1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni bir başlangıç...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde triggers tarafından 3 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Konuyla alakalı forumlarda açtığım ve okuduğum konulardan edindiğim bilgiler doğrultusunda yapmaya karar verdiğim tankımı kısaca paylaşmak istedim. 70x40x35h olçülerinde 98 lt'lik tankın siparişini verdim. 1-2 güne kadar tüplü co2 sistemimi ve ph kontrol ünitesini de alıyorum. Filtre konusunda Ehiem 2213 ile Eheim 2034 Ecco Pro 200 arasında karar veremiyorum. Bu konu da tavsiyenizi bekliyorum.Dekoratif olması açısından lily pipe alacağım. Aydınlatma olarak 2x Sylvania Lüx line Plus, 1x Sylvania Aquastar, 1x Sylvania grolux. 4x18=72 watt t8 almaya karar verdim. Kumu ve taşları koyduğum da 55 lt falan kalacak. 72 watt yeter diye düşünüyorum. Bir de arkadan aydınlatma nasıl ve kaç wattlık flo ile olur? Tabana, en alta hagen kum üstüne Sera Floredepot Taban Bitki Gübresi en üste yine hagen kum düşünüyorum. Tabanın tamamen halı gibi kaplanmasını ve arka tarafta da arka fonu kapatacak bitkiler olsun istiyorum. Örnek aldığım tankın fotoğrafını ekliyorum. Taban da ve arka plan da kullanabileceğim bitkiler neler olabilir? Kaya olarak ne kullanabilir ve nereden bulabilirim? Bu anlamda bitki ve kurulumda izlemem gereken yol ile ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum zira bitkili akvaryum konusunda okuduklarımdan başka yaşanmış bir tecrübem yok. Forumlardaki üstadların tanklarını görünce deniz akvaryumumu bozup bitkiliye geçmeye karar verdim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

2. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Cevap: Yeni bir başlangıç...

Hafta içi ve çoğu arkadaşımız,abimiz işte illaki yardımcı olacaklardır biraz sabır:)

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Siz çoğu şeyi araştırmışsınız şu an için benim söyleyebileceğim bir şey yok. Malzeme teminini gerçekleştirebilirsiniz.

Işıklar gayet iyi bir kombinasyon oluşturur tabanda hagen güzel tercih, ama en alta hagen serip üzerine floredepot dökmek yerine olmuşken tam olsun derseniz bir miktar dazs soil alırsanız onu tabana serip üzerine floredepot ile karıştırılmış hageni serip en üst katmanada tamamiyle hagen sererek 8-12 cm bir taban yapabilirsiniz. Arka taraftaki kum fazla olmalı derinlik kazandırır bu. Co2 sistemide hazır olsun. Zaten ilk haftalarda kullanmanıza gerek olmayacak. Ph kontrol cihazıda olduğu için ph uygun değere ayarlarsınız o sabit ph değerinde kalır. Ayrıca sıvı gübre ihtiyacınızda olacaktır. Ama ilk haftalar için değil. Işıklarınızıda tamamiyle açmamanız gerekli akvaryumu o ışığa alıştıra alıştıra başlamalısınız. Önce daylight ışıklar sonra aquastar en son grolüx gibi bir yol izleyebilirsiniz. Siz malzemelerin teminini yapın akvaryumu yavaş yavaş kurmaya başlayalım. Kayaları alırken salınım yapmamasına dikkat etmelisiniz. Bu zevk işi kaya ve kütük kullanılabilir. Dekorasyon size ait olacak zaten. Tabanı oluşturun floredepot ve hagen ile karıştırdığınız orta kısımdan sonra kayaları yerleştirin ve üzerine kalan hagen kumu serin. Fotoğrafları paylaşın biz size başlangıç bitkilerini öneririz zevkinize göre alırsınız detayları konuşuruz. Ama önce malzemeleri bir tamamlayın.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Hayırlı olsun Atilla Bey.

Taban bitkisi yapacaksınız, en alt tabakaya Tropica Aquacare Plant Substrate koymayı ihmal etmeyin. Bunun üzerine de Sera Flore Depodu hagen ile karıştırarak ve en üst tabakaya da hagen serin derim.

5. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

İnternetten kurulumlarını izlediğim pro tanklarda adamlar toprağı gübreleri koyup cübayı ekiyorlar. Peki aslında böyle değilde toprağı gübreyi ve co2 yi ekleyip 1 hafta sonra hızlı büyüyen bitkilerimi eklemek lazım? Kurulum aşamasında takip etmem gereken süreç hakkında bilgiye ihtiyacım var. Başlangıç için daha kolay ama dekoratif ve fotosentezi rahatlıkla izleyebileceğim taban ( halı gibi ) bitkisi ne olabilir. Arka plan da Rotala yeşil, Rotala rotundifolia başlangıç ta kullanabileceğim bitkilermidir. Bu konulardaki teknik yardımlarınızı bekliyorum...

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Taban bitkisi için tabanın oturması beklemeniz gerekir. Akvaryum ilk kurulduğunda değilde yosun sorunları atlatıldığında akvaryum düzene girdiğinde eklemeniz çok daha iyi olur. Bahsettiğiniz türler yeni kurulan bir akvaryum için uygundur. Amacımız şu aslında zor bitkilerden önce daha kolay bitkileri tercih edip akvaryum kurulumunda besinleri hızla tüketmeleri, fazla besinden kaynaklanan sorunların önüne geçmek. İlk 6-8 ay yosun sorunları yaşanır doğaldır bu süre sonunda tabanınız oturacak besin düzeni bir raya oturacak bitkileriniz tam performans iş görmeye başlayacaktır. Sizin yapmanız gereken ilk kurulumda tankı çok bitki ile kurmanız ne kadar çok bitki olursa o kadar daha rahat edersiniz. Şu anda malzemeleri teminden sonra yapmanız gereken besin ihtiyacı az olan bitkilerle kuruluma başlamanız, bitkilerin sayısı ne kadar fazla olursa başlangıçta o kadar iyi.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Cuba oldukça zor ve yavaş gelişen bir bitki, çoğu üstadlar bile başaramıyorlar, emin adımlarla ilerlemek gerekir.

Döngüsü sağlanmammış bir tanka, cuba ekmek, vereceğiniz besinlerin suda kalmasına sebebiyet verecektir. Bu da yosun olarak karşınıza çıkacaktır.

Öncelikle hızlı yetişen bitkiler ile başlayıp, besin emilimini arttırmakta yarar var.

8. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Hızlı yetişen bitkiler hakkında örneklere ihtiyacım var.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Arka plan için, rotala, gül, çınar, zeytin, limon.

Orta plan için, blyxia.

Aklıma gelenler bunlar şu an.:)

HTC Tapatalk

10. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Çok teşekkürler.

11. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Bu taşları tankımda kullanabilirmiyim ?

12. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Tuz ruhu uyguladım bayağı köpürdü.

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Atilla abi, görüntü süper ama köpürdüyse kullanmamalısın.:)

14. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Bir başka forumda tecrübeli ve bitkili konusunda ödüllü bir arkadaş benzer kayalardan kullanıyormuş ve; ''Salınım yapıyor yani tuzruhu testi pozitif gh 17 kh 7 ama cuba dahil bütün bitkileri yetiştirebiliyorum. '' diyordu. Kayaları benim kayaya benzettim;

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Kh iyi gibi görünsede Gh fazla, Co2 çözünmesi sıkıtlılı olur. Tabi tecrübe ön planda gelir...

16. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Bunlar beni aşan konular, seni bulmuşken 1-2 soru soralım o zaman.

1) Hangi tür taş kullanmam lazım ?

2) Aydınlatma siparişini verdim, kombinasyon 2x Sylvania Lüx line Plus, 1x Sylvania Aquastar, 1x Sylvania grolux şeklinde olacak. Armatürün içindeki sıralama sence nasıl olmalı ?

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Gh!ı ne kadar aşağıya çekebilirsen o kadar iyi Co2 çözünmesi olur, fotosentezi her daim görebiirsin. Salınım yapmayan tüm kayaları kullanabilirsin. Benim tankımda kullandığım kayalar salınım yapmıyorlardı, görüntüde güzel görünüyor, hagen kum ile bir birini tamamlıyor, ismini hatırlamıyorum ama. Taş marketlerinde bulabilirsin.

Magrow, Mopani kütükleride suyu yumuşatıyor bilgine.

Gh'ı düşürmek için ben osmos suyu kullanıyordum, her su değişiminde %40 osmos, %60 musluk suyu.

Aydınlatmada sıralama o kadar önemli değil, önden arkaya doğru sıralarsak; 865, Aquastar, grolüx, 865 olarak yapabilirsin...

18. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Ben de ro su kullanacağım, deniz için kurmuştum. Tamamını ro kullansam herhangi bir sıkıntı olurmu. Düzenleyici olarak Seachem Replenish kullanacağım. Ro su da eksilen minarelleri tamamlayıcı etkisi var. Ro su da fosfat sorunum daha az olur diye düşünüyorum.

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

tamamını değilde %50 sini kullanırsan eksilen mireralleri tamamlarsın musluk suyu ile. Musluk suyu derken bunuda osmosun üçlü filtresinden kullanabilirsin, tortu ve kloru almış ılursun.

Su düzenleyicilere para vermene gerek yok. Gübre olarak Tunç Sönmezoğlu işini fazlasıyla görecekir. Hemde çok hesaplı.

Test olarakta Nitrat ve Fosfat testi yeterli olur. Diğerlerine gerek yok.

20. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Çok teşekkürler, bugünlük bu kadar yeter. Çok zahmet verdim, iyi geceler...

Sayfayı Paylaş