1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni bir sayfa yeni bir başlangıç...

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde GokhanZeybek tarafından 5 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu
    83x33x43(h) akvaryumum var. Şuan içinde kuzenimden aldığım sarı prenseslerim var boyutları büyük.Lepistes akvaryumuna tekrar dönmek istiyorum,aslında sarı prensesleri aldığımdan şuan çok pişmanım.Akvaryumu kumu ve filtresi hariç herşeyi değiştiricem.Zaten yaklaşık 117lt akvaryum.Fazla maddi durum olmadığı için plastik bitki kullanmayı düşünüyorum artık ne kadar doğru...Akvaryumun her iki tarafınıda yavrular geçecek büyük balıkların geçemeyeceği kadar sık bitkiler koyucam her iki tarafada filtreyi ve ısıtıcıyı saklamış olucam bu fırsatla.83 cm lik akvaryum bitkileri koyunca ortada yaklaşık 60 cm lik alan kalıcak.

Resimle göstereyim;
    http://a1109.hizliresim.com/11/9/5/10674.png

Resim biraz acemi oldu ama,kusura bakmayın. Yeşil olanlar bitki kahverengi olanlar ise taş.Öyle bir alan yaratmayı planlıyorum.İnşallah sarı prensesleri akvaryumcuya satabilirim... O akvaryuma sadece lepistes olmak üzere kaç d kaç e koymalıyım sizce.Birde;
    http://a1109.hizliresim.com/11/9/5/10584.jpg
    şu ve;
    http://a1109.hizliresim.com/11/9/5/10442.jpg
    balıklar lepisteslerle bir arada yaşarmı acaba?

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Yeni bir sayfa yeni bir başlangıç...

Gökhan Bitkiden pek anlamam ama o kadar yapay bitki su sağlığında zmaanla ciddi sıkıntı ve ayrıca görüntü kirliliğine sebep olur diye düşünüyorum. 2-6 oranında başlayabilirsin zaten çoabuk üreyen türler bildiğin üzere.

3. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Zaten fazla yapıcam dediğim her köşeye 3 bitki toplam 9 bitkiye takabül ediyor akvaryumun içinde.Akvaryuma koymadan önce kayatuzu içinde beketicem.

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Sorun kayatuzunda bekletmen değil zamanla yapay malzemelerin üstünde oluşacak tortular görüntüyü bozacaktır. Bu tortular su sağlığınada illaki etki eder. Çok pahalı olmayan sazlardan ve bitkilerden edinebilirsin diye düşünüyorum. Sonuçta bakımı kolay az ışık derğerleri isteyen ve yapay bitkiye harcayacağın parayla temin edebileceğin türler mutlaka mevcuttur.

5. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Onun içinde gübre gerekiyor nede olsa bu bitki karbondioksit falan bilmiyorum nasıl yapıcam

6. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Kumunu değiştirip.Hagen kum yap.Ve Bir kaç tane Vallisneria saz dik.Bekir abinin dediği gibi yapay bitkinin üzerinde zamanla tortular oluşacaktır.Saz bitkisi pahalı bir bitki değil.Kökü 1tl.Zamanla çoğalacaktır zaten.Bakımıda kolaydır.

7. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

İlla gübre gerekmiyor saz,eledoa,subulata,cobamba,çam gibi bitkileri çok rahat kullanabilirsin zaten bitkili akvaryumu high-tech yapmıcaksan satılan ucuz gübrede işini görür,tabanı iyi kurarsan sıvı gübreyede ihtiyacın yok,karbondioksitide mayalı sistem yapabilirsin,ışık zaten olmazsa olmaz bu iş.

Sistem güzel zor bitki bakıcam diyorsan ozaman gübrede,ışıkda,karbondioksitte tekrar gözden geçirilmeli.

Akvaryumuna uygun arka camı tamamen saz yapıp yan yana,tabanı da tamamen subulata yaptın mı çok güzel olur.Balık olarak ta 4 küçük melek,2 cüce vatoz ve 2erkek 6 dişi kılıç yaptın mı renk uyumu olarak ve yaşam olarak her şey güzel olacaktır.Resimdeki balıklarında da canlı doğuranlarla olunur çöpçü istersen kalsın ama çöpçüğüde labioyuda elden çıkar derim.

8. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Gökhan bey öncelikle hayırlısı olsun...

Bendede 180 lt canlı doğuran tankı var içerisinde canlı bitkiler var subulata saz java mos zeytin...co2 filanda vermiyorum düzenli su değişimi yeterli ışıklandırma ile coşmasalarda hayatlarını sürdürüyorlar.Yapay olduktan sonra keyfi çıkmaz.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Gökhan kardeşim öncelikle sahip olduğun o akvaryumda sarı prenses yerine canlı doğuran türlerini besleme kararını almakla çok iyi yapmışsın tebrik ederim. Bitki konusunda dostlarımız çok haklı. Yapay bitki bir haz vermeyeceği gibi,doğal görünümüde fazlasıyla bozacaktır.Bakımı kolay,maliyeti oldukça düşük,zamanla akvaryumu oldukça kaplayacak olan bitkilerden kullanırsan çok daha isabetli bir karar vermiş olursun. Hem ayrıca bitki bakmanında ayrı bir zevki var emin ol sende zamanla çok seveceksin.

10. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Yazdıklarınızı düşündüm ben sadece 2 köşeye bitki dikicem o dikiceğim yerlerin toplarkların yerini başkan kum ile yapsam olurmu? Ortada bitki olmucak. ve kumun içine top gübrelerden koymayı düşünüyorum ismini unuttum. Sadece kenarları yapıcam altına torf elyaf hagen siyah kum üstünede akvaryumdaki normal kumu koysam acaba yeterli olurmu bitki çok zorlu bişey düşünmüyorum inşallah ilerde. Kolay bitkiler düşünüyorum. Işığa pek ihtiyac duymucak tarz bitkiler ve gübre fazla kullanılmayan bitkilerden kullanmak istiyorum. 2-3 örnek verirseniz sevinirim.

11. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez

Bende 50 ltlık bitkili akvaryum var. İçinde limon, eledooa, cabomba ve subulata var. Şimdiye kadar gübre namına hiçbirşey kullanmadım. sadece hagen kum var. sadece akvaryumcudan aldığım gün ışığı denen bir akvaryum ışığı aldım. Şimdi bitkiler coşmuş durumda. Olcay abinin dediği gibi bitki bakımı gittikçe daha zevk vermeye başlıyor. Kılıç kuyruk ve moli besliyorum. Hepsi de gayet mutlular. Yine de seçim size kalmış.

12. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Tüm kararı değiştirdim ve ani kararla kuzenimden sağolsun kırmadı kullanmadığı bir akvaryum vardı 180 litre onu aldım 120 litrelik akvaryumu ona verdim.Şuan herşey tamam.Sarı prenses ler için sorun yok elimde olan 40 lt akvaryuma bitki kurmayı düşünüyorum.Küçük hacimli bitkili akvaryum bildiğiniz kurulum örneklerini link veya ö.m ile atarsanız sevinirim.

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Gökhan forumda Bitkili akvaryum yazıp aratma yaptığında bir çok konu ve kurulum bulacaksın. :ay:

Sayfayı Paylaş