1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Başlıyorum...

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde masymcan tarafından 17 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. masymcan

masymcan

İsim:
    cemal can
    Arkadaşlar bende bu hobiye yeni başlayanlardanım. Bu konularda hiç bilgim de yok ama merak ve heves var. Şimdi sizlere sorum benim beslemek istediğim tür Cichlid türleri. Sizlerden öğrenmek istediğim (elimde şuan ilkel bir akvaryumda 11 adet sarı prenses yavruları var onların ölmelerini istemiyorum);

1) Akvayum boyutu
    2)Markaları ile ekipmanlar
    3)Yemleme ve yem markaları
    4)Akvaryum tabanındaki kum, çakıl vs.

Durumum çok vahim :) Hiç bir bilgi sahibi deilim yardımlarını ve değreli tavsiyelerinizi bekliyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yeni Başlıyorum...

Hayırlı olsun kararınız. İlk iş mevcut yavruların şartlarını düzeltmek için onların bulunduğu akvaryuma su değişimi yapmanızdır. Isıya dikkat ederek akvaryumun yarı suyunu değişin. Isı 29 derece cıvarında olsun. Yemlemeyi çok çok kısıtlı yapın.

Sonrasında mümkünse 200 litrelik bir akvaryum edinin. Mesela 90x50x40 gibi ve yakın ölçüler. Kum olarak slis kum, dere kumu, mercan kırığı tercih edin. Akvaryuma dekor oluşturmak için Antalya kayası, Lav kayası veya türevi bir kaya dekoru oluşturun.

Bunları öncelikli olarak yazıyorum çünkü mevcut yavruların olduğu ve hastalandıkları akvaryumda bu yapı bozuk. Filtre olarak Dış filtre veya şelale filtre öneririm.

3. masymcan

masymcan

İsim:
    cemal can

Temel bey öncelikle bende emeğiniz çok olacak gibi görünüyor. :) Sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Söyldikleriniz emin olun en kısa zamanda yerine getircem. Yalnız sık tayini çıkan bir memur olduğum için söylediğiniz ebatta akvaryum taşınma esnasında bana sorun cıkarabilir.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Biraz daha küçük olsun bir ayar yapın kendinize göre. Ancak 120-130 litre arasında olursa taşıma sorun olmaz. Daha fazla küçültmeyin hacimi derim. Zaten bir akvaryumda 30 tane üst düzey sağlığı olmayan balık gezineceğine 5 tane bu şekilde rengini, güzelliğini sergileyen balık gezsin çok daha güzeldir. Denge biraz da elimizde anlayacağınız.

5. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Kum olarak 1 mm silis kum iyi olur ...
    Bir de hiç ekipman aldınız mı ? ( ısıtıcı vs.)

6. masymcan

masymcan

İsim:
    cemal can

Hayır şuan hiç bir şey almadım.

7. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Öncelikle sarı prenses besleyeceğinize göre 120-130 litrelik bir akvaryum almanız gerekiyor... Bunun içine 100-200 wat bir ısıtıcı almanız gerekir... Bir hava motoru bir iç fitre almanız gerekicek... Hava motoru olarak Rambo'yu öneririm :) ...

Sayfayı Paylaş