1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni başlangıç için sorularıma yanıt arıyorum.

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde mrkalkavan tarafından 7 Eylül 2017 başlatılmıştır.

1. mrkalkavan

mrkalkavan

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Ziya Onur Kalkavan
    Aslında doğrusunu yaptırsam daha iyi olacak sanırım.Basit bir çizim ile bana arkadan sumplu max.125 lt lik bir akvaryum çizimi atabilirseniz sevinirim.
    Elimdeki akvaryumu söküp uğraşmak mantıksız olacak.Hemde temiz olmayacak. Tunze 9001 in genişliği 7 cm. Sumpu 8 cm yapsam yeterli olurmu?
    Birde Tunze 9001 de 140lt max. yazıyor. 125 lt de yeterli olur mu?

2. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Tunze9001 i bilmiyorum ama genelde ps seçerken su hacminin yaklaşık 3 katı civarında kapasitede bir ps seçiliyor..

3. mrkalkavan

mrkalkavan

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Ziya Onur Kalkavan
    Elimde bir adet de 50*40*40 sumpsuz akvaryum var.Bunu da kullanabilirim aslında....Ama bunu kullanırsam ps ve ısıtıcı akvaryumun içinde gözükecek...

4. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Ziya bey, deniz akvaryumları için sump tasarımlarında ana prensip PS'nin üretici talimatlarındaki tavsiye edilen çalışma su derinliğinin sağlanması ve akvaryumdaki su buharlaşmasından dolayı eksilmelerden bu derinliğin hemen değişmemesi hedef alınır. Bu yüzden sumpı PS'ye göre tasarlamaya çalışmalıyız yada her türlü PS ile çalışması için büyük ve toleranslı yapmaya çalışırız. Size tavsiyem mevcut tasarımları çok dikkatli incelemeniz (tabi ki kendiniz yapacaksanız).

Yaptığınız çizimi prensip olarak anlasam da, daha detaylı çizerseniz daha kolay yardımcı oluruz.

mrkalkavan bunu beğendi.
  5. mrkalkavan

mrkalkavan

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Ziya Onur Kalkavan
    Bu arada kayaları garanti olsun diye işlemden geçirmeye karar verdim.
    Kaç gün çamaşır suyunda bekletmeliyim?
    Oran ne olmalı acaba?

6. mrkalkavan

mrkalkavan

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Ziya Onur Kalkavan
    Arkadaşlar elimdeki akvaryumları kullanmaktan vazgeçtim.
    Bugün Dizayn Akvaryuma 60*60*h40 ölçülerinde bir mobilyalı akvaryum siparişi verdim.
    Şimdi tüm ekipmanları bu akvaryuma göre düzenleyeceğim.

1. Tunze 9001 de 140 lt ye kadar olan akvaryumlar için yazıyor.Cam kalınlıkları, kumu kayayı ve üstteki su boşluğunu düşersem 120 lt gibi olacak hacim.Sanırım ps yi değiştirmeme gerek kalmayacak.

2.İç sump için tasarım önerilerinizi bekliyorum.

3. Bu ebatta bir akvaryum için kafa motoru ve akıntı motoru önerilerinizi bekliyorum.

7. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Yan sumpta 2000 debilik bir motor size yetecektir.
    Akinti motoru rw 8 guzel bir secim olacaktir.
    Sump icinde su giris kismina yapabildiginiz kadar genis yapmanizi oneririm ben 15 cm yaptim ancak onune bir balik gelip beklediginde veya nori yosunu gibi bisey gelip takildiginda sumptaki su seviyesi birden dusuyor su tamamlama suyu tammliyor ve giristeki o engel kalktiginda su girisi yine artiyor ve bu seferde sumptaki su seviyesi artiyor ps tasma yapabiliyor.
    Simriki aklim olsa yan sump su girisini alt sumptaki tasirma sistem gibi yapardim tabi benim tankkm buyuk yan sumpim sizin akvaryum olculerinden buyuk.
    Ufak bi akvaryumda arkadaslarinda drdigi gibi onemli olan su girisi ve ps nin surekli ayni su seviyesinde durmasini ayarlayabilmek ayrica odalara bolmelere gerek yok.

mrkalkavan bunu beğendi.
  8. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    60x60x50h bir tankı yeni bozmuş biri olarak RW8 kesinlikle önermiyorum, muhteşem akıntı yapıyor 12V adaptörle dahi çalıştırsanız akış yeterince düşmüyor. RW4 bu ölçülere tam ideal geliyor. İç sump olarak daha eski tankımda tek parça olarak kullandım PS su seviyesini ayarlayıp bıraktım, ideal hizaya da su tamamlamanın şamandırasını yerleştirdim su hep aynı seviyede kaldı. Tek sorun RW serisini eğer git gel W1 dalga modunda çalıştırırsanız su sumpa dalgalanarak iniyor ve şamandırayı sürekli oynatıyor ve her dalgada az az hep su ekliyor. Bunu ancak W1 modu harici diğer modları kullanarak aşabilmiştim 2013 senesinde (tabi o zaman RW falan yoktu canavar gibi WP vardı :D)

mrkalkavan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş