1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni başlayan yaşam ortamı...

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Fatih BARLAS tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Herkese selam ben çocukluğumdan beri tatlı su yetiştiren bi hobiciyim. yıllardır deniz akvaryumu kurma düşüncem vardı. Bi yerden başlayayım dedim. Önce 1 2 ay araştırma yaparak kendimi hazırlamaya çalıştım. Sadece fiyat bazında değil sorumluluğunu tam anlamıyla yerine getirebilmek için uğraştım. 1 hafta süre önce aşağıda saydığım malzemeleri alarak başladım. Tabi elimdeki para ile orantılı olarak :)
    55x55x50 sump sistemli 2.el bir akvaryum. taşırmalı sistem.
    45x25x35 sump içinde 3 lü sepet.
    10 kilo canlı kaya (şimdlik tabi).
    5 kilo canlı argonit kum.
    10 kilo dazs marka argonit kum.
    Aqua makro 150 marka ps.
    1 adet dalga motoru. resun w4000
    1 adet atman marka akıntı motoru.
    1 adet 3000lt/h su basma motoru.
    katkı olarak amerikan malı bacteri oluşturucu.
    24wx2 * 14wx1 mavi 10000 kelvin reflektörlü armatür.
    6 kilo tuz. 4.6 kilosu damacana su ile karıştırılarak 4 gün su karıştırılıp kontrolü yapıldı eğer yanlış yapmadıysam tuz ölçerim üç kademeli yeşil cizginin 2. kademesinde.

1 hafta sonunda diatom sürecini hızlandırmak için 1 adet 4 çizgili damsel akvaryuma kondu. günde 2 kere düzenli yem yiyor ve 2.5 gündür sağlıklı bir şekilde akvaryuma sahiplendi :)

Tek sıkıntım sanırım psmin ayarını doğru yapıp yapmadığım. kutunun içinden çıkan bi parçayı takadım skimmerdan çıkan suyu temizleyen elyaf benzeri küçük kutu.
    Bu gün suyumun üstünde peltekleşme oldu biraz soğutman için suyun 1 metre uzağından 1 adet vantilatör çalıştırıyorum. su sıcaklığı standart 28 derece.

Şimdi merak ettiklerim diatom sürecim neden başlamamış olabilir. ışıklandırma (Beyaz günde 10 saat çalışmakta). ps falan hepsi sürekli çalışıyor. yanlız 2 gün skimmerım iyi toplama yaptı bu aralar ayarını tam yapmaya çalışıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    resimleri eğer kb değerlerini düşürürsem ekleyeceğim birazdan.

3. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Öncelikle hayırlı olsun diatom sürecine bakmayın bence siz 1 ay sonra bir test kiti kullanın değerler normal ise tamamdır ps konusunda Temel Abi uzmandır bana laf düşmez o size tüm sorularınızı yanıtlar.Sağolsun tüm hobicilere çok yardım ediyor.

4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
  5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhaba Fatih bey öncelikle forumumuza hoşgeldiniz. Daha detaylı resimler koyarsanız size daha rahat yardımcı olabiliriz ve fikir verebiliriz.

Saygılar...

6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    resimleri elimden geldiğince ekledim. şu anki hedefim 5 kilo daha canlı kaya ve 5 kilo daha canlı argonit kum eklemek. sump içinede 2 kilo civarında bir kab içerisinde mercan kırığı ekleyeceğim. gerekli testleri yapıp anemon mercan ağırlıklı bi reef kurduktan sonra 1 adet yellow tang olabildiğince small boy :) 2 palyaço 1 hermit 1 conch 1 cleaner shrimp. eklemeyi düşünüyorum. Tabi pendik cıvarlkarında oturan arkadaşlardan fiyatı makul olmak kaydı ile alım yapabilrim. Akvaryumumun yanında 100*40*50 birde tropheus sarı p. ve yunus besledğim bi tankım var takas edebilrim.

7. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Acaba pendiğin neresinde oturuyorsunuz bende pendikteyimde:)

8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    batı mahallesinde sahilde. denize yakın :p deniz suyu denemesi bende yapacağım ileride

9. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Demek epey yakın oturuyoruz apartman ismi nedir bide komşu çıkıyomuşuz iyi mi :D

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayirli olsun insallah keyif ve saglik yuklu bir kurulum olur. Cok guzel bir baslangic tanitimi ve akvaryumu ortaya net koyan bir baslangic olmus.

Bazi hata demiyelim ama aciklik kazanmasi gereken bolumler var. Cepten konuya dahil oluyorum ilerleyen saatlerde insallah dusuncelerimle tekrar katilmak isterim.

11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    filiz sokak dostum

12. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Bende ada tesislerinin hemen yanında oturuyorum anemonlarım var marmara suyu kullanıyorum onlar için gayet temizlenmiş eskisine göre marmara.

13. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Tabi tuzlada yapılan arıtma tesisi sağolsun valla yıllardır gözlemliyorum. Ben 35 yaşındayım cocukluğumda pendikte denize girerdik güzel marmarada Karagöz ve bi çok çeşit balık vardı avlardık. İnan sabahları okula giderken sahildeki köpek balıklarını görürdüm.

14. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Babamda anlatır bana eski zamanı balıklar karaya taşarmış kocaman istakozlar falan ne yazık ki insanoğlu bazı şeylerin kımetini bilmiyor.Ama sabahları yunus görüyorum bazen nadirde olsa denize atılan atık miktarı azaldı ama deniz ancak kendini yıllar içinde yeniler.

15. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Aynen öyle geçenlerde dünyanın çeşitli yerlerindeki resif ortamlarını gözteriyolardı National geo da harika güzellikti. İnan orda doğal ortamında tangleri, damsel mercanları vs. görmek harikaydı. Bu ortam inan dünyanın yaşam kaynağı denizler olmasa dünya yok olurdu.

16. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Evet ne yazık ki resiflerin büyük bir çoğunluğu 20 yıl içinde yok olma tehlikesi altında küresel ısınma nedeniyle.En çok istediği şey büyük set resifini görmek Türkiye nin yarısı kadar neredeyse ama dediğim gibi yok olacak 20 yıl içinde insanlar bu kadar aç gözlü olmaya devam ederse.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar,

Akıntı motorlarının birini yüzeye çevirirseniz söz ettiğiniz peltekleşme yaşanmaz. Ps ayarı çok yüksek yani su seviyesi çok yüksek. Ayar vanasınından kısın atık kabı tırmanma borusunun hemen başlangıcından köpük yapmaya başlasın. Tamamen su toplamış gibi görülüyor.

Anemon için aydınlatma uzun vade de yeterli gelmeyebilir. 10 saat beyaz olan yanıyor demişsiniz bence bütün olarak mavilerle birlikte yakın ve söndürün. Biyolojik dengenin oturması için balık eklemek şart değildir zaten amaç balığı beslemek ve atık girmektir akvaryuma. Boş akvaryuma yem atmak ile arasında bir fark yok diyebiliriz. Aldığınız tür biraz agresiftir ve sonraki eklenen balıkları ilk etapta rahatsız edecektir. Fakat alınmış hayırlı olsun gelinir üstesinden.

Diyatom başlaması biraz zaman alabilir ama başlarsa hızlı gelişir. Siz aydınlatmanızı düzenli yakın ve damseli normal periyot olarak besleyin süreç başlayacaktır.

Fatih BARLAS ve ogiler bunu beğendi.
  18. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bugün akvaryuma 1 kiloluk kırmızı mercan ekledim inşallah problem olmaz. Ayrıca saat 5 te 12x12 2 adet fanla eski bir bilgisayar parçalarıyla DIY sogutma yaptım ve 30 derecelik açı ile aydınlatmamı ve suyu aynı anda sogutacak şekilde yerleştirdim. . Su sıcaklığı saat 5 ten şuan saat20:35 e kadar standart 27 derecede sabitlendi. Tek korkum oda sıcaklığı yükseldiğinde su buharlaşması olması. Bu na önlem olarak her aksam damacana su ile 1 litre tatlı su ekleyeceğim sumpa. Psnin ve akıntı motorunun ayarını yaptım ve peltekleşen suyun duzelmesini bekliyorum.

19. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    1 kiloluk mercan dediğiniz ölü mercan mı acaba?Su buharlaşması olacaktır bu bir gerçek zaten.

20. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    evet ölü kilo ile akvaryumcularda satılan Kırmızı mercan.

Sayfayı Paylaş