1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni başlayana 240 lt için tür ve teçhizat önerileriniz?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde DorlioN tarafından 21 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Yeni başlayana 240 lt için tür ve teçhizat önerileriniz?

Tabi biraz daha yukarıya çevirdiğimizde su sesi bariz şekilde kendisini hissettirecektir.Ama tankın olduğu oda da uyuyan yoksa veya var da bu sesden rahatsız olmuyorsa Bekir'in dediği gibi yapmak çok daha güzel olacaktır kesinlikle :)

2. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Filtre daha yeni oldugu icin sanirim, suyu epey tazyikli veriyor. Biraz daha yukari kaldirdigimda floresanlara sicriyor. Suya hızlı giris yaptığı için kabarcık çok oluyor. Hem böyleyken bile sese alismak biraz zaman alacak :)

3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Bende çok ses yok çok şükür.Hatta hemen hemen hiç ses yok diyebilirim.Ancak ilk tankımı kurduğumda bende de bu şırıltı sesi rahatsızlık yarattı.Hatta geceleri kazaya kurban gitmeyeyim diye çok düşündüm :) Sese alışamayacak gibi olursan bu şelale kısmını suyun hemen altına yerleştir.Mevcut bir hava taşının yanında bir de dalga motoru eklediğinde süper olur.Aynı görevi görür ve balıklarına form da kazandırır.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Filtre çıkış ucuna 4-5 cm lik daha kalın hortum giydirin tazik yayılsın...

5. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Eray abi bir süredir akvaryum ile aynı odadayim, sesi duyunca benim de ilk aklına gelen o olmuştu :D Neyse akla getirmeyelim :)
    Daha yeniyim zamanla ufak sorunları da halledeceğim inanıyorum.
    Alparslan kardeşim, güzel bir çözüm olabilir, aklıma gelmemişti, sağolasin. Değişik şeyleri duydukça en uygun olanı yapacağım. Böyle böyle olacak inşallah :)

6. Cevap: Yeni başlayana 240 lt için tür ve teçhizat önerileriniz?

Emre mrb.Bekir beyin dediği şekilde konumlama yaparsan sirkülasyon ve oksijen açısından çok iyi olur.Sesden dolayı biraz gürültülü olur ama idare edeceksin artık:)Yok abi sese gelemem dersen hava taşı kullanabilirsin.Dalga motoruna bence gerek yok dış filitrenin yapacağı sirkülasyon akvaryumuna yeter:)

7. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Merhaba Uğur abi, şelale aparatini kısa camdan karşı kısa cama verecegim. Tekrar fikrim değişmezse şimdilik böyle. Dalga motoru için akvaryum biraz küçük geldi bana. Zaten fiyatlara baktım ucuz bir şey de değil. 150-200 tl gibi. Hava motoru ve şelalenin sağlayacağı dalgalanma işimi görecekse sorun yok.
    Isıtıcinin konumunun doğru olup olmadığını bilmiyorum ama hala..

8. Cevap: Yeni başlayana 240 lt için tür ve teçhizat önerileriniz?

Emre ısıtıcıyı emiş borusunun olduğu tarafa monte edersin.Şelaleyide anlattığımız şekilde yönlendirirsen sağlıklı bir ısıtma olur.:)

9. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Merhabalar tekrar, keyifler iyidir umarım :)
    Ben demasoni beslemek istiyordum ancak düzgün bant demasoni bulamadım. Boş akvaryuma bakmaktan beklemekten sıkıldığım için de bi hobiciden saulosi yavrusu aldım 20 kadar. 2 tane de salyangoz verdi. Elma salyangoz mu oluyor çok bilmiyorum.
    Dün ekledim balıkları. Boş halde 1 haftadan fazla tertemiz berrak bir şekilde çalıştı. Dün balıkları ekledim ve 2 günde su bulaniklasti ve kokmaya başladı. Neden böyle oldu anlamadim. Biraz beklemem mi gerekir yoksa herhangi bir müdahalede bulunmalımiyim ne dersiniz?
    Özetle;
    4 sepetli dış filtremde her sepette elyaflar olmak üzere seramik, biyolojik sunger, zeolit ve aktif karbon bulunmakta. İç filtrem yok. Suyun sicakligi 27 derece. 20 kadar 1,5cm-2cm lik saulosi yavrusu, 2 tane de salyangoz var.
    2 çeşit yem verdi akvaryumcu, karıştırıp verirsin biraz büyüyene kadar dedi ama isimlerini bilmiyorum.

http://db.tt/8nlsE8a7
    http://db.tt/ppcE8PrT

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Yeni balıkların hayırlı olsun sağlıklı ve kayıpsız büyütürsün inşallah.Akvaryumun genel görüntüsünü paylaşabilirmisin.

11. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Teşekkür ederim. Yarın video ekleyebilirim ama su an fotograf atabilirim sadece. Su hala bulanik.
    http://db.tt/AVMLWZcn
    http://db.tt/xU8TgAhL

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sevgili Emre dekor gayet güzel.İnşallah kayıpsız ve bol yavrulu bir süreç olur.Ancak tek eleştirim nazar boncuğu için olacak.Bence tankının doğallığını bozmuş.Ayrıca üzerinde kullanılan boyayı bilemediğimizden salınım yapıp yapmayacağını da bilemeyiz.Bence onu tankından çıkarıp dışında bir yere asman çok daha faydalı olacaktır.

Bir de resimleri link ile değil de photobucket tarzı yerler üzerinden paylaşırsan daha güzel olur.Konuyu okuyanlar resimlerle daha sağlıklı görüp nasiplenirler :)

13. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Teşekkür ederim iyi dilek ve ayrıca eleştirin için. Plastik olmadığı için boya çıkmaz diye düşünmüştüm ama madem sıkıntı yaratabilecek ve doğallığı da bozacak, yarın akşam çıkaracağım. Fotoğrafları normalde photobucket den ekliyorum ama haftasonlari telefondan girdigim icin bu daha kolay oluyor :)
    Bu arada biraz önce baktım salyangozlari didiklemeye başladılar. Canlı yem mi olacaklar acaba:)

14. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Maşallah,sıkıntısız büyüsünler inşallah.....:nazar:

15. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Teşekkür ederim, inşallah :)

16. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Emre; dalga motoruna gerek yok balıkların zaten ufaklar. Ancak yemlemeyi biraz fazla yapmışsın gibi gördüm. Balıkların ufak, Yemlemeyi günde 5 öğün ama attığın yem yere düşmeyecek şekilde yaparsan, hem yem suyunu bozmaz hem de kumun üzerinde pamuklaşma yapmaz.

17. selcuksert

selcuksert

İsim:
    Selcuk Sert

100-250 lt icin olan hydor marka dis filtre ---- prime 20 ------ kullanabilirsin.

18. selcuksert

selcuksert

İsim:
    Selcuk Sert

Bu arada yemleme makinesi kullanilabilir.Prodac magic feeder gunde 12 kereye kadar yemleme yapabiliyor..

19. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Teşekkürler Bekir. Dalga motoru yok, almayı da düşünmüyorum şu aşamada.
    Şu an annem akvaryuma alışma evresinde :) Akvaryumun başına gidip izlerken, balıklar heyecanla cama yapıştıkları için, aç bunlar demiş ve yem atmış, o da fazla gelmiş sanırım :D Ama gerekli brifingi verdim, artık dikkat ediyoruz :)
    Bayramdan sonra yalnız olacağım, sabah 8 akşam 5 işteyim. Uyku vaktini de çıkarsam, geriye kalan süre için bir diyet önerebilirseniz çok iyi olur aslında.

Dış filtrem var teşekkür ederim ilginiz için. Yemlemeyi de kendim yapmak isterim mümkün olduğunca. Ama baktım olmuyor, otomatik yemleme düşünebilirim, en azından evde olmadığım süre için.

20. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Video boyutu çok yüksek olduğu için ekleyemedim. Telefonla çektiğim fotoğraflardan ekleyebilirim birkaç tane.

Balıkları eklemeden önce

Balıkları ekledikten sonra

Tek seferlik fazla yemlemeden dolayı hemen bu hale gelir mi, Kurduğum gün böyle oldu :S

Akvaryumcunun; yavru iken kullan biraz büyüyünce değiştirirsin diyerek verdiği yemler, 2 çeşit markasını bilmiyorum.

Sayfayı Paylaş