1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni aldığım Astronot balığı hareketsiz ve yan yatmış bir şekilde duruyor...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde salkayetrer tarafından 27 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Arkadaşlar herkese iyi günler saygılar:gif Dün bir astronot aldım petshop'dan daha yavru denebilecek bir boyda :) Akşam eve getirdim dezenfekte ettim suyunu,akvaryum ısısına adaptasyonunu sağladım ve sonunda suya saldım balığı...Akvaryumda kayalık bir dekor kullanmıştım(Gerçek taştır strafor vb. değil) mağara şeklinde...Odadaki ışık açıkken kesinlikle o mağaradan dışarı çıkmadı.Ne zamanki ışık kapanıyor oda dışarıya çıkıyordu..'Neyse..' dedim belki yeni olduğu içindir.''Geçer?'' diye düşündüm hatta bir kaç saat sonra denemek için yem bile attım(kurutulmuş karides).Afiyetle ve iştahla yedi :) ...Ama yedikten sonra yine aynı yerine dönüyor ve ışık açıkken dışarı çıkmıyordu.. :bilmem: Sabaha kadar bekledim, yine aynı olay devam edince mağara şeklindeki oyuğu dağıtıp yerine taşları gelişi güzel dizdim huh: .Daha sonrada durum konunun başlığındaki gibi oldu.Astronotum hareketsiz bir şekilde yan yatıp duruyor ve şu an hala yatıyor :( ..Acaba parazit veya başka bir şey yüzündenmi,bazı yerlerde çok yiyince yattığını duymuştum ama yemedi bile(Sabah attığım yem hala akvaryumda yüzüp duruyor) :bilmem: ...Arkadaşlar bir bilginiz varsa bu konuyla ilgili lütfen yardımcı olun..Nasıl müdahele etmeliyim,nasıl tedavi etmeliyim bilmiyorum çünkü ilk defa astronot besliyorum ve bu durumla ilk defa karşılaştım :( Yardımcı olması açısından fotoğraflarıda ekliyorum;
    İşte bu gördüğünüz kayanın yanında sürekli hareketsiz ve yan yatmış bir şekilde duruyor..
    Buda üstten çekilmiş hali;

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Fotoğraflarda parazit belirtisi var mı yok mu belli olmuyor , tek belli olan durum balığın stresli olduğu.. Astronot balıkları hakkında pek bilgim yok sizin için biraz araştırdım ama aydınlatma ile ilgili pek bir bilgi bulamadım.Sadece çevremde besleyen arkadaşlarımın tanklarında ki aydınlatma daha loş bir şekildeydi sizde ki çok aydınlıksa eğer ondan dolayı bu hareket tarzını sergiliyor olabilir.Zaten demişsiniz karanlıkta güzel güzel gezip yem alıyor diye.. Balığınız hakkında forumda bilgiler mevcut aslında orayada göz atabilirsiniz.Zaten besleyen arkadaşlar konuya katılım göstereceklerdir.

Saygılar

3. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Volkan bey yorumunuza teşekkür ederim :) Ama zaten bir aydınlatma kullanmıyorum.Neden böyle oldu onuda bilmiyorum..Aldığım akvaryumda görmeliydiniz bir sağa bir sola,rahat durmuyordu..Şimdi ise resmen yatıyor anlamıyorum..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selamlar geçmiş olsun,

Sorunun kaynağını hibir yerde aramanıza gerek yok. Dekoru bozmuş olmanız ve muhtemel kumla oynamış olmanızdan ve suyunuzun grimsi oluşundan biyolojik döngünün sekteye uğraması ve bu uygulamaların öncesindeki protein içeriği zengin yemleme ile akvayumda amonyak veya nitrit oluşumu olması muhtemeldir. Su değişimi yapmanızı öneririm. Oran olarak % 50 yaparak gözlemlemeniz iyi olur. Geçmiş olsun. Akvaryumunuzda başka balık göremedim yani sakin ve balık sayısı az. Bu tarz akvaryumlarda balıklar temkinli ve gizlenme eğilimindedir. burda:gif

5. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Teşekkürler Temel abi içimi rahatlattın..Acaba iç parazitmi?,acaba şumu?,acaba bumu? demekten içim içimi yiyordu.. :( Yani balıklarımın böyle mutsuz olmasını izlemek benim en nefret ettiğim şeylerden birisidir...Söylediklerini deneyeceğim Temel abi umarım doğru çıkar..Daha kötü birşey değildir..Ayrıca akvaryumda şu an bir tane Bronze Corydoras var.Bir tanede vatoz ekleyeceğim o kadar. (Sorduğum kadarıyla kimse bana birbirine uymaz demedi.)

6. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Sonunda ucuz atlattık sağolasın Temel Abi..Dediğine uyup akvaryumda su değişimi yaptım ama seni dinlemeyip %50 yerine %100 su değişimine tabi tuttum(Her ihtimale karşı diye dinlendirdiğim kovalarca suyum boşa gitmemiş oldu). :) Bakteriyal gelişim için diğer akvaryumdanda bir parça su alıp suyunu değiştirdiğim akvaryumuma döktüm.Tabi metilen mavisini unutmadım ;) Sonrada suyun sıcaklığına balıkların adapte olması için akvaryumda bir poşetin içinde bir süre bekletip balıklarıda akvaryumuma koydum. Şimdi suyu değiştirmeden önceki astronottan eser yok ordan oraya gidip duruyor.. :heyo: : Ne kadar sevindim bilemezsiniz..Onlar benim çocuklarım gibiler evlerinde mutsuz olmaları benide mutsuz ediyor... :( Fakat bilginizi bizlerden esirgemediğiniz için mutsuz olmak mümkünmü :helalolsun: Yardımı dokunan herkese ve Temel Abi fikri verdiğin için özellikle sana teşekkür ederim :cicek:
    Benim bir sorum daha olacak öncelikle ama yeni bir konu açmam gerekirmi bilmiyorum çünkü bana basit gibi geldi saat:gif (Yani size sormak açısından :D ).Yeni kurulan akvaryumda bakteri oluşumu için başka bir akvaryumdan(Oturmuş bir akvaryum) su alıp koyuyoruz yani bildiğim kadarıyla. :) Ve genelde bunun üstüne metilen mavisi döküyoruz.. huh: Bir yerde metilen mavisini antibiyotik diye okumuştum(bakterileri öldürmesi yönüyle)sizce bu doğrumudur,doğruysa metien mavisini yeni kurulan akvaryumlarda kullanmak ne kadar doğrudur( bakteri oluşumu için) .8. ?
    Eğer sorumda bir eksik bir hata ya da yanlışlık varsa affınıza sığınıyorum..Sadece kafama takılan bir konuydu..
    Saygılar saygılar:gif

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun gelişmenin iyi yönde olmasına sevindim. Bizler malesef bazen zarar vereceğini tabi bilmeden akvaryum dekorunu ve kumunu alabora ediyoruz. Zaten biyolojik alan sağlayacak taban malzemesi ve kaya gurupları ülkemiz hobisinde yaygın değil. Bu yüzden yerleşecek alan zorluğu çeken faydalı bakteri kolonileri yeterli düzeyde olmuyor akvaryumlarda. Üstüne bir de taban kumunu ve kayaları akavaryumdan çıkarıp karıştırdığımızda bunun etkisi direk amonyak veya nitrit olarak ortaya çıkıyor.

Yeni kurulan bir akvaryum suyuna aşılama olarak sağlıklı bir akvaryumdan su almak beyhude bir çabadır. Alınması gereken kirli sünger ve belli bir süredir filtrede olan elyaftır ve hiç yıkanmadan bizim filtre sistemimize dahil edilir. Bu iyi bir aşılama yoludur ve bakteri kültürü adı altında satılan sıvılardan daha etkilidir. Su alımı hava cıvadır çünkü bize gereken bakteri suda gezmez yerleşik meteryaller içinde yaşar. burda:gif burda:gif

Metilen mavisi kullanmaya gerek yoktur bu aşamada. Dediğin gibi diyatom yani su oturma aşamasına eksi yönde zararı olabilir. Bu işlem yerine kullanılacak suyu oksijen ile şişirerek bekletmek yeterlidir. Yani hava motoru ile oksijen vererek. Akvaryuma eklenen su akvaryum içinde de normalde kullanacağımızdan daha fazla mesela bir adet hava motoru varsa onuda bağlayak suyu bu şekilde birkaç gün hazırlamak yeterlidir. burda:gif

8. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Teşekkür ederim Temel abi bilgilendirdiğin için söylediklerini uygulayacağım :) Ve kafama takıldı senin söylediğin eğer balık yalnızsa diye.. saat:gif Bu hafta yanına bir pacu almayı düşünüyoum :) Ya da bir astronot daha bilmiyorum daha karar vermedim :bilmem: Ama yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkür ederim :cicek:

9. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Kaç litrede besliyorsun abi? 100 litre altında ise stresten böle yapıyordur.Eğer kalkıp yüzmek istemiyorsa başbakanı getirsen gene yüzmez.Çünkü inat eder.

vanlyy bunu beğendi.
  10. birolll

birolll

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    birol karahüseyin
    Arkadaşlar benimde aldığım vatoz yan duruyor ama canlı hiç kıpırdamıyor ve suyun üzerinde Lütfen yardım edin...temo13

11. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Abimde bulunan akvaryum 80 litre galiba.İki astronot var gayet şen şakrak bir şekilde yaşıyorlar.Şu an için sıkıntıları yok gibi.

Sayfayı Paylaş