1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Bitkili Sevdalısı : Warden

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Warden tarafından 4 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Alıcağın bitkilere bağlı. Çünkü bazı bitkileri çıkarıyorlar rahatça...

Bu arada yaş kaç ona göre hitap edeyim :)

2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    17

Moss düşünüyorum bitki olarak...

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bence alma. Çünkü mossları kütüğe sarsamda çıkarıyorlar. İlerde kütüğe kendi tutununca alırsın.

Bende 16 yaşındayım.

4. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Tamam Fatih

Profilini düzenle bir ara orda yaş 15 yazıyor :)

Arka fon rengi olarak ne önerirsin?

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
  6. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bu iyi oldu en azından kartondan masraf yapmayacaz...

7. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Fatih moss fiyatları hakkında senin bir bilgin var mı?

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
  9. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bana baya bir gerekecek o zaman...

Neon ve tetra türlerini düşünüyorum.Akvaryumum cam kenarında olacak ve bununla birlikte aşırı aktif olacak.Bu türler bu aktiflikten strese girebilir mi?

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    ogiler bunu beğendi.
  11. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    İsmail Bey öncelikle teşekkür ederim.Yukarıdaki soruma da cevap verirseniz sevinirim.

Ayrıca elodea bitkisi düşünüyorum.Taban silis kum.Araştırdığım kadarı ile tabandaki kumla alakası yokmuş.Besin alımını yapraklardan sağlıyor gibi yorumlar okudum.Moss'un yanında elodea nasıl olur? Sıvı gübre ile destekleyeceğim...

Son olarak elodea fiyatları ve sıvı gübre hakkında bilginiz var mı?

12. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Mossları kütüğe koyup sonra misinayla kütüğe bağlarsan bir süre sonra tutunurlar yoksa düşerler üstünden.

13. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Şuna da bir cevap alabilir miyim? :hasta:

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşım ne yapmak istiyorsunuz anlamadım silis kumda hiçbir bitki olmaz. Olamaz. bitkiler hem köklerinden hemde yaprak ve gövdelerinden alır besin ihtiyaçlarını. Silis kumda çürür kökleri. Güneş filan bahsediyorsunuz akvaryum cam kenarında olsa ve güneş ışıgı alsa akvaryumunuzda yosunlar oluşabilir. Bizim amacımız dengeli ve düzenli bir ışık kombinasyonu uygulayarak bir işi düzenli hale sokmaktır. Ama siz diyorsunuz birde ışık olacak birde güşen ışığı o akvaryumun halini düşünemiyorum.

Neon balıkları su şartlarını çok düzgün ister ve düzenli olması gerekir. Hassas balıklardır.

Gübreleri Tunç beyden alabilirsiniz. Dıy ve güvenilirdir. Tüm gübrelerinizi 40-80 TL civarı olacaktır.

Elodea kökü 1 TL gibi bir fiyata bulursunuz. Ama hiç gerek yok bu bitkiyi almayın. İşinize yaramaz sizi bitkiliden soğutacaktır.

Florasanınız güzel olursa tabanınız güzel olursa İsmail Abininde dediği gibi co2 kolay ve maliyetsizdir.

İlk başta sizin yapmanız gereken bitkili için tabanı değiştirin. Bol bol damacana ayarlayın su değişim oranları yüksek olacak çünkü. Florasanları temin edin balastları watt ile eş değer tutun 100 watt florasana 100 watt balast gibi. Taban olarak sizden fazla birşey istemiyoruz ki. 50 TL civarı hagen alırsanız işiniz bitmiş demektir.

Şimdilik size toplam maliyet olarak Taban 50 TL 100 TL civarı florasanlar desek 50 TL civarıda gübreler. Co2 için 10 TL desek bunu içine vortexde ekledim. Bitkileride bir şekilde ayarlarız. High Tech güzel bir akvaryumunuz olur.

15. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Elodea almam moss bitkisi kullanırım.Tabanla ilgisi yok.Akvaryumu boşalttıktan sonra cam kenarından uzaklaştırırım güneş ışığı sorunu çözülür.

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    O zaman sadece moss Al sen güzel birşeyler olsun diyorsan paladaryum görüntülü lepistes tankı yap. Hem yavrular filan derken zaman geçiririsin. Kumun fazla ise birazda kök alırsın köklere sararsın mosu birazda ışıklandırma paladaryum gibi olacagı için su seviyesi aşagıda olur dış taraflarada biraz karasal bitki ekersin zaten nemden onlarda çok güzel büyüyecektir. bir yerde görmüştüm biberiye ekmişler çok güzel kokar sende buna benzer şeyler ekebilirsin suyla temas etmeyen yerlere karasal bitki. Hemde yapraklar ışıktan yararlanır ama ışık yeterli olur mu onu bilemem.

17. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Sade moss düşünüyorum.Ancak merak ettim elodea olur mu? Yani almak istesem olur mu? Birkaç yerde olur deniliyordu çünkü besin ihtiyacını kökten sağlamıyormuş.

Birde şu alttaki sorumu cevaplayacak var mı? :smiley33:

18. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Tetralar hızlı türler strese gireceklerini sanmam ve eledoa olabilir.Eledoayı burda toprağa ekmeden suyun üstünde yüzer halde satıyorlar çünkü yapraktan besin alıyor eledoa senin alacağın gübreyle eledoa rahat yaşar.

19. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Oğuz peki dekoru nasıl önerirsin.Örneğin mossları nereye koyayım,elodea alırsam hangi konuma ekeyim ?

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Mossları kütüğe sarmanı öneririm. Eledeo alma demiş zaten Oğuz...

Sayfayı Paylaş