1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni başlayana 240 lt için tür ve teçhizat önerileriniz?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde DorlioN tarafından 21 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre
    Öncelikle tüm hobicilere merhaba. Ben de başlıyorum insallah akvaryum olayina. Epeydir istiyordum kismet bu günlereymis. 100x60x40 boyutlarda bir akvaryum aldım. Sarı-mavi prenses, demasoni beslemeyi düşünüyorum, umarım uygundur. Ayrica başlıkta belirttigim gibi tür onerisinde de bulunursaniz sevinirim. Çünkü bu konuda sıfır bilgi sahibiyim. Her türlü yardiminiza ihtiyacım var. Dış filtre ilk aşamada butcemi aşacağı için şimdilik iç filtre ile bir süre (2-3 ay kadar) idare etmeyi düşünüyorum. Bu yüzden alacagim iç filtre, ısıtıci, kum nasıl olmalıdır tavsiyeleriniz nelerdir? Çok bir şey yazıp fazla vaktinizi almak istemiyorum, yeni başlayacağım için
    zamanla başınizi agritacagim çünkü :) Yardimlarinizi bekliyorum, sağlıcakla..

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: Yeni başlayana 240 lt için tür ve teçhizat önerileriniz?

Merhaba...Hoş geldiniz , sonra bol bol bilgi paylaşırız Akvaryum ölçüsü güzel . :temel:

3. Cevap: Yeni başlayana 240 lt için tür ve teçhizat önerileriniz?

Hoşgeldiniz Emre bey akvaryumun ebatları güzel.Balık olarak sarı prenses, ıce man,demosoni çok güzel olur.300 watlık ısıtıcı tavsiye ederim.Filitre konusuna gelince en yakın zamanda dış filitre alman gerek,iç filitre tankınızın yükünü kaldıramaz.Size tavsiyem balıklardan önce filitre olayını çözün derim.filitre akvaryumun kalbidir ve olmazsa olmazlardandır.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Emre akvaryumun. Akvaryumun ölçüleri güzel, bu hacmi iç filtre yürütmez değil ama dış filtre olması iyi olurdu. Madem ileri de dış filtre alacaksın o zaman iç filtre yerine şelale filtre almanı öneririm. Atman hem uygun fiyatlıdır ve hem de büyük alanları mevcut. Dış filtreyi aldığın zaman iç filtre gibi bir kenara atılmaz ve kimyasal fitre malzemesi kullanımı için oldukça rahat işini görür ve daimi görür. Beslemek istediğin türler sana kalmış, beğeni konusu sonuçta. Aydınlatma her ne kadar senin sistemde çok ön planda olmasa da balıkların istediğin renk güzelliğini sergilemesi için akvaryuma uygun gün ışığı olmasına dikkat etmen iyi olur.

5. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Tesekkur ederim. sari prenses ve demasoni olacak sanirim. bunlara yogunlastim. selale filtre tavsiye etmenizin nedeni icine filtre malzemesi eklenebiliyor olmasi mi? İc filtreye gore daha iyi bir filtrasyon yapiyor sanirim. Hem temizligi de daha kolay gibi. Ancak ikisi arasinda ses bakimindan nasil fark var? Selale filtrede su siriltisi cok mu olur acaba

6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Arkadaşım şelale filtre tık ses yapmaz.Tabi her markayı bilemem?Bir de filtreyi suyun çok üzerinde tutarsan da ses olur?O tank için 48 lira civarındaki Atman HF-600 idareten çok iyi iş görecektir.Mutlaka edinmelisin bence.Tankın üzerine koyduğunda şelalenin olabilir en yakın yerine kadar suyu doldurursan ses felan kalmaz.Yalnız öncelikle yapacağımız bir kaç işlem var.

Bu filtrenin içindeki kartuşlardan aktif karbon ve elyaf ile olanını çıkart.Boşalan kısmın en altına bir kat elyaf koy.Bunun üzerine yeterli miktarda KALİTELİ aktif karbon kömürü koy.Bu kömürü bir ince bayan çorabına sararsan güzel olur.Sonra en üste yine elyaf ama bu sefer iki kat olarak koyuyoruz.Filtreyi çalıştırmadan önce içinde direkt taşacak kadar su ilave et ki hava boşlukları kalmasın ve suyu emebilsin.Yoksa boşta çalışıp durursa motoru yaktırabilirsin.Bu şelale filtrenin yapacağı temizliği gördüğünde çok şaşıracak ve memnun olacaksın.Ayrıca şuyu hareketlendirmesi sebebiyle ekstradanoksijen kazandırıp tankının yaşam kalitesini de yükseltecektir.Ancak ilk fırsatta güzel bir dış filtre alır daha rahat ve düzgün bir filtreleme sağlarsın.

Hangi tür tavsiyesi gibi konulara gelince bu tamamen sana kalmış.Benim gibi google amcaya cichlid türleri yaz ve arattır.Resimlerine bakıp da hoşlandığın balıkları not al.Sonra bunların hangi şartlarda ve nasıl bir bakım ile beslenmesi gerektiğini oku ve araştır.Sana uygun olan lardan birini de seçersin böylece.Ama ilk kez bir tank kurduğun ve balık bakacağın için sarı prenses seçimi çok çok ideal bence.Toleresi yüksek bir balık olması sebebiyle yapacağın acemiliklere daha yüksek direnç gösterecektir.

7. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Şelale filtre aklımda yoktu hiç, şimdi acaba nasıl olur diyorum. Bir de benim akvaryumuma uyar mi yoksa duzenleme yapmali miyim?
    http://img179.imageshack.us/img179/1200/resim1304yh4.jpg
    Fotografi internetten buldum ama aynısı sanırım.

8. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Tabanı 3-5 cm. den az olmayacak şekilde kum, ve arka planda akvaryum yüksekliğinin en azından 1/3'üne kadar yükselen bol gözenekli kaya dekor akvaryumunuzda biyolojik çevrimi yapacak bakteriler için iyi bir tutunma ve cikletler için doğal bir saklanma ve yuvalanma alanı olacaktır. İyi düzenlenmiş ve bol kullanılmış kum ve kaya ile akvaryumunuzun flitre ihtiyacını oldukça azaltabilirsiniz. Bu tür akvaryumlarda kuvvetli bir mekanik filitrasyon ve suyu oksijenlendiirecek tertibat yeterli olur.

9. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Bol gözenekli kaya dediginiz nasıl oluyor, fotoğrafını görebilirsem yanlış bir şey almamış olurum.
    Bol kullanılmış dediniz, petshoplardan alacagim kum ve kaya yerine kendim mi temin etmeliyim göl dere kenarlarından?
    Mekanik filtrasyon ve gerekli oksijen için şelale filtre yeterli midir şimdilik? Yukarıda verdigin fotoğraftaki gibi bir akvaryumum var. Buna uygun olur mu askı filtreler? Bir de aydinlatma önerebilir misiniz, gün isigi diyorlar ama marketlerden ya da elektrikçilerden nasıl tarif edip alacagim. Teşekkür ederim ilginiz için. Henüz akvaryumdan baska malzeme almadığım için mümkün olduğunca doğru seçim yapmak istiyorum, ileride ek maliyet çıkarmamasi icin.

10. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Resimdeki gibi üzeri az tırtıllı,oyuklu olan kayalardır bahsi geçen :)

11. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Emre ozellikle Eray abinin ilk resimde gosterdigi kaya lava kayasidir ' bence ince gozenekleri ile cok guzel biyolojik ortam olusturan bir kayadir. Eskisehirde rahatlikla bulabilirsin' ama Eskisehir`in akvaryumcularindan alacagina Eskisehir'in Bursa istikametinde bulunan peyzajcilarda cok guzel taslar bulabilirsin. Hatta bulabilirsen bu peyzajcilarda fosil mercan kayalari bile bulabilirsin, dekorunu bunlarla yapabilirsin.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler arkadaşlar, gerçekten konu mükemmel gelişmiş, görsel desteklenmiş. Seviyorum sizi valla. Yazmayalım yağ anlarlar vs yok bizde, direk düşünceyi yazacaksın. Yağ bal anlayan gitsin kumda top oynasın.

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ağabey bu bir nevi bir bayrak yarışıdır.Sizler bize sabır ile öğrettiniz şimdi de sıra bizde.Bilebildiklerimiz ölçüsünde elimizden gelen desteği vereceğiz inşallah.

14. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Bu samimi ortamda olmaktan çok mutluyum. Söylemek istedim, gecemeyecegim. :)
    İlk iki fotoğraf değil ama özellikle sonuncu fotoğraftaki taşlar çok iyi görünmüştü gözüme, birkaç yerde görmüştüm. Umarım bulabilirim. Bulamazsam ilk fotoğraftaki taşlar da yine güzel olacaktır kum ve diğer dekorlar ve aydinlatma ile. Ulaşım imkanim olursa bursa yolu tarafina gideceğim öneriniz üzerine.
    Israrla filtre konusunu soracağım tekrar, ve yine aydinlatma. Akvaryumumda kesme, düzeltme vs. gerekir mi şelale filtre için?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Emre sonuncunun bir üstündeki taşlarda çok yakışıklı bence ama senin beğenmen önemli. Şelale filtre için kesmek, biçmek gerekmez. Sen al hele aldığın halinin 3 katına filtre gücünü çıkaracağız takmadan önce. Şelale filtreyi alırken aşağıdaki iç filtre süngerinden al iki tane lazım olacak.

16. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Peki Temel abi, kesme biçme gerekmez ise haftasonu atman'in selale edilmesini alacagim inşallah. Atman hf600 dü sanirim.
    Bu hafta sonu malzemeleri tamamlarsam diğer haftasonu da balıklarimi alip ekleyecegim inşallah. Plan böyle şimdilik.
    Malzemeleri tamamladığımda kurulum için tekrar yardım isteyeceğim. Filtrenin duzenlenmesi için de tabiki.
    Umarım taslari da bulabilirim buralarda. :)

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet Atman hf600 uygundur, arkaya asılıyor sadece. Tek sorun eğer akvaryumun üst kısmında öyle kalın bakalit çevrili olması olur takmak için ama o kısım kesilebilir. Akvaryumun üst cam bitimi sadece cam mı?

18. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Üstad aşağıdaki fotoğrafları buldum arama motorundan. Sanırım aynı akvaryum.
    Fotoğraflarda da görüldüğü gibi üst kısmı sadece cam değil, tabanda olduğu gibi etrafını çevreleyen çıta görünümlü plastik var.
    Yanlış anlamadiysam sordugunuzu, böyle.

19. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Emre kardeşim bu taşları her peyzajcıda bulabilirsin.Alt resimdeki gibi bahçelerinde satışa sunuluyor ve kilo ile satın alabiliyorsun.Verdiğim taş örneklerinde en altın bir üstündeki iki çeşit halinde satışa sunuluyor.Simli olanları da var.Ancak onları alma sakın.Doğal olanları alırsan çok hoş duracaktır bence.Ama tabi zevk meselesi.

20. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Bilgisayarın psu bozuldu, yoksa benimkinin fotograflarini ekleyecektim. Kurulu halini atarim artik.

Sayfayı Paylaş