1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

yeni bir başlangıç

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde mangusta tarafından 21 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Arkadaşlar merhaba ,

Edirnede ikamet ediyorum, ilangi besleyen bir arkadaşımın anaçları ilk kez yumurtladı onlarda yavrudan beri ondalar..Derya bey orjinliler ve 10 adet ilangi yavruları 5 adeti 15 günlük diğer 5 adeti 10 günlük .Son parti 5 adeti henüz yumurtaları kaybolmadığı için yavruluktalar...diğer 5 adeti akvaryumda ..Hareket ve kondisyon kazanmaları ve yeme alışmaları için yanlarına 5 adet sarı prenses yavrusu koydum kendileri gibi yavrular beraber takılıyorlar şimdilik.3 adetde yaklaşık 2 cmlik albino vatoz bulunmakta tankta, yem olarak bitkisel yem kullanıyorum..günde 5 öğün azar azar..sera spirulina pul yem ve dibe batan tablet yem kullanıyorum şimdilik..Tankım Köşe yani üçgen tank..hacmi yaklaşık olarak 250 lt kadar..resimleri daha sonra ekleyeceğim..ilk su değişimini %20 olarak dün yaptım.dip yemine pek ilgi göstermeselerde pul yemi iyice ufaladığımda yemlenip tekrar kayalara saklanıyor keratalar..daha şimdiden içlerinden en irisi bir kayayı sahiplendi sokmuyor diğerlerini .Akvaryum sıcaklığı 26 derecede sabit.0 numara mercan kırığı ve tambur beyaz kayalar mevcut 1 adet dev saz 2-3 kökde anubias var akvaryumda..biraz kondisyon kazandıktan sonra elimde bulunan toz spirulina ,cyclop-eze ve birkaç takviye ile ev yapımı bir karışım ile beslemek istiyorum..
    daha önce cichlid türleri ve meşakatli geçen bir diskus deneyimim oldu bir diğer tankımda ise canlı doğuran lepistes ve kırmızı karide bakıyorum..
    tropheusta çok yeniyim ve bu balıkların sosyal davranışları beni en çok etkileyen yönü..

sizlerinde tavsiyeleri ile bu türde tecrübe kazanmak istiyorum...

sağlıklı balıklar....

sizlerin ne yönde tavsiyeleri olur?

2. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu
    Cevap: yeni bir başlangıç

Hayırlı olsun Fuat abi discus beslediyseniz ondan zor değildir.Düzenli su değişimi ufalanmış yem birde akvaryumun düzeniyle oynamazsanız hızla büyürler inşallah...Resim eklerseniz daha çok yardımcı olabiliriz.Ama şöyle bir edirne ciğer tava yedikten sonra ilangileri seyretmek başka olur...:Fsuper:gifsuper:gifsuper:gifsaygılar:gif

3. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

merhaba tekrar,
    diğer 5 yavrununda keseleri kayboldu ...akvaryuma dalış yaptılar
    önceleri kaya içlerinden diplerinden ayrılmayan haylazlar şimdi cirit atıyorlar yem kapışıyorlar birbirlerini çoğunlukla sarı prensesleri kovalıyorlar..henüz ufak olmalarından dolayı akıntı motoru koymadım..6-7 aylık olduklarında hafif devirli bir akıntı motoru koymayı planlıyorum...

elimdeki pul yemi havanda iyice ufalttım içerisine 1 çay kaşığı spurilina 1 çay kaşığı cyclop koydum harmanladım ..sabah akşam bu karışımdan veriyorum ara öğünler sade pul yem ufaltılmış olarak...karışımı löp löp götüren cüceler pul yemi alıp tükürüyorlar başkasına yöneliyor bakıyor oda aynı istemeye istemeye yiyiyor ...çok keyifli bu cüceler

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Fuat yavrular, sağlıkla besle ve büyüt inşallah. :nazar: Yem hakkındaki düşüncelerin gayet güzel, ancak yavru olduklarından yemlemeyi azar azar ama sık sık yapmaya çalışırsan iyi olur. Su değişimlerini de düzenli yapmak gerek. Nitrat büyümede engeldir ve bu yüzden su değişimlerini düzenli olarak abartıya kaçmadan yapmak gerek.

Fotoğraflarını bekleriz.

5. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Sağol Temel abi...
    haftalık %20 su değişimi yapıyorum..yem şimdilik pul ve karışım ilerleyen zamanda başka öğünlerde ekleyeceğim.

6. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

İşte resimler.

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Fuat bey hayırlı olsun sağlıklı ve kayıpsız büyütmeniz dileğiyle.Tropheus yavrularının gelişimi için günlük azar azar sık yemleme yapınız.Su değişimlerini aksatmayın gelişimleri için önemli.Yem olarak sadece listenizde yazan cyclop-eze çıkarın vermeyin.Balıklar için sıkıntı yapabilir.

8. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

cyclop-eze fazla vermiyordum ama sakıncası varsa çıkarırım...

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Balıklarınız otçul olduğu için sıkıntı olma ihtimali yüksek özellik Bloat hastalığına davet Allah korusun.

10. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

aman allah korusun ,

kısa bir araştırma yaptım trop larda tercih edilen Dainichi Veggie FX yemlerdede kullanıldığı bilgisine ulaştım..

Dainichi Veggie FX
    Özellikleri :
    Zengin-renkler, Veggie Deluxe formülünü temel alan VEGGIE FX, bir Cyclop eeze ® ve NatuRose ® kaplamasıyla güçlendirilir, ve şimdiye kadar bizim en egzotik yiyeceklerimizin biridir.

alıntıdır.
    Dainichi Veggie FX - Aliselim'in Dünyası - Blogcu

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Fuat bey Dainichi veggie kullanabilirsiniz.Birde benim Tropheuslarıma verdiğim yem çeşiti ve öğünleri yazıyorum belki faydası olur.

Pazartesi: Nsl cichlid formula (sabah)
    tetra phyll (öğlen)
    tetra provegatable ( akşam)

Salı: Sera spirulina tablet ( sabah)
    tropical spurilina superforte ( öğlen)
    JBL Novarift (akşam)

Çarşamba: Nsl thera +A ( sabah)
    sera flora ( öğlen)
    Osi spirulina flake( akşam)

Perşembe: tetra phyll ( sabah)
    tropical spurilina superforte ( öğlen)
    tetra provegatable ( akşam)

Cuma:Nsl cichlid formula (sabah)
    Sera spirulina tablet (öğlen)
    JBL Novarift (akşam)

Cumartesi: Osi spirulina flake ( sabah)
    sera flora ( öğlen)
    tropical spurilina superforte( akşam)

Pazar: Nsl thera +A ( sabah)
    tetra provegatable ( öğlen)
    JBL Novarift (akşam)

Dip not: Dainichi yemleride menümde mevcut.

mangusta bunu beğendi.
  12. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Abi sera florayı pek tavsiye etmiyorlar bende kullanmıyorum ama onun yerine başka birşey kullanmak daha iyi olur diye düşünüyorum...:ay::ay::ay:

cirol bunu beğendi.
  13. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Erman bey sera flora neden tavsiye edilmiyor tam bilmiyorum ancak İsmail beyin haftalık menüde kullandığı miktar eser miktarda kalacağı için zararı değil çeşitlilik esasına göre fayda sağlayacağı kanısındayım...

ayrıca ismail bey menü için tşk ederim...balıklar doğasında bu kadar zengin menüye sahip değiller şanslılar keratalar..

cirol bunu beğendi.
  14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Fuat hocam aslında Erman'nın dediği gibi ben onu listeden çıkarmıştım (sera flora yemi) ama düzenleme yapmayı unutmuşum.Bu yemin çok fazla balık için zararı yok sadece yağlanma yapan yemlerin başında geldiği için kullamıyorum artık.Ama sonuçta diğer yemler piyasada yokken onu kullanıyorduk.Eğer sizde bu yem yoksa almayın diğer yemlerden çeşit güzel bir menü yapabilirsiniz.

mangusta bunu beğendi.
  15. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Keratalar 1,5 ayı devirdi :) Maşallahları var.Sarı prensesleri 1 ay daha eküri olarak tutacağım tankta .Artık beni görünce yukarı doğru yeme gelmeye başladılar...düzenli bir hayatları var ...

16. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Fuat hocam Maşallah yeme ilgili olmaları çok güzel herşeyin yolunda olduğunu gösteriyor.Kısa zamanda yeni resimler bekliyoruz sizden.

17. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

beslenme menüleri için yeni yemler sipariş ettim artık büyüdüler ve çeşitliliği artırmak gerekiyor...

Nsl cichlid formula
    tetra provegatable
    Tropical Super SpiruTabin A
    Nsl thera +A 0,5 mm

18. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

yeni yemlerim geldi...

Nsl cichlid formula
    tetra provegatable
    Tropical Super SpiruTabin A
    Nsl thera +A varsa 0,5 mm

yeni beslenme programı yapacağım ...

19. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

yeni yemlerde sıkıntı yok...
    yukarıdaki yemleri çeşitli öğünlerde verdim yemlere karşı ilgisizlik yok maşallah..
    haftalık %20 su değişimine devam gün be gün gelişimlerini sosyal hayatlarını seyretmek çok keyifli keratalar tanka girdiğinden beri 2 ay olacak neredeyse tanka hiçbir şekilde müdahale yapmadım sadece yemleme standart su değişimi dekor taş bitki nasıl başladıysa öyle devam ediyor gözlemime göre tanka müdahale edilmedikçe ürkek davranmıyorlar.yem zamanları akvaryumun karşına geçtiğimde hepsi cama toplanıyor ve yukarı hamle yapıyorlar benimle barışıklar :)

biraz daha kondisyon kazandıklarında
    haftada 1 haşlanmış bezelye ve ıspanak vermeyi planlıyorum...

20. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Yeni resimler

Yeni fotolar...

Genel görünüm

Küpü sahiplendi.

Diğer resimler...

Durum bu henüz 2 aylıklar....