1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Cichlid Akvaryumum!

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde hasanaytekin tarafından 26 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Öncelikle bu forumu, buradaki üstadları ve inanılmaz güzel bilgiler sayesinde 1 sene içerisinde ilk ay hariç hiç balık kaybetmedim. Bunu sizlere borçlu olduğumu belirtmek isterim.

Bir çoğunuz bana çok kızacak biliyorum. Maddi imkansızlıklardan dolayı 65 lt tankta 9 adet cichlid bakmak zorunda kaldım. Her gece rüyalarıma girdi bu durum. Hatta son 2 aydır odamda uyumuyorum, mecbur olmadıkça odaya girmiyordum bile.

Bu ay 100 x 40 x 50 boyutlarında ve 200 lt hacminde dolaplı, yağmur markalı bir tank aldım. İçim içime sığmıyordu.

Evet geldim. Güzelde içini bol suyla ve süngerle yıkadım. Fakat en zor kısım burda başladı!

200 lt'yi hortum olmadan doldurmak! Evet evet! 10 damacana suyu banyodan salona taşımak oldukça yorucuydu :)

85 cm çift girişli hava taşı ve hava pompasını taktım.

Daha sonra klor ve nitrit için 8 kapak sera nitrivec ve aquatan ekleyip, eski akvaryumdaki filtreyi içindeki suyu ve malzemeleri değiştirmeden taktım. Isıtıcı 26 dereceye ayarladım.

2,5 gün bu şekilde çalıştı. 2-3 mm boyutunda, 25 paket(!) siyah beyaz kumu 12 saat kadar suda beklettim.

Bu sabah ise kumları süzgeçte yıkayarak direkt akvaryuma ekledim.

Eski lav kayalarımın üzerinde yeterince gelişemeyen anubias afzeli'leri çöpe attım ve kayaları yıkayıp akvaryuma attım.

Akşam 8'e kadar bu şekilde çalıştı ve 8'den sonra balıkları ekleme aşamasına geçtim.

Şuanda çok güzel yüzüyorlar. Çok hareketliler. İnanılmaz mutluyum.

Şimdi sıra küçük akvaryumda ağzına yumurta alıp akvaryum küçük olduğu için filtreye kaptıran sarı prenseslerden ilk yavrumu almaya geldi.

Bende artık büyük akvaryum sahibiyim! Yehuuuu :helalolsun:

Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

RuFKaD, YIKIKTEMO, kerem11 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hayırlı olsun yeni akvaryumun Hasan.

Su pırıl pırıl görünüyor, biraz daha kaya takviyesi ile dahada güzel bir görünüme sahip olacaktır.

Keşke balıkları bir kaç gün daha ufak akvaryumda misafir etseydin, balıklar için daha sağlıklı olurdu.

Ellerine sağlık.

hasanaytekin bunu beğendi.
  3. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Akvaryumunuz hayırlı olsun. Tebrik ederim sorunsuz bir kurulum olmuş sanırım.

Kayaları biraz daha arttırarak sağda solda üst üste yığıp daha hoş, mağralardan oluşan bir dekor oluşturabilirsiniz. Tabi tercih meslesi bu. :)

Açıkçası 25 paket kuma kaç lira verdiniz bilmiyorum ama bu güzel balıklar için en güzel kum olan silis kumun çok daha fazlasını bu kumdan daha ucuza temin edebilirdiniz. Tabi bu da imkan meselesi, ulaşım vs düşünüldüğünde en mantıklısı sizin seçiminizde olmuş olabilir.

Saygılar.

4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Merhaba,

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Eski küçük akvaryumda daha fazla kalmalarına gönlüm razı olmadı. Oldukça kötü durumdalardı. Suyun biyolojisinin ve ısısının oturduğunu düşündüğüm an harekete geçtim.

Silis kumunu araştırdım. Fakat bana minimum 25 kg gerekiyordu, fakat bir türlü toplu şekilde alabileceğim bir yer bulamadım. Bu nedenle bu kumu aldım, -ki cichlidlerimin bu kumu seveceğini tahmin etmiştim, öylede oldu, hemen kazı çalışmalarına başladılar :)

Kayalar konusunda haklısınız. Farkındayım. Antalya'dan çok sevdiğim bir kardeşim bu hafta içi denizden 8-10 tane çıkarıp gönderecek. Yığma yapmamamın sebebi, cichlidleri küçük akvaryumda seyir zevkinden yoksun olarak besliyordum. Şimdi fazla saklanmasınlar diye bu şekilde dizdim.

Ailem önceleri bu büyük akvaryum konusunda tereddüt ettiler. Malum ilk defa bu denli büyük bir akvaryum kuruyordum. Hatta kardeşim balıkları öldüreceğimi falan söyledi şaka yollu. Fakat biraz dikkat ve biraz sabır ile sorunsuz aktarım yaptım.

Bir sorum var. İç filtre yok. 85 cm hava taşından, hava pompası ile hava basıyorum. Hava pompasının üzerinde ayarı var. Fakat ne kadar açmalıyım havayı, bilemiyorum. Bende yarısına kadar açtım. Ama oksijen az mı fazla mı nasıl anlayacağım?

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Bir kaç saat önce evimin yakınındaki park inşaatından bir çok kaya topladım. Önceleri satın almayı düşünüyordum ama inanılmaz pahalıya satıyorlar. Çok güzel salınım yapmayacak doğal kayalar buldum. Bir kaç tanede güzel ve dekoratif ağaç kökü buldum. Aklımda güzel şeyler var. Fakat korkuyorum açıkcası. Dekorasyondan sonra kayalar ya devrilirse? Diğer insanlar nasıl yapıyorlar üst üste devrilmeden koymayı? Bunun taktiği nedir? En çok vatoz'dan korkuyorum. Sağı solu belli değil. Devirebilir. Ne yapmam gerek?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Hasan güzel olmuş. Dekor konusunu ve kum seçimi konusunu işlemişsiniz sanırım ve katılıyorum yorumlara. Akvaryumlar bazen küçük olabiliyor balık türüne göre ancak biliyoruz ki imaknlar el verdiğinde daha iyi ortamlara kavuşturuluyor balıklar genelde. Önenli olan çok uç noktalarda hacimi aşmamaktır ve bu gibi küçük olduğu düşünülen akvaryumların bakımına normalden biraz daha fazla özen göstermektir.

Yeni akvaryumun çok daha uygun ve eminin zaman içinde çok daha farklı bir görünüme kavuşacaktır. :emt:

boom0506 ve hasanaytekin bunu beğendi.
  7. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Hayırlı olsun yeni akvaryumunuz ilk baştaki heyecanınızı anlıyorum bende yaşamıştım çok güzel bir duygu :) Eminim gün geçtikçe daha güzel bir görünüme kavuşacak,kolay gelsin :)

8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Herşey bir anda olmuyor malesef. İmkanlar el verdiğince geliştireceğim akvaryumu. Tabiki kendimi de. Bulduğum tüm dökümanları okuyorum en basiti :)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dekor konusunda olsun ve her anlamda içine sinecek bir akvaryum yapısı olsun okumak bir yana yaşadığın tecrübe ile farklı bir bakış açısı kazanmana vesile olur. Dekor için hobiciyi sınırlayan hayal gücüdür ve hayran bırakacak bir dekor para harcamayı da gerektirmez. Doğalarını ve doğayı etüt etmek farkı yakalamana fazlasıyla yetecektir. Ellerine sağlık.

boom0506 ve hasanaytekin bunu beğendi.
  10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Hasan kardeşim, dekor konusunda bir kaç konuya değinmek istiyorum kayaların devrilme riskini azaltmak için;

Kumun üzerine koyacağın kayalar, en büyükleri olmalı ve kayaları kumlara gömmelisin akvaryumun taban camına kadar. Bunu yaparsan, kaya diplerini kazan balıklar, kazsalar bile kayaların altını kazamayacaklar ve devrilme riskini ortadan kaldırmış olursun. Üst üste koyacağın kayaları, sağlam sağlam oturtursan, bir sorun olacağını sanmıyorum. Ben kendi akvaryumumda iki farklı kaya çeşidi kullanıyorum. Biri yuvarlak taşlı kayalar, diğeri delikli kayalar. İkisinde de devrilme riski yaşamadım hiç bugüne kadar. Kayalar yaklaşık 8 aydır akvaryumdalar. hiç bir problem olması. Aşağıdaki resimleri inceleyerek dekor konusunda kayaları nasıl dizebileceğin hakkında fikir sahibi olabilirsin ;)

Bu ilk delikli kayalardan yaptığım dekor;

Bu da yuvarlak hatlı kayalardan yaptığım dekor;

Bunlarda fikir vermesi açısından çeşitli tanklardan bazıları;

Bence harika tanklar mevcut. ;)

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Hasan bey akvaryumunuz gerçekten güzel olmuş balıklarınız sağlıklı suyunus pırıl pırıl maşallah, ama bencede biraz daha kaya eklerseniz çok iyi olur, özellikle Erman Hoca'mın dediği gibi delikli kayalardan eklerseniz iyi olur.. Bol bol yavrular alırsınız inşallah tekrardan hayırlı olsun maşallah..

Saygılar...

12. ayberkbyberk

ayberkbyberk

Yer:
    KIRKLARELİ
    İsim:
    ayberk
    herkese merhabalar ... erman bey bende artık cichlid türlerine geçme kararı aldım şimdiye kadar lepistes moli velifera baktım... akvaryum dizayn önerileriniz çok güzeller yeni kurulumlar için sade ve kurulması kolay sonrası ise cichlid konusunda uzmanlaşınca bize kalmış..başlangıç olarak sizin önerilerinizden birini seçip uygulamayı düşünüyorum... şimdiden teşekkür ederim...

Sayfayı Paylaş