1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni alınan balıkların karantina tankında kalma süreleri

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde YMR_AY tarafından 29 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Selamlar
  Yeni ithalat olan aldığım balıkları ana tankıma koymadan önce bir süre gözlemleyebilmek için 35*35*35 ebatlarındaki karantına tankına koymak istedim.Bu tankta şelale filtreli ps,ısıtıcı ve pipo filtre bulunmakta.Su yarı yarıya eski tanktan ve yeni suyla hazırlandı.
  Dün hiç yem yemeselerde bugün hepsinin keyfi yerinde hemen hepsi yem peşinde :)
  fotoğraf0849.jpg

  fotoğraf0855.jpg

  Şimdi amacım mümkün olduğu kadar akvaryum ortamına adaptasyonlarını sağlayıp güçlendirmek ve herhangi bir olumsuzluk durumunda balıkları akvaryuma eklemeden tespit edep ordaki düzenide bozmamak.Bu şartlarda ne kadar süre ve hangi yol izlenerek kalabilirler önerilerinizi bekliyorum.
   
  Erdem., veysel, Montimahir ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.002
  Yer:
  Bursa
  Yağmur Hanım çok doğru bir haraket yapmışsınız.İthalattan yeni gelen balıkları en az 15-20 gün bu şekilde karantina tanklarında tutup, kondisyonları yerine geldiğinde tanka almak çok iyi olacaktır.
  Fazla yemleme yapmayarak, kalan yem artıklarını dip çekerek temizleyip, günlük ufakta olsa su değişimleri yaparak aylarca sağlıklı şekilde bakılabileceği görüşündeyim.
  Karantina tanklarında hidrojen peroksit kullanılmasının da fayda sağlayacağı görüşündeyim.
   
 3. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Teşkilat kuruluyken bu yolu izlemek istedim Hakan bey.Malum doğal ortamdan çıkıp gelip birde tanktaki haydutların içine düşünce can derdine düşüyorlar.Hidrojen peroksit konusunu henüz bir olumsuzluk yokken kullanmayı masaya yatıralım derim.Her ne kadar yazmaya fırsatım olmasada sizin balığınızla aynı zamanda benimde shol tangım beneklendi ve anında sizi okuyup o an elimde saç boyası için kullanılanındanda olsa hidrojen peroksit uyguladım.Sonrasında Temel hocamı aradım onun yönlendirmesiyle günlük uyguladım ama balık yem yemedi bir türlü ve öldü.Gözümle gördüğüm uygulandığı anda balığın inanılmaz şekilde rahatlayıp kendine geldiği.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 4. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.002
  Yer:
  Bursa
  Peroksitin en büyük faydası sudaki oksijen oranını arttırması buda balığı oldukça rahatlatıyor.Ayrı bir tankta balığı kendine getirmek için her türlü yol rahatlıkla denenebiliyor.Dediğiniz gibi doğadan koparılan hayvan daha granül yemin ne olduğunu bilmeden bir sürü haydutun içinde yemeyi öğrenmesi çok zor oluyor.İçerisinde bulunduğu stres vb durumları saymıyorum bile.
  Balığa gerekli ise ilaç müdahalesi rahatça yapılabiliyor.Bende yakın bir zamanda kovadan kurtulup gerekli zamanlarda kullanabileceğim, aldığım her yeni balığı minimum 15-20 tutabileceğim ufakta olsa bir karantina tankı kurmayı düşünüyorum.Bence imkanı olan herkesin bu tarz bir uygulama yapması oldukça yerinde bir haraket olur.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çok güzel olmuş Yağmur ellerine sağlık. Lamarck angel almışsın çok güzel balıktır, çok güzel ve hızlı yem alır. Sağlıkla besle inşallah.
   
 6. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Teşekkür ederim Temel hocam:) Balık bir garip.Angel ama angel gibi değil.Her ayrıntısı farklı bir güzel.Hele ağzının üstündeki renkli bıyık gibi çizgiler beni çok güldürüyor.Maşallah hepsi yem alıyor.Yerede hiç yem bırakmıyorlar.2 hafta gibi bu tankta tutmayı planlıyorum.Hakan beyinde yazdığı gibi az miktarda sı değişimleriyle izleyeyim bakalım.Benim korkum ana tanktaki chrysurus angel.
   
  YIKIKTEMO ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 7. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Abla yeni canlılarını iyi günlerde besle, hepside güzel hele angele laf yok süper...:nazar:
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 8. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.734
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Bıyıklı angel mı olurmuş peh :p iyi is cikarmissin Yağmur sağlıkla besle inşallah
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 9. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  :) ben hic Eda,Seda,Veda adinda melek duymadim.Hepsi erkek Azrail,Cebrail,Zebrail..
   
  MESUT_KERİM ve Alparslan bunu beğendi.
 10. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.863
  Yer:
  Bursa
  Güzel uygulama, tebrikler.

  Tapatalking
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 11. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Zebrail.. ? Bu olabilir mi? :)
  Balıklarınızı güle güle büyütün, kazasız belasız. Bizim maviş de bi köşesinden çıksaydı, bugün ufak bi deneme yapmış akvaryum içlerine doğru, ben yetişemedim, geri dönmüş :)
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 12. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Yağmur karantina uygulaman hepimize örnek teşkil etmeli...Çok doğru ve olması gereken...Tebrikler,balıklarına güle güle bak...:)
   
  YMR_AY ve Montimahir bunu beğendi.
 13. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.863
  Yer:
  Bursa
  +1
   
 14. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.661
  Yer:
  ankara (aydın)
  Budur diyorum ben chromisleri acelem olduğum olduğu için geldiği gibi suyunu boşaltmadan kepçeyle ana tanka saldım Allah'a şükür bir sıkıntı çıkmadı. Karantina tankını kaldırmıştım.
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 15. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Benim bu tankı edinmemin asıl sebebi buydu Veysel bey.Hastalıktan çok yeni alımlarda istasyon görevi yapsın istemiştim.Umarım faydasını görürüm.Benim choromisler o kadar küçükki tanka salsam birbirlerini bulamazlardı:) İçinde 13 balık var.Her biri kendine bir yer bulmuş, sadece palyaçolar gidip o koyduğum kabın içinde yatıyorlar.Minnacık şeyler o haldeyken bile ayrı eve çıkma dürtüsündeler.
   
  veysel bunu beğendi.
 16. Yağmur kız başına hobide teknik bütün eksiklikleri tamamlayarak Temel abi'nin tabiri ile hobiyi bilimselleştiriyosun :) bu uygulama aslında balıkların sağlığı ile birlikte akvaryumun uzun vade de sürdürebilirliliğini arttırmakta. Yerinde bir girişim yapmışsın, tebrik ederim.
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 17. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Erdem'ciğim böyle şeyler yazınca havaya girip şımarıyorum bak :) Sizlerle aşık atacağım diye indir,kaldır,taşı sonunda sağ kol tendonumu yırtmayı becermişim ama.Bu işlem birazda kendi adıma yapılan bişey.Tankım sorunsuz giderken yeni bir bela sokmama gayreti.Getirisi yeni canlılar içinde iyi olacak.
   
  Erdem. ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 18. Geçmiş olsun yağmur biraz daha dikkat :) Az indir / kaldırlı bir yıl dilerim şimdiden.. ;) :cool:
   
 19. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.112
  Yer:
  İstanbul
  Selamlar
  Canlılarım 15 günlük karantina tankında kalma sürelerini doldurup ana tanka kondular.Bu süreci 2 percula kaybıyla tamamladık.Tanka konunca eski sakinler biraz hırçınlık yaptıysada durum iyi görünüyor.Yem zamanında hiçbiri saklanmadan topluca yeme geliyorlar.

   
  Erdem., MESUT_KERİM, Glsn ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 20. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.661
  Yer:
  ankara (aydın)
  Maşallah Yağmur hanım sıkıntısız giderler İnşallah, tatile giderken dikkat diyorum.
   

Sayfayı Paylaş