1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Düzenlemem Hakkında Görüşleriniz

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde rappier tarafından 21 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    2 ay önce küçük gelen akvaryumumu 100 40 50(y) ölçülerinde yeni bir akvaryumla değiştirmiştim. Düzenlemeyide tatil sonrasına ertelemiştim. Hafta başında tatilden döndüm :( ve en sonunda akvaryuma müdahale etme fırsatını buldum ;)

Öncelikle aydınlatma sorunu için kendi imalim bir kapak yaptım.

şu anda 4x 30 watt daylight florasan var. ileride daha kaliteli florasanlar ile değiştireceğim.

Bugün sabahtan akvaryumda biraz düzenleme yapayım dedim. Öncelikle tatildeyken akvaryumun tüm yüzeyini kaplayan su mercimeklerini akvaryumdan çıkartıp attım. Sonrasındada içinde kendi çapımda biraz düzenleme yaptım. Sizlerin iyi veya kötü yorumlarınız bekliyorum. Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyim =)

şimdilik görüntüler bu kadar (umarım görüntüleri yükleyebilmişimdir :) )
    yorumlarınızla bu akvaryumu çok daha güzel bir hale getireceğimize inanıyorum.
    yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maşallah maşallah. naz: Kapak cuk diye oturmuş. Bitkili akvaryum uzmanları daha geniş ilgilenecektir ama ben ışık renginden mi yoksa suyun renginden mi nedir bir sarılık görüyorum. Ancak durum bence gayet iyi gibi. Tebrikler ve paylaşım için teşekkürler. Ellerinize, emeğinize sağlık.

3. stablizer

stablizer

Mecit bitkiler oturunca inşallah çok daha güzel görünecek.Birde ahşap kapağın ön tarafında suntanın içi gözüküyor.O
    raya yapı marketlerden şerit kaplama alıp kolayca kaplayabilirsin.Sende Crpt. Balansea vardı yanlış hatırlamıyorsam onu kullanmamışsın tankda,güzel dururdu halbuki.

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Serdar Hocamın yorumuna katılıyorum. Şerit kaplama ile kapatılsa daha güzel duracaktır. Bildiğim kadarıyla ısıtılarak yapıştırılıyor bunlar...Aman dikkat...
    Bitkiler gelişince çok daha güzel olacaktır elbette. Sağ taraf sazlar tarafından işgal edilmişe benziyor :)
    Sol ön taraftan başlayarak bi kaç kök subulatayıda eklemek isterdim ben..
    Su bayağı sarı görünüyor bencede. Tabanda torf mu kullandınız acaba?

Sağlıklı balıklar dön:gif

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Anlaşıldı TEKNİK dizayn yarışması yapıyor kendi arasında... :D

Mecit Hocam,

Senin akvaryum benim parmakları biraz yoracak gibi... Neyse lafı dolandırmayıp, Bismillah deyip girişelim eleştirmeye... (Korkma yarı şaka yapıyorum... smiley18.gif )

Arka fona bayıldım... Şekli şemali, resimde ne olduğu aslında önemli değil... Önemli olan bitkileri ön plana çıkarması ve bunu da başarmış... Perfecto...

Aydınlatma sıkıntılı diyecektim ama su sarı demek daha doğru... Buda aklıma senin kütüğün aslında son raddede işlenmediğini getirdi... Bir iki kez daha kaynatmanda fayda olabilir... Kaynatması ya da suda bekletilmesi az gelmişe benziyor çünkü... Yoksa şuncacık kütük suyu o kadar sarı yapmaz...

Valla ne yaparsın ne edersin bile demiyeceğim o ıstıcıyı Vallisneria nana'ların yani sazlarının arkasına kaydırıver gitsin... Çok kötü görünüyor...

Beyaz taşların yosun tutana kadar göz bozmaya devam edecek... Ama sabretmekte ve yosunların kapladığı o günü geldiğinde doyasıya kutlamada fayda var diye düşünüyorum...

Kütüğü kayaların üstüne bindirmendeki ince düşünceni biliyorum ancak ben tercihi kütüğün yukarı şeklide sivri kısmının öne doğru uzanmasını tercih ederdim... Kütüğün küt kıç tarafının akvaryumun ön cephesine bakması bence göz zevkini bozan bir durum oluşturur... Yani ben olsam kütüğün altındaki taşların yerine biraz daha küçüklerini seçer, kütüğün küt kıç tarafını akvaryumun arka planına çevirir, sivri uç tarafını öne doru uzatacak şekilde taşların üzerine bırakırdım...

Kütükteki Java Moss ileride sıkıntı olacak ve seni kendisini oradan smktürmek zorunda bırakacak... Çünkü akvaryumunda yemleme yapmak zorundasın ve yem artıkları ve oluşacak diğer partiküller Java Moss'unun üstünü kaplayacak... Java Moss yeşillikten ziyade çamur gibi görünecek gözüne... İnatla söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim: Balık beslenen akvaryumda Java Moss olmaz ya da olursa da filtreye sıfır nokta da olur... Veyahut öyle bir yemleme yapılmalı ki yem artıkları kesinlikle Java Moss üzerine düşmemeli ve de balıklar yemleri yerken kırıntılarını Java Moss üzerine dökmeme konusunda eğitilmeli... Bir başka seçenek ise atıldığında doğrudan dibe çökecek yemlerin Java Moss'a en uzak noktadan verilmesi olabilir... Ama her halükarda sıkıntı... Bilmiyorum tercih sizlerin...

JAVA MOSS'tan nefret ederim...

Subulata'ları ürediklerinde budayıp diğer yerlere dağıtacaksan şu anki yerleri sorun değil ama budamayacaksan durum iki açıdan sıkıntılı... Birincisi akvaryumun ön cepheden bakıldığında solda iki adet ve tam ortada bir adet görülen -Echinodorus gibi görüyorum resimlerden (özellikle ortadakini) ama Cryptocoryne wendetti olma ihtimalleri çok yüksek olan- bitkiler zemini kurtarmak için çok yetersizler... İkincisi sağ kanatta subulata'lar ön cama çok yakınlar... Çoğaldıklarında ön cama yeni yavrular ön cama dayanacak ve ondan sonra gelecek yavrular da o alandan çıkıp da diğer yerlere dağılana kadar çok zaman geçecektir... Bence o dar alanda çok sayıda Subulata tutmak yerine biraz daha geniş alanlara ve sol kanada dağıtım da yapabilirdin...

Sol arka köşe ve kütüğün sol yanındaki bitkiler yanlış görmüyorsam Bacopa (bir türlü yaşatmayı beceremediğim tek bitki... :( )... Sol arka köşedeki Bacopa'ların yerleri iyi değil... Işığın daha yoğun düşeceği bir yer seçmelisin bence... Orada bitkileri (maalesef benim her seferinde aksi için ne yaptıysam yine de becerdiğim gibi) öldürmezsin ama gelişimleri durur ve gelişse bile nodlar (yaprak çıkış noktaları) arası mesafe artar... İstediğin gibi bir bitki olmaz...

O ortadaki ve büyük ihtimalle bugünden sonra hızla çürüyüp ölecek (çünkü nazar ettim smiley18.gif ) bitki Limon olsa gerek... Hey Maaşallah o nasıl limondur öyle... Yeri ise süper... Perfecto...

O kadar baktık ettik -özellikle de Limon'a- nazar mazar değer biz Nazar boncuğumuzu takıverelim...

6. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Hepinizin yorumları için teşekkür ederim.

Serdar kapağı yeni yaptığım için şerit işine daha girişemedim. Zaten aklımda olan birşeyi söyledin. Kapak konusunda diğer bir olayda bir tutamak alıp onuda monte edeceğim.

Türker kardeğim Subulataları aceleden öyle dikmiştim Temel Hocamında dediği gibi subulataları tüm ön kısma yaymak çok daha iyi olacak gibi.

Suyun sarılığı uzun süredir fazla su değişimi yapmamamdan kaynaklanıyor galiba. Birde bu fotoğrafları çekmeden 5-6 saat önce düzenleme için bitkileri söktüğümde su baya bir bulanmıştı. Ayrıca son zamanlarda fırsat bulupta %20-30 su değişimi yapamadım. Sıcaklardan sadece su ilavesi ile yetindim.

Kütüklerden taş üzerindeki uzun süredir bende ve öncesinde bu kadar sarılık yapmazdı. Sorun 2 ay önce aldığım 2 kütükten olabilir.
    Yeni kütüklerden birini çıkarmıştım sanırım arka planda kalan 2.yide çıkartacağım.

Aydınlatmayı kendim yaptım. Ucuzundan çin malı balast aldım. Sanırım balastların çıkışı gerçekten 30 watt değil. Bu yüzden benim florasanlar sanırım 18-20 watt güçle çalışıyorlar. İleride maddi açıdan rahatlayınca kaliteli 2 tane 2x36 watt balast alıp florasanlarında kaliteli florasanlarla değiştireceğim.

Isıtıcı saklanır sorun değil :)

Kütüğün küt kısmını arka tarafa vermek için yapacağım şey diğer kütüğü çıkartmak olacak. Zaten sizin dediğiniz gibi suyun sarılığından dolayı diğer kütüğü çıkartacağım. Kütük çıktıktan sonra Temel hocamında dediği gibi diğer kütüğün küt kısmını arka tarafa veririm.

Bacopa'ları oraya koyduğumda bilmediğim bir nedenden büyümeleri hızlanıyor. Bacopa'ları aldığımda 3 daldı. Budadıkça çoğaldılar.

Crptoları öne koymuştum ama sanırım oradan söküp bacopaların olduğu yere dikeceğim.

Birde kimse kütüklerin arkasındaki güllerimi görmemiş galiba o konuda hiç yorum gelmemiş =)

Son olarak o limon Maaşallah pek yüzsüz. Attan sürekli yeni sürgünler verip duruyor. Biraz çoğaltınca yeni sürgünleri forumun hizmetine sunarız inşallah. İhtiyacı olanlara yardım mahiyetinde :cicek:

7. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Yorumlarınız sonrasında yeni düzenlemem

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Mecit Hocam,

Ellerine sağlık... Bence daha iyi olmuş... Ancak acilen sana sol kanada boylu poslu bir bitki lazım... Bir de eğer senin için çok da vazgeçilmez değilse şu kütüğün altındaki taş katı sayısını bire indirsen... Yani kütük ile en altta kalan taşlar arasındaki iki renkli taşı oradan alsan bence daha da iyi olur...

Ellerine sağlık...

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Eline sağlık Mecit abi akvaryum güzel olmuş yani tebrik ederim.. Zaten Abdullah bize yazıcak bişey bırakmamış tüm düşündüğüm gördüğüm şeyleri yazmış.Buda konuyu geç görmenin zararları işte.. Yeni dizaynda gayet güzel iyi hoşta öyle top top taşlar falan bilmiyorum yani.. Taş dünyasına gittiğinde keşke damarlı damarlı taşlar alsaydın be abi.. Madem taşlarımız var aklıma şöyle bir fikir geldi.. Yuvarlak taşlardan sol köşeye tepeleme bir yığınak yap ama öncesinde sazları öyle bir yerleştirki o taşların arasından çıksın.Bence manyak güzel olur.. Biraz ince işçilik gibi olucak ama gayet karakterli olur abi.. super:gif Crypto'larımda hala bir hareket yok galiba , onuda ileriyi düşünerek yerleştirirsen daha iyi edersin.. Ama limon ne olmuş öyle ya maşallah.. Subulataların hala çoğalmamasının sebebide zırt bırt tabanda ki yerlerini değiştirdiğinden , ışığıda yeterince alamazlarsa geleceğin sazları olarak onları kabullensen iyi olur benden söylemesi.. Subulatalar ön cama konmaz , sürgün vermeye başladığında ön cama yapışık yapışık dikey bitkiler haline geliyolar.. İş yerinde ki subulatalara geldiğinde bakarsın ,gölgede duran 3-5 tanesi dışında 4 cm'i geçen görürsen söker atarım hepsini :) Subulataların gelişmesi için tabana ışığın güçlü inmesi şart.. Gömdüğün su testilerinin en ufağından bir tanesini kırda şu bitkilere gübre alda tam olsun yoksa ilerde hepsi şeffaflaşıcak bay bay:gif

10. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Volkan gübre konusunda hala seni bekliyorum. Malum bayadır özel işlerin var bundan dolayı seni sıkboğaz etmedim.

Crytolar gelişiyor ama biraz yavaş. sebebi ise belli... suda yeterince demir yok. Onuda senin ayarlayacağın dıy gübrelerle halledeceğiz :)

Taşlar ise tatildeyken Antalya sahilinden bulduğum taşlar. Kontrollerini yaptım herhangi bir salınım yapmadılar. Abdullah hocamın dediği gibi o taraftaki taşları tek sıraya indireceğim. Bu arada kalan son kütüğüde çıkartmayı düşünmeye başladım. Tek sorun kütüksüz bitkili akvaryumda problem yaşanırmı :bilmem:

Aydınlatma konusunda dediğim gibi bende pek memnun değilim ama şimdilik idare edeceğiz. Performans alamazsam yeni bir düzenlemeye gideceğim.

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tamam abi o zaman senin sıvı gübre olayını en kısa sürede halledelim.. Bitkili akvaryumda illa kütük olacak diye bir şart yok mangrow kökü suyu yumuşatır ph'ı dengeler diye kütük koyuyoruz ama ph'ın falan yerinde ise gerek kalmayabilir keza taşlarının testini yapmışsın ve testi geçmiş.. ph testi uygular kontrol eder o şekilde kontrol altında tutarsın.. olmadı kütük için başka bir dizayn düşünürüz.. yada taşların bir kısmından vazgeçeriz..

12. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Gübre işini en kısa sürede ayarlada bitkiler biraz şenlensin :heyo:

Bu arada sanırım soldaki taşların büyük bir kısmından kurtulup o tarafa 2 tane kütük koyacağım galiba. Yavaş yavaş akvaryumu şekillendireceğiz :hepiniziseviyorum:

Sayfayı Paylaş