1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni bitkili akvaryum kurulumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde HeRo_57 tarafından 12 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. HeRo_57

HeRo_57

Arkadaşlar ben daha öncesinde malawi akvaryumu olarak kullandığım tankı yumuşak su ve bitki akvaryumuna çevirmeye karar verdim. Akvaryumu komple boşalttım yıkadım, camları jiletle kazıdım, kuruttum, fonu yapıştırdım, kumu yıkayıp zemine serdim, mopani ve mangoları yerleştirdim ardından suyu doldurdum ve iki kök anubias nana koydum şimdilik bu kadar. Akvaryumda atman Cf-1200 dış filtre, 200w atman ısıtıcı,18x2 sylwania grolux, 18x1 purpel blue florasan. ewt arkadaşlar sizce ne tür balık beslemeliyim? Düşündüğüm türler Balon ramirezi-melek-discus-tetra.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Melek için uygun bir ortam gibi görülüyor. Üretimleride çok zevkli.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Çok güzel bir tank olmuş. Loş bir ışık var. Discus ve melek gibi ağır yüzen balıklara uygun olmuş. Ellerine sağlık.

Çağlar tabandaki kum Aquaclay mi ?

4. HeRo_57

HeRo_57

Temel abi tavsiyen için teşekkür ederim benim evimde 3 akvaryum var 1 tanesi 25lt lepistes besliyorum bitanesi 70lt melek balığım var onda iki adet 1 taneside şuan kurmakta olduğum 175 lt olan tank buna böyle ilginç melek türlerini toplamak istiyorum böyle piyasada fazla bulunmayan orjin türleri ama bi türlü bulamıyorum ondan melek beslemekten vazgeçmek üzereyim.

5. HeRo_57

HeRo_57

Evet aquacly kullandım yaklaşık 5cm kadar bağzı yerlerde birazdaha yüksek :)

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Online canlı satışı yapan sitelerden melekleri araştırmanı tavsiye ederim.

7. taygun

taygun Guest

Yeni başlayan birisi olarak Discus ve Ramireziyi düşünmeyin.

Daha fazla bitkiye ihtiyacınız var.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Çağlar bey öncelikle tavsiyem mavi floresan bitki için uygun değildir.
    Discus yapacaksanız 30 dereceye dayanıklı bitkiler seçmeniz gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız, Balon Ramirezi ise,stres ve eş tutma konusunda bol bitkili akvaryumlarda daha çok mutlu oluyorlar, Melek balıkları ise, aç kaldıkları zaman ince yapraklı bitkileri yediklerine bizzat şahit oldum. Bunun için gene Discus gibi bitkileri seçmenizde yarar var, Tetralar bol bitki olunca seyiri daha bir hoş oluyor. Aydınlatma formülüne gelince, Discus'da 2 grolüx, 1 aquastar. Melek te ise gereksinimi fazla sert yapraklı türler seçilecek ise, 1 grolüx, 1 aquastar, 1 gün ışığı. Tetra ve Ramirezi seçilir ise, bir grolüx 2 aquastar tercih edilebilir.

Tabi bu arada Discus'un büyük hacimlerde tank ve en az 6'lı grup olması gerektiğini göz ardı etmeyiniz.

Birde Anubiasları kuma gömmek yerine kütüğün üzerine bağlarsanız daha iyi sonuç alırsınz.....

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bu arada darısı benim başıma böyle bir tank kurmak için :) İnşallah bana ve kurmak isteyen herkeze böyle bir tank nasip olur...

10. HeRo_57

HeRo_57

Önerinizi dikkate alacam ama balığı görmeden almak pek mantıklı gelimiyor bana.

11. HeRo_57

HeRo_57

8 senelik hobistim bi çok tür besledim bi tek discus denemedim şimdilik ondan da uzak durmayı düşünüyorum ozmoz cihazı almak felan gerekiyormuş sanırım. Bana şimdilik o fazla tuzlu olur. Bitki sipariş ettim cumartesi yada en geç pazartesi yeni bitkilerim geliyor bitkilerin yanındada 4tane elma salyangozu 5 tane tatlı su midyesi gelecek.

12. taygun

taygun Guest

Murat Merhaba,

Discus akvaryumlarındaki su değişikliğinden smiley18.gif Çağlar Bey'e bahset de bu işe vakit ayırıp ayıramayacağına baştan karar versin.

13. HeRo_57

HeRo_57

Purpel blue dediğim mavi renk bi ışık vermiyo böyle açık morla grolux arası değişik bi renk akvaryumcum tavsiye etti ilk başta discus diye yola çıkmıştım ondan dolayı tavsiye etti.Verdiğiniz diğer bilgiler içinde ayrıca teşekkür ederim bitkilerimi sipariş ettim gelecek yakında bol bitkili bi tank planlıyorum.

14. HeRo_57

HeRo_57

Amin amin Allah herkeze daha iyilerini daha güzellerini nasip etsin.

15. taygun

taygun Guest

Keşke bu kadar acele etmeseydiniz. Forumun hediye ve satış bölümünü incelediniz mi? hehe.gif

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Merhaba Tamer abi.

Zaten Çağların tankı 175 litre olduğu için, ufak boylarda discus olmaz, en az 6'lı grup hesaplarsak, en az 300 litre tank olması gerekir, ama ben illada discus yapacağım derse, bir çift yetişkin olabilir. Birde hiç discus bakmamış biri olduğunu ön plana alırsak, hem bitkili hem, discus, çok zor, çok.

Farzedelim altılı gurup kendini kurtarmış discus alınacak, discusun gelişebilmesi için hergün %20 su değişimi şar ama şart, altı ayda bir balığın bukadar büyüyeceğini tahmin biele edemessiniz. Bu durumda bitkili oldukça zor.

Zaten Tamer abi Çağlar araştırmış, baksana kapmış arkadaş bir yerlerden osmos cihazını.

Bunun açıklaması ise: Eş tutmuş veya tutmamış, üreme aşamasına gelmiş bir discusta yavru alınacak ise osmosa ihtiyaç duyulur, çift 50x50x50 boyutlarındaki tanka alınır, pipo filtre konulur, dinlendirilmiş ve osmos suyu ile karıştırılan suyun iletkenliği düşürülür, pH ile oynamaya gerek yoktur.

Çağlar bitkili discus tankı yapacak isen bulaşma bu işe, ama discus bakılması anlatılan kadar zor bir balık değildir sadece haddinden fazla ilgi ve alaka ister.......

17. HeRo_57

HeRo_57

Daha alacağım bi sürü bitki olacak sadece 5kök dev gül ve 3kök limon sipariş ettim.

18. HeRo_57

HeRo_57

Murat bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ben bu konuda bayabi bilgiye sahibim ama deneyim yok sadece teoride biliyorum pratikte ne yaparım bilemiyorum zaten discus bakcak olsaydım bitkisiz üretim tankı kuracaktım ondanda bi süre sonra sıkılacağımı düşündüm ve bitkili bi akvaryum yapıp farklı türlere bakmaya karar verdim. Değişik melek balığı türlerini nerden elde edebilirm bileniniz varmı?

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Değişik olarak Altum melek var, fiyat olarak oldukça tuzlular ama..

20. HeRo_57

HeRo_57

Evet duydum hatta fotolarını da gördüm ama nerden bulabilirim altum melek balığını? benim oturduğum şehirde 1 tane petshop var ondada şimdilik yok.

Sayfayı Paylaş