1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni bir akvaryum için ekipman tavsiyesi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde zexxus tarafından 20 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Arkadaşlar yaklaşık 8 ay ara verdiğim hobiye geri dönmeyi planlıyorum. Kendi iş yerime geçtiğim için bir önceki tankımı elden çıkartmak zorunda kaldım. Şimdi Aklımda ki tank 120*80*65 fakat su düşüşü 55ten planlıyorum. Yükseklik 65 olması wavebox kullanmak istediğim için. Sump ebatlarıda 130*70*40 olacak. Ancak işin diğer tarafı burdan sonra başlıyor. Ekipman seçimi konusunda bir takım tereddütlerim var. Örneğin ps için ilk önce dc motorlu bir rlss 10i vardı ancak daha sonra yedek parça için sıkıntı çıkabilme ihtimali olabilir diye Ati 250is dc diye düşündüm ancak bunda da izlediğim videolarda dc motorun yeteri kadar hava emişi yapamayacağı yönünde yorumlar gördüm. Düz olan motor dcye oranla daha fazla hava eminine sahipmiş. Bir diğer kafama takılan sorunsa dalga motoru. Dalga motoru için vortech ve tunze karşımımı olmalı yoksa farklı bir önerisi olan varsa siz üstadların tavsiyeleri benim için çok önemli. Sehpa ebatlarıda 200*80*80 olacak. Bu arada sps ağırlıklı bir tank istiyorum. Kaya için ne kadar olmalı ve ne olmalı ileride problem yaşamak istemiyorum aiptasia vesaire gibi. Kum ne kullanılmalı ne kadar kullanılmalı? Bunun gibi bir Sürü sorum var ancak bunlar ilk aklıma gelenler. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sps ağırlıklı bir tank kuracaksanız sıfır su sıfır kaya ile başlamanızı tavsiye ederim, dc motorlu ati Mesut kullanıyor öncekide normal motorlu olandı hava emişleri gayet yerinde ve güzel. Dc motor sadece bir miktar debi düşük gibi görünüyor ama köpük çok çok iyi. Bk 250 ile yan yana çalıştırdık köpük doygunluğunda hiç bir fark yok. Ben öneririm.

Akvaryum merkezinin yeni dc motorlu kendi ürettirdiği psleri de gelecek sponsorumuzun kendi sitesinden inceleyebilirsiniz.

Kum mercan kırığı veya aragonit kum kullanabilirsiniz. Canlı kumların canlılığına pek inanmadığım için normal aragonit kullanmanızı öneririm. ERiyen dolamit bazlı, kalsit tipi kumlardan uzak durun benim görüşüm. Mesela ************ gibi.

Jebaonun rw serilerinden tercih edilebilir dalga motoru olarak hem fiyatları uygun hemde kullanıcı görüşleri hep memnuniyet yönünde. Hayırlı olsun.

Erdal bunu beğendi.
  3. Erdal

Erdal

Soruların içine aydınlatmayıda ben ekleyeyim kafanızdaki aydınlatma modeli nedir ?

4. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    İnceleme imkanım olan ATİ için konuşayım.Dc motor yerine eski motoru öneririm.Dc motor bir kere gövdeye bile tam oturmuyor.Yaklaşık yarım cm havada kalıyor.Bizim yan yana koyup yaptığımız denemede eski Alman motorlu daha iyi performans verdi.Yabancı forumlardada genelde eski sorunsuz olan motorlar daha iyi deniliyor.İki modeldede parça sıkıntısı yok.Yeni model olan DC serisinde sanırım hava emiş göstergesi ekstra ücretli.Eski modelde kutu içeriğine dahil.İki modelde şuan ülkede satılıyor.

Ben alacak olsam eski motorlu olan modeli seçerdim.Hem ekstrası var hemde geçmişe dönük bir kalite kanıtı var.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eski motorlarda her 5 motordan 2 veya üçünde dur kalk sorunu dikkat edilmesi gereken başka bir konu. İkinci nesil dedikleri motorlar var onlarda sıkıntı yok, seviye içinde ayrıca iyi ayar yapılması gerekiyor seviye problemi de yaşayabilirsiniz iki motor tipini de kullanan dahi olsa.

Motor yerine oturma problemini görmedim ama neyi var neyi yoksa yazalım ki bilinsin, atinin en önemli parçası bence ne gövde ne motor kesinlikle kendi patentli çırpıcısı.

6. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Aydınlatma olarak 8*54 t5 düşünüyorum eski bir radion pro kullanıcısı olarak. Ps de aynen ibrahim beyin söyledikleri şeyler yüzünden kafam karıştı. Ama normal motorda dur kalklarda problem gözlemlenince benimde farklı bir marka aramaya itiyor. Grotech için düşünceleriniz nedir hea200 için.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ben ikinci nesil Alman motorunu deneme şansım oldu.Dur-kalk bildiğim kadarı ile 1. nesil Alman motorlarında.Ürünün bir diğer ithalatçısı olan aqua markette ürünleri aynı anda deneme şansımız oldu.Zaten kendileri mercan tankında ati250 kullanıyor.Dur kalk sıkıntısı 1 yıldır hiç görmedim.Forumlardada zaten 2. nesil motordan şikayeti olan görmedim.

Dc motorun askıda kalmasına ise DC motor için ayrıca gövde üretilmemiş.Aradaki silikon boruyu takınca motor yarım cm kısa kalıp biraz kavis yapıyor.Ati her iki motoruda hala kullandığı için gövdeyi DC için yeniden üretmedi sanırım.

Burda askı olayını görebilirsiniz.Resimde sağdaki PS ye bakarsanız yuvarlak kısımdaki askı olayını görebilirsiniz.

ati hata.jpg

8. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Biraz evvel tunzenin sitesindeki konfigürasyon programını kullandım 2 adet 6105 ve wavebox 6215 önerdi. Vortech te de dün gece minimum 2 adet mp40 önerdi. Kafam özellikle ps ve dalga motoru konusunda çok karışıyor. Daha önceki tanklarımda kullandığım ekipmanlar marka olarak üst düzeydi birazda bundan dolayı galiba karışıklık.

9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Akıntı için illa wavebox olsun demezseniz rw-15+rw-15 fazlasıyla işinizi görür diye düşünüyorum.

10. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Evet bu videoyu bende izledim. Zaten izledikten sonra acaba dedim. Alternatif önerisi olan var mı acaba henüz ekipman listesi oluşturuyorum o sebepten acelem de yok. Sağlıklı ve tatmin eden bir tank olsun istiyorum.

11. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Wavebox düşüncem var hatta tank yüksekliği de bu yüzden yüksek. Ancak şuda bir gerçek illaki diye birşey yok önemli olan sağlıklı ve tatmin eden bir kurulum.

12. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Marka ve tercihlere her zaman saygım vardır.rw-15 işinizi görür mü?Evet görür bence ama tunze wavebox toruna bırakılacak miras.Yıllarca sorunsuz kullanabilirsiniz.

Rw-15 den wavebox yapma çalışmalarım oldu.Tunzedeki wavebox efektine çok yakın efekti rw-15 de yakalayabilirsiniz ama bunun için baya uğraşmanız gerekiyor.Biraz ince ayar yapmalısınız.Vortechde ise bir zamanlar(şuan bilmiyorum) yedek parça sıkıntısı vardı.

Işık konusu ise bilgim olmayan bir konu.

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Valla ben bir şey demiyorum, ati 250 dediniz cevap verdim, şuan 800 litrelik tankta fuul şekilde çalışıyor dc motor, ikinci nesil motorlada karşılaştırdık dediğim gibi bk ile de. Mesut arkadaşımızın hatrı sayılır bir canlı yükü de var. Hatta tank büyüseydi 200 ben alıp kullanacaktım. Diğer alternatifler olarak bk, skimz büyük modelleri olabilir bu ps kıyasla.
    Bk nın hassas bir pleksi gövdesi var kesinlikle en ufak sünger darbesi ile de çiziliyor, ve aşırı büyük toplama kabı var. Skimz te kornik olarak su ayar yeri kırılıyor.

Aydınlatma konusuda ledler muallakta kalıyor benim için, t5 derim her zaman forumuda okuyacak olursanız led aydınlatmadan t5 büyük dönüşler var.

Wave box konusunda da İbrahim hocama katılıyorum, ama jebao da işinizi rahat görür.

8020_r31s bunu beğendi.
  14. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz

Alternatif olarak Bubble King maddiyatınız varsa en klasik seçim.Reef octopusun bubble blaster motorlu olanlarıda güzel.Bubble blaster ve bubble king motorlar oldukça sessiz ve kaliteli bana göre.İstanbuldaysanız birkaç satıcı arkadaşa uğrayıp bilgi alın.Hemde ürünleri yakından görmüş olursunuz.

15. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Ne yazık ki kayseri deyim. Bu Yüzden biraz Pahalı oluyor kurulumlar. Özellikle tank maliyetleri baya pahalı. Aydınlatmada bende t5 seçeceğim ama ilk olarak ps ve dalga motorları öncelik.

8020_r31s bunu beğendi.
  16. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Ati 250 dc kullanıyorum bir onceki ps de ato 200 is di ibrahim guzel bir tespit yapmış motorda govde modifiyesi yapmamışlar 0.5 -1 cm yukarda kalıyor. Performansina gelirsek motor oncekine oldukca sessiz ama itiraf edeyim onceki kadar güçlü değil. Ati ile yazismalarim oldu hava emisine israrla 3000lt diyorlar. Bu iddiali ve güzel vir rakam. Bu motorla.bunu yakalayabilmeleri sanirim cirpicisi sayesinde oluyor. Diger açıklamaları Veysel yapmış. Ek olarak bu olcideki bir tankta en az 250 lik ps govdesi kullanin

veysel ve 8020_r31s bunu beğendi.
  17. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Mesut bey zaten 250nin altında hiçbir şey düşünmüyorum. Siz dc motorludan genel olarak memnun musunuz?

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  18. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Even memnunum. Size ucuz ve pahali olarak iki alternatif sunacagim. Kisa vadede satmyacagim derseniniz akvaryum nerkezinin yaptirdigi 250 konik gövdeli jebo 5000- 6000 motorlu modeli pahali olarak bk supermarine veta deluxe serileri. Double cone serisine bakmayin ;)

19. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    BK süpermarine 300 kullandım daha önce üründen bir şikayetim de olmadı ama fiyat olarak çok yüksek. Ve bu maliyet içerisinde insan düşünüyor başka bir ps ve yanında ne bileyim 4 lü dozaj mesela. Yani sadece ps aynı fiyata sadece ps almak mı yoksa yanında ekstralarda almak mı? Peki Mesut bey siz Ati kullanan biri olarak hangisini seçerdiniz Ati de kıyaslamanın içerisinde olacak şekilde.

20. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Akvaryum merkezinikileri gorup denemk istiyordum. Twknik olarak fena gorunmuyordu. Ama acil ihtiyacim vardi ve bekleyemedim.

Sayfayı Paylaş