1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni bir akvaryum kurulum düşüncesi.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Toprak Akalın tarafından 4 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Merhaba arkadaşlar. Şu anki akvaryumum yeni bitmişken ben yeni bir akvaryum düşünmeye başladım bile. :hasta: Madem tuzlu su akvaryumu fazla tuzlu, ben de bitkiliye devam edeyim dedim. Düşündüğüm akvaryumun uzunluğu 50, yüksekliği 45, genişliği 40 cm olacak. Biraz derinliği olsun istedim. Akvaryumda floresan kullanılacak. Filtre olarak Dıy dış yada tepe filtre yapacağım. Tabanda torf kullanacağım, ve de seranın misket gübreleri kullanacağım. Daha uygun geliyor bana. Bu seferki daha hızlı bir kurulum olacak çünkü daha ekonomik. :) Hagen kumu fazla almışım, fazlasını kullanacağım, yeter sanırım. Yetmezse ilave yaparım oradan buradan.Akvaryum perde çekilince güneş görmeyecek, direk pencerenin alt tarafında olacak çünkü. Sadece temizlikçi balıklar ve kabuklular besleyeceğim. 6 tane yavru çöpçü, cüce vatozlarım, karidesler ve helena salyangozları. Forumda aydınlatma hesaplayıcıda 90 küsür w lazım dedi, ben 3 tane 18 w floresan kullanacağım. Uygunsa? Şu an led kullandığım için floresandan anlamam ben. :D

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Yeni bir akvaryum kurulum düşüncesi.

Toprak hadi hayırlı olsun diyelim şimdiden. Aşamaları yakından takip edeceğim. Güzel bir kurulumla karşımıza çıkmanı umuyorum.Ve kurulum aşamalarını detaylı olarak aktarırken,adım adım resimlemeyi unutma.

3. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Olcay abi başlamadan önce kurabileceğim kadar kafamda kuracağım. Bitkili akvaryumda kesinlikle su üstü bitkisi olmalı. Belki de paludaryum yaparım, bilemiyorum. Bu akvaryumumda su üstü bitkisi besleyemedim çünkü şelale filtrenin borusunu tıkıyor. Ama bu sefer dış filtre olacağından bu bitkiler uçuşmayacak ve filtrenin borusunu tıkamayacak, bu şekilde fazla besinleri kullanacak ve saç yosunu oluşumunu bir nebze azaltacak. Java yosunum saç yosunu kaplıyor ve deli oluyorum, karidesler bile yiyemiyor.

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Toprak su üstü bitkileri genelde nitrat'ı azaltırlar. Saç yosunu demirden dolayı oluyor. Aslında kullandığın gübrelerin demir ağırlığı olmayanlar var onları kullansan sorun olacağını sanmıyorum.

5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Şu anki gübreler sadece floredepot. Sıvı gübre kullanmıyorum. Gerçi floredepot yokken de saç yosunu oluşmuştu.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Bazen içme suyundada bulanuyor biliyorsun. Biraz demiri seven kırmızı bitkileri koymayı denesen nasıl olur ki ?

7. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Çok iyi olur aslında. Ne gibi bitkiler var ki?

8. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Rotola red, Myriophyllum tuberculatum, Blyxa aubertii, Cryptocoryne wendtii brown, Ludwigia repens

Sayfayı Paylaş