk yokken kullanmayı masaya yatıralım derim.Her ne kadar yazmaya fırsatım olmasada sizin balığınızla aynı zamanda benimde shol tangım beneklendi ve anında sizi okuyup o an elimde saç boyası için kullanılanındanda olsa hidrojen peroksit uyguladım.Sonrasında Temel hocamı aradım onun yönlendirmesiyle günlük uyguladım ama balık yem yemedi bir türlü ve öldü.Gözümle gördüğüm uygulandığı anda balığın inanılmaz şekilde rahatlayıp kendine geldiği.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Peroksitin en büyük faydası sudaki oksijen oranını arttırması buda balığı oldukça rahatlatıyor.Ayrı bir tankta balığı kendine getirmek için her türlü yol rahatlıkla denenebiliyor.Dediğiniz gibi doğadan koparılan hayvan daha granül yemin ne olduğunu bilmeden bir sürü haydutun içinde yemeyi öğrenmesi çok zor oluyor.İçerisinde bulunduğu stres vb durumları saymıyorum bile.
    Balığa gerekli ise ilaç müdahalesi rahatça yapılabiliyor.Bende yakın bir zamanda kovadan kurtulup gerekli zamanlarda kullanabileceğim, aldığım her yeni balığı minimum 15-20 tutabileceğim ufakta olsa bir karantina tankı kurmayı düşünüyorum.Bence imkanı olan herkesin bu tarz bir uygulama yapması oldukça yerinde bir haraket olur.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok güzel olmuş Yağmur ellerine sağlık. Lamarck angel almışsın çok güzel balıktır, çok güzel ve hızlı yem alır. Sağlıkla besle inşallah.

6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Teşekkür ederim Temel hocam:) Balık bir garip.Angel ama angel gibi değil.Her ayrıntısı farklı bir güzel.Hele ağzının üstündeki renkli bıyık gibi çizgiler beni çok güldürüyor.Maşallah hepsi yem alıyor.Yerede hiç yem bırakmıyorlar.2 hafta gibi bu tankta tutmayı planlıyorum.Hakan beyinde yazdığı gibi az miktarda sı değişimleriyle izleyeyim bakalım.Benim korkum ana tanktaki chrysurus angel.

YIKIKTEMO ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abla yeni canlılarını iyi günlerde besle, hepside güzel hele angele laf yok süper...:nazar:

YMR_AY bunu beğendi.
  8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bıyıklı angel mı olurmuş peh :p iyi is cikarmissin Yağmur sağlıkla besle inşallah

YMR_AY bunu beğendi.
  9. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :) ben hic Eda,Seda,Veda adinda melek duymadim.Hepsi erkek Azrail,Cebrail,Zebrail..

MESUT_KERİM ve Alparslan bunu beğendi.
  10. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Güzel uygulama, tebrikler.

Tapatalking

YMR_AY bunu beğendi.
  11. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Zebrail.. ? Bu olabilir mi? :)
    Balıklarınızı güle güle büyütün, kazasız belasız. Bizim maviş de bi köşesinden çıksaydı, bugün ufak bi deneme yapmış akvaryum içlerine doğru, ben yetişemedim, geri dönmüş :)

YMR_AY bunu beğendi.
  12. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Yağmur karantina uygulaman hepimize örnek teşkil etmeli...Çok doğru ve olması gereken...Tebrikler,balıklarına güle güle bak...:)

YMR_AY ve Montimahir bunu beğendi.
  13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    +1

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Budur diyorum ben chromisleri acelem olduğum olduğu için geldiği gibi suyunu boşaltmadan kepçeyle ana tanka saldım Allah'a şükür bir sıkıntı çıkmadı. Karantina tankını kaldırmıştım.

YMR_AY bunu beğendi.
  15. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Benim bu tankı edinmemin asıl sebebi buydu Veysel bey.Hastalıktan çok yeni alımlarda istasyon görevi yapsın istemiştim.Umarım faydasını görürüm.Benim choromisler o kadar küçükki tanka salsam birbirlerini bulamazlardı:) İçinde 13 balık var.Her biri kendine bir yer bulmuş, sadece palyaçolar gidip o koyduğum kabın içinde yatıyorlar.Minnacık şeyler o haldeyken bile ayrı eve çıkma dürtüsündeler.

veysel bunu beğendi.
  16. Yağmur kız başına hobide teknik bütün eksiklikleri tamamlayarak Temel abi'nin tabiri ile hobiyi bilimselleştiriyosun :) bu uygulama aslında balıkların sağlığı ile birlikte akvaryumun uzun vade de sürdürebilirliliğini arttırmakta. Yerinde bir girişim yapmışsın, tebrik ederim.

YMR_AY bunu beğendi.
  17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Erdem'ciğim böyle şeyler yazınca havaya girip şımarıyorum bak :) Sizlerle aşık atacağım diye indir,kaldır,taşı sonunda sağ kol tendonumu yırtmayı becermişim ama.Bu işlem birazda kendi adıma yapılan bişey.Tankım sorunsuz giderken yeni bir bela sokmama gayreti.Getirisi yeni canlılar içinde iyi olacak.

Erdem. ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  18. Geçmiş olsun yağmur biraz daha dikkat :) Az indir / kaldırlı bir yıl dilerim şimdiden.. ;) :cool:

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Selamlar
    Canlılarım 15 günlük karantina tankında kalma sürelerini doldurup ana tanka kondular.Bu süreci 2 percula kaybıyla tamamladık.Tanka konunca eski sakinler biraz hırçınlık yaptıysada durum iyi görünüyor.Yem zamanında hiçbiri saklanmadan topluca yeme geliyorlar.

Erdem., MESUT_KERİM, Glsn ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Maşallah Yağmur hanım sıkıntısız giderler İnşallah, tatile giderken dikkat diyorum.

Sayfayı Paylaş