1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni başlayacaklara acizane öneriler

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde muratozturk tarafından 17 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. muratozturk

  muratozturk

  Mesajlar:
  128
  İsim:
  murat öztürk
  Merhaba
  Bu yazımda teknik terimler, ilaçlar, hastalıklar ve benzeri şeylerden bahsetmek yerine üzerimize alacağımız (aldığımız) sorumluluk tan bahsetmek istiyorum. Amacım yeni başlayacak müstakbel akvaristi soğutmak değil neyle karşı karşıya kalabileğini anlatmaktır.
  Öncelikle bu işin maddi yönünü ele alalım. Yeni başlayan biri için en önemli şey maddi sınırlar dahilinde en büyük tankı almakla başlar peşinden ekipmanlar, dekor malzemeleri ve/veya bitkiler gelir bunlar tamamen hobicinin zevkine ve maddi gücüne bağlıdır, ayrıca besleyeceği türdeki balıklarda maliyete eklenmelidir . Ama her şey para değil, bu işin birde sorumluluk duygusuyla ilgisi vardır.

  Bu işe başlayacaksanız iyi bir araştırmacıda olmak zorundasınız.
  Bu iş tanka suyu doldur, zevkine göre düzenle, içine de balıkları at, vakti gelince de yemini ver mantığıyla olmuyor. İlk iş alacağınız canlı hakkında bilgi toplamakla başlamalı. Ne yer, nerde yaşar, ne kadar alanda sağlıklı gelişir gibi soruların cevaplarını ezbere bilmelisiniz ki balığı hapse atılmış gibi yaşatmayın.

  Bu işe başlayacaksanız merhametli olmak zorundasınız.
  Tıpkı bir insanın sorunluluğunu almış gibi yaşam şartları, ortamın kalitesi, üremesi ve sağlığından da sorumlu olacaksınız aksi halde başlamayın ve boşuna hayvanlara eziyet edip günaha girmeyin. Bu hayvanlar hasta olduğunda bazı durumlarda alacağınız ilaç ve tedavi masrafları balığınızın fiyatının 10 katı ve hatta daha fazlası da olabilir. Bu durumlarda -aman 3-5 liralık balık 20 liraya ilaç alacağıma yeniden balık alırım diyecekseniz bu işe hiç başlamayın.

  Bu işe başlayacaksanız sabırlı olmak zorundasınız.
  Tüm canlıların yaşam periyotları sağlıklı bir ömre sahip olmaları için özenle Allah tarafından düzenlenmiştir. Aldığınız canlıların daha hızlı büyümesi, daha fazla yavru vermesi, daha renkli görünmesi gibi sebepler için her hangi bir müdahale de bulunmak onların sağlığını bozacak ve en sonun da ölmelerine sebep olacaktır. Bunu kesinlikle yapmamalısınız. Sabırsızsanız bu işe hiç başlamayın

  Bu işe başlayacaksanız sevmeyi bilmelisiniz
  Sevmek basit bir ifade değildir. Bu iş de sevmek aldığınız canlıların tüm gereksinimlerini layıkıyla karşılamak onlara mümkün olduğunca konforlu, sağlıklı ve kaliteli bir hayat sunmakla ispatlanabilir. Eğer ben birkaç hayvanın nazında oynayamam diyorsanız bu işe hiç başlamayın.

  Son olarak bu işe başlayacaksanız sorumluluğunu aldığınız şeyin bir can taşıdığını ve bunu korumanın üzerinize vazife olduğunu. Bilerek, merhamet ederek, sabrederek, ve en önemlisi severek yapmak zorunda olduğunuzu kabul ediyorsanız bu işe hemen başlayın.


  Saygılarımla
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yeni başlayacaklara acizane öneriler

  Ellerinize sağlık Murat Bey. toka:gif Sorumluluğun bilincinde olmak zaten başarıyıda getirir çünkü ilgi ve alaka demektir.

  Güzel ve önemli noktalara temas eden paylaşım için teşekkür ederiz, ellerinize sağlık. burda:gif
   
 3. By_KadircaN

  By_KadircaN

  Mesajlar:
  371
  İsim:
  Kadircan Kurt
  Yeni başlayacaklara acizane öneriler

  Murat abi çok güzel bir yazı olmuş eline-emeğine sağlık bu işe başlıyacak olan akvaristlerin herşeyden önce bunları göze alması gerekir... :)
   

Sayfayı Paylaş