1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni bitkili akvaryumda beyaz benek

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde SfenkS tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Arkadaşlar akvaryumum Akvaryumumun son hali (Teşekkürler Akvaryumportalı) | Akvaryum Portalı bu linkte bilgileri ile beraber sıcaklık 26 derece, akşam gelince balıklari şöylece inceledim bir balığımın 2 gözü de şişmiş ve üzerinde beyz beyaz lekeler :eek: diğer balıklara da baktım bir kaçında daha gördüm bu beneklerden sıcaklık 26 derece ne yapmalıyım ben şimdi?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Öncelikle geçmiş olsun, sıcaklığı yükseltin 29-30 derece olsun, balıkların fotoğrafını da eklerseniz daha detaylı yardımcı oluruz...

3. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Çok sağolun akvaryumda 4 dal limnophila sessiliflora 4 adet ludwigia ovalis 10-15 arası elodea 4 dal da çam var sıcaklık önceden 28-30 derece arasıydı elodeanın yaprakları eriyordu internetten araştırdım 26 derece üzerinde erir deniyordu ve ben de 6 dereceye çıkardım yine yükselteyimmi o sıcaklık bitkilere yine zarar verir mi peki??

4. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Yok mu arkadaşlar öneride bulunacak ya da başına gelip atlatan bir arkadaş.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O zaman balığı akvaryumdan alıp başka yerde tedavi etmelisin, yada bitkileri çıkarmalısın...

6. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
  7. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Arkadaşlar merhaba beyaz benek hastalığını 8 balığımı ve yaklaşık 10 yavru balığımı kaybederek atlattığımı düşünüyorum şu ana kadar 5 lepistes 2 velifera ve 1 kılıçkuyruk kaybettim :bilmem: şu anda balıkların genel durumu iyi lepisteslerde bir kaç tane beyaz nokta var hala ve onlar için de günlük 2 litreye 10 damla contra ve 1 tepeleme çay kaşığı tuzla hazırladığım suda 5 dakikalık 2 yada 3 defa banya yaptırıyorum (5 dk tuzlu suda 10 dk akvaryumda) ve beneklerde gözle görülür bir biçimde azalma oldu diğer balılarımın durumu iyi. Bitkilerle ilgil sorularım olacak

* Dikim esnasında misket gübre kullandım ludwigia ovalis geldiğinde de gövdesinden kökler çıkmıştı ama şimdi bu kökler daha da artıyor ve uzuyor gelişmiyor desem yalan olur yeni yaprakların gelişimini gözlemliyorum her gün ama bu kökler neden acaba?
    * Elodea larda kök ve yeni sürgünler var ama bazısında da yapraklarda erimeler var ve kopmalar var kılıçkuyruklar elodea ile çok ilgileniyor ondan mı acaba yoksa başka bir nedenden mi?
    * Limnophila sessilifloranın da uç kısımlarından yeni yaprakları ve boyunun uzamasını gözlemliyorum fakat tabana yakın kısımlardan kökler çıkıyor
    * Çamın da yine yeni sürgünleri var fakat bitkinin gövde rengi kaverengimsi bir yeşile döndü
    * Şimdi ne yanlış arkadaşlar ya da ne eksik?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bitkiler varken genelde ilaç tedavisi yaptığın zaman sıkıntı olur. Normal rutin su değişimlerine devam et, ama akvaryumla aynı ısıda olsun suyun benek olmasın balıklar tekrardan. Çürüyen kopan bitkileri de tanktan hemen uzaklaştır. Bu şekil beklemeye devam toparlar bitkiler merak etme.

9. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    ilaçı 2 defa kullandım ve sonrasında %30-40 arası su değişimi yaptım ve ilaç kullanmıyorum artık tankta peki bu bitkilerin toplanması ne kadar sürer sizce ya da nasıl anlaşılır bu toplanma ve adapte olma?

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sende yavaş yavaş toparlandıklarını söylüyorsun zaten. Dediğim gibi rutinlerini devam ettir toparlanırlar.

SfenkS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş