1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni başlayan yaşam ortamı...

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Fatih BARLAS tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    led olayında yeni gelişmelerim oldu, elimdeki ledleri 1 metre daylight 1 metre soğukbeyaz ve 1 metre mavi olarak değiştirdim. toplam 180 adet led şuan akvaryumumu resmen coşturdu. T5lerimle beraber kullanıyorum. sudaki hareketleri dibe yansıtması renk cümbüşü harika. Bir trafo eşliğinde bunları 60 cm.lik bir ortama lehimlerdim. Maliyetide çok komik ledin metresi 10 dolar toplam 30 dolar, 25 dolarda kaliteli bi trafo ışık şiddetini ayarlayabiliyosunuz. toplam 55 dolarar ışık olayını çözdüm. şimdi sırada elyaf ve su değişimi var nitratı biraz düşürmem lazım.

2. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Bence nitrattan önce kh düşmeli aslında nitrit nitrat hepsi düşmeli canlılar dayanıklıdır tolere ederler ama bir yere kadar.Ayrıca ledler normal led ise en fazla 6500k olduklarını öğrendim yani mercanlara uygun değilmiş.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fatih Bey selam,

Led ışık ile destekli akvaryumun son halini görmek isteriz. Akvaryumda çoşmayı ne yönde gözlemlediniz ?

4. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Bende bağlantıyı soracağım trafo ile ışık şiddetinin ayarlandığını yazmışsınız bunun bağlantısını ve hesabını merak ettim anlatırsanız bizlerede ışık olursunuz.

5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    bugün 15 litre hazırladığım suyla su değişimi yaptım. Ben led ışılara ek olarak 3 adet 10000 kelvinlik t5 zaten kullanıyorum. Ledleri ekstra olarak ekledim ve mercanlarım şuan daha iyi durumda. göresellik bazında bi coşma var temel bey. inanın fotoları çektim ama telefonla çektiğim için pek fark edilmiyor fark. su biraz otursun daha iy bi makina ile hem ledli hem ledsiz fotolarını yayınlıyacağım. Mesut bey led trafosu ve bir reklamcı müşterimden aldığım bir satıhta 60x25 bir zemin üzerine 50x6 adet beyaz soğuk beyaz ve mavi ledi + ve - lehimli olarak bağladım yarım saat bile sürmüyor bu işlem. su üzerinden yaklaşık 20 cm yukarıdan ledi yansıtıyorum suya. T5 lerim kayalarla yukselttiğim mercanlarıma yaklaşık 30-35 santim civarından t5 ile 2 b 1m ışık veriyorum. Daha yeni kurduğum için gözlemleme aşamasındayım. kimseyi yanıltmak istemem. Ama çeşitli ledler mevcut. Değer olarak kullandıklarım 6500 7000 kelvin gücüne tekabül ediyor. Ledleri inceledim çok çeşidi var. yıldrım bey kalın bord üzerine imal edilmiş herbir cipinde tek led ışık olan bir mamül kullanıyor. Ben elektronikçileri gezdim o ledlerden söylenen fiyatların 3/1 daha ucuzunu buldum. ama bir çeşit daha led varki normal ledin 3 katı kalitede ışık vereni var ama anadolu yakasında bulmak zor fiyatıda metresi 25 dolar civaralrında. bu şekil bir aydınlatma deniz akvaryumlarında ideal. Reef için düşüncem 14000 kelvinlik 3 adet T5 ile beraber kullanırsam olay bitecek. Malum 55x55x50 akvaryum için 24w 60 cm. t5 bulmak hem zor hem maliyetli.

6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    3 kat ışık veren ledde tasarım şu her bir cipin üzerine 3 adet led lamba mevcut. mantık olarak benim aldığım 3 metre şeritte 180 adet mevcut. 3 katı olunca siz düşünün artık hesabını yapın. Ona göre trafo kullanmak gerekiyor. Led ömrünü ve ışığın verimini arttırmak için trafo şart. Basit sistemde 12 v elektrikle çalıştığı için illa trafo kullanmasınızda kaliteli bir adaptörde işinizi görür ama ledler uzun süre dayanmaz ve ışık kalitesi düşebilir. Dediğim gibi ben 25 dolar trafo ve 30 dolara bu işi bitirdim şimdilik.

7. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Akvaryumda 6500 k lık ledler yosun yapabilir ama nitratı düşürürseniz birde fosfatı test ederseniz yosunlanma olmaz.

8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bugün ışık sistemimdeki t5 leri 2 adet ati aqua blue plus 22000 kelvin ve 1 adet ati aquasence 15000 kelvin ile değiştirdim. 5 Saat ledlerle beraber test ettim. omurgasızlarımda olumlu gelişmeler gözlemliyorum. Yanlız bazı kayalarımda tespit ettiğim bir kaç canlı mevcut. Öncelikle conchlarım yavruları. 4 adet daha büyümekte. :p amma hızlı ürüyolar. Bir adet kırkayağa benzer kafası gövdesinin yarısına kadar turuncu geri kalan kısımları siyah bi kurt ve ufak karidese benzer birsürü kurt tespit ettim umarım zararlı değildirler. Pazar günü bir arkadaşımın iş yerinndeki 12 mm lik yaklaşık 600 litrelik akvaryumu alttan çatlamış ve sonuç malum. 3000 liralık canlısı teelf olmuş. çok üzüldüm. 1 senelik hevesten geriye kalan bir kaç mercanının içinden 10 baş poliplerinden 3 kiloluk bi kayanın üstüne çoğalmaya başlamış kayayı akvaryumuma ekledim. eklemesem 4 saatte çeşme suyundan alelacele sump içine hazırladığı suydan kurtardım. Şimdi mutlular gibi. video çektim ama sitede mp4 formatında ekleme imkanı göremedim.

9. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    O kırk ayak gibi dedikleriniz muhtemelen bristle worm yaralılar kalsın.Arkadaşınızın akvaryumuna üzüldüm çok kötü bir durum olmalı.

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Videoyu video upload sitesine yükleyip linki eklemen gerek. Google video, izlesene video mesela olabilir.

Kurt olarak gördüğün canlının adı Bristleworms yararlıdır.

Eğer akvaryum şartları iyi ise polipler toparlayacaktır.

Aşağıdaki linkten zaman zaman göreceğin canlıları zararlı veya yararlı olarak tespit edebilirsin.

http://www.akvaryumportali.com/threads/83-akvaryumda-tureyen-esrarengiz-canlilar

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Temel bey ben de tam orayı inceliyodum. Bugün marine life a gittim sanırım benden bi kaç saat öncede siz ordaymışınız. Ati leri oradan aldım. sahibi ile tanışıp biraz muhabbet ettik. teşekkürler sanırım gördüğüm canlıları inceledim tümü yararlı olanları. ayrıca akvaryumuma dün calcium takviyesi yapıp zooplanktonla sistemi kapatıp mercanlarımı biraz besledim. Acaba tanglere verdiğim kurutulmuş yosunun camlardaki yosunlaşmada bir etkisi varmıdır.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Marinelıfe'ye uğradım bugün evet. Yeni sump sistemi için süzgeç aldım.

Şimdi eğer şeffaf olmak gerekirse yeni kurulmuş bir akvaryuma hemen öyle kalsiyum takviyesi veya element takviyesi yapmamak gerek. Canlı yükü mercan anlamında oturmalı ve genel ihtiyaca buna bakarak karar vermek gerekir.

zooplanktonla neyi beslediğinizi veya beslemeye çalıştığınızı yazarsanız sevinirim. Bu gıda çok dikkatli kullanılmalı yoksa getirisi istenmeyen yosundur. Kuru yosundan kasıt sanırım nori yosunundan söz ediyorsunuz. Sisteme atık olarak çok etki etmez yani camlarla ilgisi yok. Camlar genel olarak zaten kahverengi alg kaplar 2-3 gün arayla. Özellikle yeni oturan sistemlerde daha fazla olur çünkü nitrat patlamaları gerçekleşir.

Canlı yüklemesinde daha yavaş ve mevcut canlıların beslenmesinde kullandığğınız vitamin veya zooplankton gibi ürünleri çok dikkatli kullanın bu dönemde. Zaman içinde sistemin iyice oturmasıyla tüm bu taşlar yerine oturacaktır.

13. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Teşekkürler tabiki bu işin şakası yok mushroomum için ufak bi miktar kullandım planktonu. calciumuda ön görülenden daha az kullandım. Yaşadığım sürecin normal olduğunu tahmin ediyorum. en büyük sorun doğru ışık secimi. Şuan yazdığım T5 konfigrasyonu yetelimidir sizce. Canlı yükü daha fazla gerçekleştirmeyeceğim. zaten amacım öncelikle tamamen reefe yönelik olduğu için şuan yeterli ileride bulabilirsem xenia eklemesi 1 adet buble anemon 2 de percula attımmı önümüzdeki sürecte gibi tabiki benim için yeterlidir.

Hesaplarıma göre akvaryum 50 cm. yükseklikte ama taç ile birlikte suya mesafesi ışığın 20 cm gibi normalmidir. tabi dipte bi mercan şu an için yok.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu bir hata olmuş. Gereksiz bir uygulama. Verilen planktonun %90 kadarı sistemde kaldı belkide daha fazlası. Taban yaşamı tüketirse karlısınız.

Ön görülen diye birşey yoktur. Kimin ön görüsü diye bir soru gelir ? Akvaryumun ihtiyacı, eksiği vardır aslı olan. Kalsiyum ilavesini ben de severim ama ön görü ile değil zaman içinde canlı yüküme ve genel yapıya bakarak ekleme yaparım.

Ati aquasence bu T5 florasanı kullanmadım hiç. blue Special yerine olabilirmiş. Aradaki renk farkını bilemiyorum. Led ilaveleriyle genel renk düzenini yine tam bilemiyorum.

Normal bir mesefa, yaz aylarında biraz daha kaldırılabilir.

Halen fotoğraf beklemesindeyiz. Bu bizi üzüyor ve akvaryuma hakimiyetten uzaklaştırıyor. :ay:

ogiler bunu beğendi.
  15. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Aquascience mercan üretip satan bir üstadım önermişti çok güzel mercanları vardı seri üretim gibiydi öyle olduğuna göre iyidir dedim doğru orantı ile.

16. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Diğer Tang imin en sonunda yabancı sitelerde ismini buldum. Yellow mimic tang yada chocholate mimic tang, (Acanthurus pyroferus) falan birsürü ismi var nerden bulduysam bu balığı. :p yanlız 2 gündür tomini rahat bırakmıyor hayvanı nori ye yaklaştırmıyor. Tomini maşallah kendine geldi alıştı akvaryuma artık kaçmıyor ve çıkıp yemini yiyor. Akvaryumumda bir adet ufak deniz yıldızı keşfettim bacakları kısa ama oda akvaryumu baştan başa geziyo büyüyünce bacakları yada kolları büyür inşallah. Rengi kafa kısmı gri bacaklara doğru rengi maviye doğru gidiyor umarım zararlı değildir. Bu arada elektrik kesintilerini bi kaç akşamdır sıklaştırdılar. İnşallah problem yaşamayız. kartal pendik civarlarında.Gerçi sump sistemimi test ettim tam istediğim yerde doluyor.
    resimler aşagıda ...

Akvaryumun son hali 20 gün oldu kuralı tuzluluk oranı 1.023
    sıcaklık sabit 26 derece

http://img8.imageshack.us/i/30062010911.jpg/

http://img8.imageshack.us/i/30062010910.jpg/

http://img8.imageshack.us/i/20062010896.jpg/

17. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Ne yazık ki kartal pendikte geceleri elektrikleri kesiyorlar nasıl bir mantıksa.

18. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Herşey yolunda maşallah. Canlı yükü sanki daha fazla diye biliyordum ama aldığınızı söylediğiniz balıkları göremedim. Akvaryuma bu canlı yüküyle katkı kullanımına gerek yok. Su değişimleri şimdilik yeterli.

Video ve fotoğraflar için çok teşekkürler, emeğinize sağlık. :ay:

Akvaryum güzel olacak belli, ışık gayet iyi görünüyor. Tabanda diyatom var biraz ama akvaryumun kurulumun süresine bakarsak çok normal. Zamanla onlarda kalmaz inşallah. Zaten temizlik ekibi kullanır bunu besin olarak.

20. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Temel bey canlı yükü anlattığım şekilde fakat tanglerim şimdilik biraz korkaklar :) akvaryuma kamera ile yanaşınca onlara bolca hazırladığım oyuklara kaçıyolar 3 balığa 6 oyuk mevcut ve hepsi bir tanesine sahiplendi valla kavga etmeden. hızlı bi hareket olduğunda hemen oraya yerleşiyolar. Bende onlar bana ve ortama alışana kadar onları rahatsız etmemeye çalışıyorum. Zaten yanlarında tropheus sp ve yunuslarımın olduğu 200 litrelik bi akvaryumum mevcut birbirlerine bakıp bakıp yaşıyolar. Bu hafta sonu 15 litre daha su değişimi yapmayı fakat suyu Marmara'dan eklemeyi düşünüyorum tavsiyeleriniz nelerdir. Domates anemonu ve xenia fragları bulabilieceğim bir yer tavsiye edebilirmisiniz.

Sayfayı Paylaş