1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Ciklet Balığı Akvaryuma Alacağım Bilgilendirin

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Ercümentgsgs tarafından 3 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. Ercümentgsgs

Ercümentgsgs

İsim:
    Ercüment BAYSIN
    Arkadaşlar Ciklet balığı beslemek istiyorum. Bunun için sorularım şunlardır;

1.Akvaryum boyutum ,camın kalınlığı vb seylerim kac cm olmalı?

2.Akvaryumuma cikletlerin sevdiği ortamı nasıl yapabilirim?

3.Sizin söylediğiniz boyutta akvaryumumu camcıda yaptırırsam kaç TL tutar?

2. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin
    Cevap: Yeni Ciklet Balığı Akvaryuma Alacağım Bilgilendirin

Ercüment Bey öncelikle hayırlı olsun kararınız. İnşallah sorunsuz bir kurulum yaparsınız :) Sorularınıza gelecek olursak;
    1. Ciklet balıklarının farklı türlerinin farklı hacim gereksinimleri vardır. Besleyeceğiniz türü belirlerseniz ona göre hacim tartışması yaparız. Ama örnek verecek olursak, sarı prenses türü için en az 120lt hacim gerekir. Yunus ciklet türü için 250-300 litre gibi hacimler gerekir.
    2. Cikletler bölgecidirler. Erkek dişi oranını 1 erkeğe 4 dişi olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Erkek sayısı iki olursa, akvaryumun kenarlarına kayalar ile iki bölge olacak şekilde düzenleme yapabilirsiniz. Akvaryumun ortasında ise sadece düz kum bırakıp çiftleşme oramı yaratabilirsiniz. Ciklet türlerinin çoğu kum ile oynamayı severler. Bu yüzden ince taneli midye kırığı veya silis kum tercih edilebilir. Filtrasyon önemlidir, böyle büyük hacimli akvaryumlar için dış filtre edinmek daha mantıklı olacaktır.
    3. Bu boyutlarda bir akvaryumu camcıda yaptırmak her zaman ucuz olacaktır. Ama kapak yaptıramayacağınız için, kapak istediğinizde bu fiyat fırlayacaktır. Temiz bir ikinci el akvaryum düşünülebilir veya bütçenize göre daha güzelini alabilirsiniz.

Gelişmeleri merakla bekliyoruz. Hayırlı kurulumlar diliyorum :)

3. Ercümentgsgs

Ercümentgsgs

İsim:
    Ercüment BAYSIN

Teşekkürler Tuğrul bey. Babam marangoz oldugu için kapak konusunda sorun yaşamayacağımı umuyorum.

Bir tane daha sorum olcak:

120 litre de yaşayan ciklet türlerini sayabilir misiniz arkadaşlar?

4. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin

Kapak ve mobilya konusunda sorun yaşamayacağınıza çok sevindim :) 120 litrede sarı prenses, iceman gibi türleri besleyebilirsiniz. Madem camcıda yaptıracaksınız akvaryumunuzu, ben hacminizi biraz daha fazla tutmanızı öneririm. Çünkü ilerde tür değiştirme kararı alırsanız, akvaryumu büyütmek zorunda kalabilirsiniz :)

5. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

Ercüment Bey benim size nacizane tavsiyem minimum 300 lt akvaryum yapmanızdır.Ben bu hobiye 5 ay önce başladım.150lt akvaryumla başladım.Tuğrul Beyin dediği gibi şu anda büyütmek için yer arıyorum.150 lt anca yavruluk olur diye küçümsüyorum bile :) Hazır herhangibir kurulum yapmamışken 300lt üzerine araştırma yapmanız düşüncesindeyim.Örneğin 50*60*100 güzel bir ölçü olacaktır.Hem çoğu çiklet türünüde bu hacimdeki bir akvaryumda besleyebilirsiniz.
    Saygılar.

6. Ercümentgsgs

Ercümentgsgs

İsim:
    Ercüment BAYSIN

bilgilendirdiğiniz için teşekkürler teşekkürler teşekkürler son kez teşekkürler :)

Sayfayı Paylaş