1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Bir Akvaryum..Neler Yapmalıyım?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde SaykomA tarafından 26 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. SaykomA

SaykomA

İsim:
    M.akif
    Merhabalar...
    Yaklaşık bir ay araştırma yapıp sonunda bir akvaryum sahibi olmaya eşimle birlikte karar verdik...Formun yardımıyla önce akvaryumun boyutunu sonrada hangi tür olmasını belirledik.
    Dersimizi çalışıp Çorlu'daki neredeyse tüm akvaryumcuları gezip bilgi topladık (fiyat vs...) Sonunda 70cm uzunluğunda 40cm derinliğinde 50cm yüksekliğinde ilk akvaryumuzu yaptırdık.(140 lt)

Filtre olarak Haiyang Üst filtre HY-1340d Hmax:1.7m Flmax:1700L/H Votage:220-240V Hz:50Hz Watt:30W aldık.Kum olarak midye kırığı ve delikli taşlar aldık.Kumlar ve taşlar iyice yıkandı bir hafta suda bekletildi.Akvaryumda bolca su ile yıkandı(kimyasal tabiki kullanılmadı). Önce kumu yerleştirdim. Akvaryumu dinledirilmiş musluk suyuyla doldurdum. Ancak kullanılan musluk suyu içilebilir tarzda arıtma suyu(zararı olmadığı söylendi akvaryum için)sonrasında taşları yerleştirdim.Suyun rengi bulanıklaşmadı.herşey normal gözükmekte. Filtrenin alt kısmına zeolite(önceden yıkanmış olarak) ve üstünede elyaf koydum ve filitreyi çalıştırmaya başladım.Önce su bulanık oldu sonra 9 saat içinde sudaki bulanıklık kayboldu şuan berrak bir suya sahibiz.Balıkları koymadan 2 gün çalıştırman gerektiğini biliyorum yada daha fazla.Akvaryum satıcısında kazıklandığımı düşündüğümden ;sizlere
    Sormak istediğim birkaç sorum var;

Buraya kadar yanlış olduğunu düşündüğünüz birşey varmı?
    Akvaryuma solüsyon ve kültür koymalımıyım yoksa zeolite yeterli mi? Solüsyon ve kültür koymalıysam kaç gün beklemeliyim? Bu akvaryum Malawi için uygun mu ?Balık sayısı 15-16 olacak?

Yorumlarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler....

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yeni Bir Akvaryum..Neler Yapmalıyım?

Selamlar, akvaryumunuz hayırlı olsun öncelikle. Okuduğum kadarıyla bence bir sorun yok uygulamalarınızda. Gayet güzel ince düşünerek hareket etmişsiniz. Şelale filtre yanılmıyorsam filtreniz ve bence o da çok iyi bir seçim olmuş. Hacim olarak baktığımızda Malawi türleri için özellikle istediğiniz 15 balık için akvaryum boyutları uygun değil. Hevesinizi kırmamak adına daha az sayıda ve yavru bireylerden oluşan bir Cichlid akvaryumu olabilir. Özellikle cüce Cichlid türlerini öneririm ben, o zaman hacim daha az sıkıntı yaratır. Eğer canlı doğuran türleri beslenecekse ilave hava motoruna gerek olmaz ama Cichlid türleri olursa hava motoru takviyesi olması iyi olur.

Solüsyondan kasıt su düzenleyiciler sanırım ve bence gerek yok, biraz sabır yeterlidir suyun hazırlanması için.

SaykomA bunu beğendi.
  3. SaykomA

SaykomA

İsim:
    M.akif

Öncelikle teşekkürler....
    Filtre şelale tipi değil, askı filtre ve sanırım bir hava motoru almalıyım..
    Peki sarı prenses, iceman akvaryumuma olur mu?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Askı filtre şelale filtre oluyor. Bir fotoğraf eklerseniz tam netleştiririz. Genel olarak Cichlid türlerinden hangisinin olduğunun pek önemi yok aslında, önemli olan akvaryumun hacmidir ve büyüyen ve yer ihtiyacı olan Malawi türlerini istediğiniz sayıda beslemeniz balıklara ve size keyif vermez. Daha az sayıda bir koloni yavrulardan kurulabilir. Benim önerim size Leleupi ve Leptosoma türleridir. Araştırmanızda fayda var bu türleri.

[​IMG] [​IMG]

SaykomA bunu beğendi.
  5. SaykomA

SaykomA

İsim:
    M.akif

Filtreye ait resim aşağıdaki gibidir.sarı prenses 1e 4d iceman 1e 4d olurmu?Tşkler

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Üst filtre güzelmiş. Gücünü bilemiyorum ama işlevsel görünüyor. Söylediğiniz türlerden ekleyecekseniz sizin seçiminiz size kalmış artık. Akvaryum bakımları aksatılmaz ise yaşarlar, tabii önemli olan yaşamalarından çok görsel sergiledikleridir. Bence tecrübe etmenizde bir zarar yok.

SaykomA bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş