1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Bitkili Sevdalısı : Warden

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Warden tarafından 4 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Efendim öncelikle herkese iyi günler ve sağlıklı balıklar diliyorum.

Uzun zamandır içime giren bir bitkili sevdası mevcuttu.Küçük akvaryumlarda bu işe kalkışmak istedim ancak olmadı.Şimdi 220 litrelik akvaryumumu Malawi'den bitkiliye döndürmek istiyorum.Hayalim 220 litrede gerçek olsun.

Kovalamacalar,stresler ve sade kayalık dekoru oldum olası hoşuma gitmedi.Balığın ağzına yavru alması dahi dertti.Malawi benim için zor bir süreç oldu ve artık huzura erişmek istiyorum.Bitkili bunun için tek adres ;)

Size danışmak istediğim konulara gelelim...

1)Elimde silis kum mevcut ve değiştirmem imkansız.Aile şartları,ekonomik durum,görselliği vb. birçok durum değiştirmemi imkansız kılıyor.Bu kumda yetişebilecek bitkiler var mı? Yoksa sadece moss yapacağım.

2)Bana yukarıdaki kum durumuna göre önerebileceğiniz bakımı kolay,CO2 olayını istemeyen ve maliyeti düşük bitkiler önerebilir misiniz? (CO2 yapamam.)

3)Tür olarak ne önerirsiniz? Bu durumda da maliyeti ucuz tavsiyelerinizi bekliyorum.

4)Roxın markalı RX-300 modeli ışığım var.Kutunun üstünde bu model için 220/110 V ve 50/60 Hz yazıları yazıyor.Yeterli olur mu? Işıktan da hin anlamam ki... :cekingen:

5)Filtrem mevcut kendime DIY dış filtre yaptım ve onu kullanacağım.Sanırım yanında hava motoruna gerek yok...

6)Yem olarak ne önerirsiniz? Önceden cichlidlerime almış olduğum Aqua Food Cichlid Granul adlı yemin yarı sıra piyasada açık satılan kırmızı ve yeşil yemlerden elimde mevcut.İşime yarıyan olur mu?

7)Vatoz,çöpçü,salyangoz tipi canlılar önerir misiniz?

8)Karides bu akvaryuma canlı doğuranın yanında yakışır mı?

Evet işte o meşhur sayfalarca süren "Bitkili Akvaryum Kuruyorum" başlıklarına bir örnek daha.Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

2. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Yem farketmez ama kendine mayalı co2 yap bence çok basit birşey.Basit bitkiler besleyeceksen bence kum ve ışık onların gelişiminde çok etkili olacaksada mali durumun yetmiyorsa farketmez sıvı gübre ve tablet gübre alabilirsin.Karidesler canlıdoğuranlara yakışır ama karides yavruları yem olur.Baık olarak bence neon sürüsü kur hoş görünür yanlarına başka tetralarda olabilir.Filtre yeter çünkü zaten bitkiler nitratı kullanacaktır.Moss eledoa tipi bitkiler anubias tipi bitkiler güzel olur.O ışığın üstündeki 220/110 sanırım uygun şebeke elektiriğini belirtiyor.

3. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Oğuz aslında hiç gübre işine girmeyip moss yapsam diyorum.Bir arkadaşım elimdeki yemlerin hiçbir işe yaramayacağını söyledi aklım karıştı.Son olarak lepistes,moli vb. yapıp yavru mu alsam yoksa tetra,neon sürüleri ile huzur mu yaşasam diyorum?

Bu arada moss fiyatları ne alemlerde? :bilmem:

4. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    moss çok pahalı değil az alınıp büyümesi beklenmeli ama bunun için co2 lazım çok miktarda moss pahalıya gelir.Neon en iyisi canlıdoğuranlarla başa cıkılmıyor 10 derken yüz yüz derken bin oluyorlar.Gübre kullan bence sıvı olarak ucuz zaten çok para değil.

5. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Moss ve elodea düşünüyorum.Sıvı gübre kullanabilirim.Cichlidleri götürüp neon tetra alacağım.Vatoz ve çöpçü türlerini önerir misiniz? Boşa gitmesin bizim cichlidler :)

Arka fon ve ışık konusunda yorumlarınızı bekliyorum.Işık ne kadar açık olmalı?

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bitkili akvaryum masraflı. Bitkilide parayı kısmaman gerekir. Kısarsan '' Bitkilerim büyümüyor'', '' Bitkilerim neden çürüdü ?'' vs. vs. gibi başlıklar açacaksındır. Ya hiç kurmayacaksın, kurdunmu da tam kuracaksın diye düşünüyorum.

Aydınlatman çoook yetersiz. Moss bile yetişemeyecek derecede. Bakımı en kolay bitki senin tankın için 110 watt ışık ister. Bu arada tankının ölçüleri nedir ? Bu ışıklandırma için oldukça önemli. Yani en azından bir 100 lirayı gözden çıkartman gerek ( moss için oda ) Başka bitkilerde istiyorsan kumuydu derken 200 liraya yakın olacaktır bu rakam. Sadece moss için florasan almak gerekli 4 tankının ölçülerini bilemiyorum ama 100 cm dersek 30 watt T8 alabilirsin 4 adet. Elindeki florasan sanırsam dalgıç florasan. Sendeki dalgıç florasan ise işe yaramaz haberin olsun...

murer bunu beğendi.
  7. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    102 x 46 x 47

8. yesevi

yesevi

İsim:
    Murat İLHAN
    Karma moss türleri mango kökü tetra veya canlıdoğuran türleri....8 watt lık hazır florasanlardan 4 tane bir şişe de sıvı gübre....olay bu kadar basit ve net.

9. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Elimdeki balıkların yerine tetra neon gibi türler alacağım.Şimdilik moss eklemesi yapıp tatil dönüşü bol miktarda ekleme yapacağım.Yem olarak belirttiğim türlere elimdeki yemler uygun olur mu?

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Keşke bu kadar basit olsa ;)

220 litre tankta 32 watt ile bence hiç bir gelişme elde edilemez. Bir şişede sıvı gübre :F Yanlış örnek oluyorsunuz bence...

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Keşke o kadar basit olsa...

220 litre tankta 32 watt ile bence hiç bir gelişme elde edilemez. Bir şişede sıvı gübre :F Yanlış örnek oluyorsunuz bence yanlış örnek oluyorsunuz.

Elindeki yemleri ben ufaltaraf veriyorum tetralarıma.

12. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Balık ve yem işini hallettim o zaman.Tatile çıkmadan moss eklemesi yapıp tatil dönüşü balık ve bitki eklemesi yapacağım.Işıklandırmayı nasıl yapacağım? Ne kadar süre ile açık kalacak?

Arka fona hangi renk önerirsiniz?

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
  14. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Fatih kardeşim alıcam eninde sonunda işte... O zaman nasıl yapıcam diye sordum.

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Hangi florasan alıcağını sorsan ya önce...

Dalgıçsa işe yaramaz boşuna heveslenirsin...

16. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Fatih kardeşim bu konuyu niye açtım sorularıma cevap veresiniz diye? Bitkilide yeniyim ve siz bana öneriler yapın diye açtım konuyu.

Işıklandırma hakkında soru sormuşsam ve cevap vermek istiyorsan hangisini alacağımı söyle ve nasıl ışıklandırma yapacağımı anlat.Hangisini alacağını sorsana önce diye mesaj atınca bana bir faydası olmuyor.

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Sen diyorsunki kaç saat yakayım florasanları.

Herneyse konuya geri dönelim. Işıklandırmayı 1 adet aquastar 1 adet grolüx 2 adet phlips 865 olarak yaparsan mossların güzel bir şekilde gelişir.

18. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bahsettiklerinin fiyatı hakkında bir fikrin var mı?

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    aquastar-grolüx toplam 25-30 TL Diğer philipsler ise ikisi 15-20 TL

20. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Peki Fatih vatoz çöpçü gibi türler alınmalı mı sence?

Sayfayı Paylaş