1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Balık Dostunuz!

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde dgkn_ngn1 tarafından 22 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. dgkn_ngn1

dgkn_ngn1

Arkadaşlar herkese iyi forumlar dilerim.

Ben buna hobi demek istemiyorum fazlasıyla itici geliyor bana, çünkü balıkları çok seviyorum. Bu yaşıma kadar 1-2 denemem oldu fakat yaşım çok küçüktü bilgisizce besleyip yaşatmak istedim, öldüreceğimi malesef bilemedim :)

Şimdi tekrar akıllıca başlamak istiyorum bu sevgiye. 2-3 saattir neler yapılması gerektiğini okuyorum fakat, bütçemi baz alarak neler yapabileceğimi, nelere sahip olabileceğimi kestiremiyorum. Alışveriş sitelerindeki setlerden de almak istemiyorum, zira gerekli aletlerin satılan akvaryumla ne kadar uyumlu olduğunu, ne kadar kaliteli olduğunu bilemiyorum.

Gelelim bana; yaklaşık 80-100 lira arası bir bütçem var. Tek bir balık bile beni mutlu etmeye yeter, çünkü söylediğim gibi çok seviyorum balıkları :) bu bütçe ile nelere sahip olabilirim, neler yapabilirim? Yavrulatma olabilir yani herşey olabilir ama tek amacım ona/onlara güzel bir ortam hazırlayıp yaşatmak. Herkes gibi ben de çok balığa bakmak isterim tabi şimdilik 6-7 tane çünkü tecrübem yok sadece biraz bilgim var. Ancak araştırdığım kadarıyla bu bütçeyle fazla balığa bakamam heralde? Çok kısa herkesden biraz bilgi alabilirsem çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için

Sent from my iPad using Tapatalk

ka2n bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldiniz niyetiniz hayırlı olsun...

3. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Hoşgeldiniz.

Bilinçli bir şekilde başlıyorsunuz bu da hobideki en önemli şey. Okuyabildiğiniz kadar okuyun, öğrenebilecekleriniz sınırı yok.
    Yeni başlıyorsunuz,çok bütçe ayırmamışsınız ve yavru görmek istiyorsunuz. Sizin için en uygunu canlı doğuran gibi duruyor.
    -Öncelikle 2. el uygun bir tank bulun 100 lt civarı, ısıtıcı, şelale-pipo filtre, hagen ya da dere kumu tarzı bitki yetişecek bir kum, akvaryumun boyutuna göre 2-3 adet tasarruflu ampül(philips tornado 6500k). Ekipman olarak başka birşeye ihtiyacınız yok.
    -Canlı olarak da lepistes öneririm, diğerlerine göre biraz nazlıdır ama sağlıklı bir akvaryumda üretmeye başlarsanız da sizi üzmezler. Yanlarına cüce vatoz, elma salyangozu, zebra danio, kiarz barbus gibi sevimli ama yavru yemeyecek türler. Bir de tankı bitkilendirirseniz hemen hemen hiç elinizi sürmeden yıllarca devam ettirirsiniz tankı, tadından da yenmez hani. Saz-tilki kuyruğu-eledoa-java moss-christmas moss-gül-zeytin-tütün vs çok kolay bakılabilen bitkiler var, dalını 50-100 kr arası satan hobiciler var.
    Toplam 100tl yi bulmadan güzel bir tank kurabilirsiniz kısaca. Ama öncelikle, araştırın, öğrenin. Eksik bilgi ile başlayıp balıkları öldürmeyin.

4. dgkn_ngn1

dgkn_ngn1

Arkadaşlar biraz daha araştırmam sonucu 40-50 liraya tank, 15-20 lira arası ısıtıcı, ve 25-30 lirayada şelale filtre bulabildim. Yani 100 lirayı sadece bunlar bile geçiyor. Nasıl yaparım bu işi daha kumu var, yemi var ampulü var. Bitkiyle balık pek bişey tutmaz. Önerebileceğiniz bir yer var mıdır? Veya bu aletler için belirli markalar?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayfayı Paylaş