1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni başlayan biriyim, bu akvaryuma önerileriniz neler olur?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Emir tarafından 23 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. Emir

Emir

Selamlar,
    Burası benim odamın çalışma masası ve ben o masaya hem balıklara ilgi duymaya başlamamdan dolayı hemde çizim yaparken muhteşem bir rahatlatma etkisi olacağına inandığımdan dolayı bu şekilde bir akvaryum yaptırmak istiyorum, ölçüleri 45, 80, 45, 10 yükseklik 25. Su dünyasına açılmak istiyorum bende :) sizce böyle bir akvaryuma hangi balık türlerini koyabilirim ve besleyebilirim? tavsiyeleriniz nelerdir? şimdiden teşekkürler.

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Canlıdoğuran yada betta besleyebilirsiniz. Yada küçük japon balıklarından. Seçim çok. Önemli olan sizin neyi istediğiniz. Akvaryumda nasıl balıklar görmek istersiniz. Renk zenginliği derseniz elbette canlıdoğuran derim. Ha tek tük balık olsun derseniz betta öneririm. Klasiklerden isterseniz japon. Tavsiyelerim bunlar. Bakalım diğer arkadaşlarımız ne önerecekler.

Bu arada konuyla alakası yok ama çizimi hangi programla yaptığınızı merak ettim.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok özel bir istek sizinki ve tabi güzel bir zevk. Tabi ilk amaç görsellik olmasa iyi olur çünkü bakımı kolay bir dizayn yapılması gerek. Bakım olarak elbette kolay türler seçilirse bir iş yeri için daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde bir akvaryumun yapılması sorun olmayacaktır.

Ölçüleri belirlemeniz yeter başlamak için. Başarılar dilerim. Cichlid türü hareketli ve bazen kavgacı bir türdür ama yakışacağını düşünüyorum.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bende bunu sorucaktım çok güzel bir çizim olmuş. Programın adını söylerseniz sevinirim. Temel abi bence cichlid olmaz orada sen daha iyi bilirsin ama rahat edemezler diye düşünüyorum. Betta çok hareketsiz kalacaktır. Japonda pek hoş durmaz ama lepistes , moly , velifera gibi canlıdoğuranlar yakışacağını düşünüyorum.

5. Emir

Emir

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler YIKIKTEMO, fth-94 ve Muzikopat. Görsellik ikinci planda. Fakat onuda gözardı etmek istemedim :) akvaryumun yapımı ve balıkların alımından önce iyice bir araştırmak istiyorum. O yüzden bu forumda baya bir dolanmam lazım daha :) Bütün saydığınız bu türleri teker teker inceleyeceğim. çok teşekkürler

Çizimi Google'ın SketchUp programıyla yaptım Muzikopat. Fakat render'lı bir görüntü, Vray kullandım

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bende senin gibi başladım herşeyi bu portaldan öğrendim. Gerçekten portalımızda çok yararlı bilgiler var. :hepiniziseviyorum: 1-2 gününü vererek bayağı birşeyler öğrenebileceğini düşünüyorum. ( Bende herşeyi buradan öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. ) Ayrıca programın ismini verdiğin için teşekkür ederim. Portalımızdan ayrılmaman dileğiyle.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Rica ederim abi. Elbette ki tavsiyelerde bulunacağız. Biz forum olarak her zaman herkese yardım etmeye hazırız. Sadece amaç gerçekten yardım almak olsun.

Bu arada seninle şu program hakkında konuşmak istiyorum. Eğer müsaaden olursa tabii ?

8. Emir

Emir

Estağfurullah tabiki, ben mimarlık öğrencisiyim ve bu programı çizimlerimizde üç boyutlu modellemeler için kullanıyoruz. aslında çok basit bir program. ücretsiz google'dan indirebilirsin. İçerisinde komut sayısı çok olmadığı için çabuk öğrenilen bir şey. internette bir çok anlatım sitesi mevcut. İlgin varsa indir dene. Elimden geldiğince yardımcı olurum merak ettiğin konuda.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Programı biraz araştırdım. Yarın masaüstünden indireceğim. Kulanımı kolaya benziyor. Biraz painte benzettim ama 3 boyutlusu :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben ortaya çıkmış halinin mükemmel görünceği kanısındayım. Sonuç olarak bir masa üstü akvaryumu olacak ve ileri doğru yüzme alanı olsa da genişlik bir noktada fazla olmayacak. Bu açıdan tür seimi önemli gibi görünüyor. Bakımı kolay rahatlıkla beslenebilecek türler mevcut. Umarım faliyete geçirirsiniz düşüncenizi.

11. MenOfWar

MenOfWar

Çiziminizi çok beğendim, Muhteşem birşey olacağa benziyor. İnşallah ileride bende böyle birşey yapmayı düşünüyorum. Kolay gelsin...

12. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Bu akvaryumda beta ve japon olur. Canlı doğuran bu akvaryuma uygun olmaz.Çünkü filtreleme sağlıklı bir şekilde bu akvaryumda olmaz ;)

13. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Temel abi sen olsaydın beslemek için ne seçerdin ?

14. Emir

Emir

Anladığım kadarıyla mümkün olduğunca 5 santimden fazla büyümeyen balıkları tercih etmeliyim. Tabi birde TrOpHeUs'un dediği gibi işin bakım kısmı var

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bence 2 filtre alınırsa sağlıklı olur. Biri sağ köşeye diğeride sol köşeye. Arkadaşa bende söyledim chicled olmaz dedim 10 cm genişliği çünkü. Arkadaşta bunu daha buutebileceğini söyledi.

16. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Burada denenmek isterse pengasusta beslenir bir süre :)
    Ancak olay o değil . . .

Bazı şeyleri uzun vadede düşünmek gerekir. Bu akvaryumu ara ve dar bir sokak gibi düşünün.

Bu akvaryumda beslenecek en mantıklı balık japon ve betadır. Bir ısıtıcı ile herşey çok daha güzel olur. Aralarda yapılacak dip çekimide önemli tabi.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Katılıyorum çok fazla büyümeyen türler çok daha iyi olur. İlk mesajımda cichilid sağlam tür dedim ama bir ihtimal cüce türleri uygun olur.

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Arkadaş genişiği 20 cm çıkarabileceğini söylüyor. Bu durumda chicledde beslenebilir.

19. Emir

Emir

20 santim yaparsam alanımı biraz daraltmış olurum ama 15 santim olabilir

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Olabilir tabi Fatih balığı koyduktan sonra yaşar ama 20 cm masa alanı çok daraltır bence .15 cm daha şık durur sonuç olarak canlı beslenecek ama görünümde güzel olmalı.Bu yüzden cüce cichlid türlerinden seçilirse sorun kalmaz. Su şartlarıda daha temiz kalır büyüyen türlere göre.

Sayfayı Paylaş