1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Deniz Akvaryum kurulum 45*45*35

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde musa tarafından 30 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Deniz akvaryumu kurulumu ile herkese selamlar. Aranıza istanbul'dan katılıyorum, ismim Musa. öncelikle belirtmeliyim ki forumdan yani sizden çok bilgi edindim çok şey öğrendim, herkese teşekkür ederim. Biraz kendi merakım birazda arkadaşlarımın gaz vermesi sonucu yeni bir tuzlu su tankı kurdum. bu hobiyi çok seviyorum aslında önceleri bir tatlı su denemem olmuştu ama pek başarılı olamamıştım. Şimdi daha zor bir işe giriştim umarım başarırım gerçi forumdakileri okudukça malum çok detaylı ve zor bir iş bu bazen bu işi başaramayacağım her halde diyorum ama yardımlarınızla halledeceğim inşallah.

Öncelikle tankımı kurarken kullandığım malzemeler ;
    45*45*35 cama cam akvaryum
    10 kg aragonit kum
    10 kg kadar canlı kaya
    1 ad Dolphin 2012 askı ps
    1 ad şelale filitre
    1 ad 100w ısıtıcı
    1 ad dalga motoru
    1 ad led aydınlatma
    1 ad cam sileceği ile startı verdim akvaryumu kurarken yaklaşık 30 litre hazır su takviyesi ile başladım. Sonrada diğer suyunu ve tuzunu filan ayarladım kayaları ekledim 1 hafta kadar çalıştırdım ve sonrada sırayla canlıları ekledim

1 ad clarkii
    1ad bicolor angel
    1 ad butterflyfis
    2 ad chromis
    1 ad hermit
    5 ad snail
    1 ad chonc
    1 ad 20-25 kafa zoa ekledim. Bu canlıları besleyebilir miyim? Forumdan arkadaş tabii ki iyi niyetle angelları besleyemeyeceğimi söyledi ama buda çok moralimi bozdu ne yapacağım yardımcı olur musunuz?

Bu arada tankın resmini de ekliyorum saygılar..

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Haziran 2015
    Vetman, Efebru, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    İkinci karedeki dalga yansıması çok hoş görünüyor. Işıklar yetersiz olabilir mi? Tebrik ederim

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun güzel görünüyor akvaryum ama henüz yeni olduğu için bazı sorunlar olacaksa da hemen kendini göstermez. Bicolor angel evet bu hacim ve şartlarda biraz zorlar çünkü kuru yem alıyor mu bilemiyorum ama bu konuda sıkıntı yaratırsa yesin diye fazla yem denemeleri yapmamak lazım. Kelebek balığı da yine ilk günlerde yem konusunda sorun çıkarabilir ve bu türler zoa polip kayanıza vurabilir veya ileriye dönük mercan alımlarında sıkıntı yaratabilir.

Bunun dışında yem yemelerinde sorun yoksa bu yükü kaldırabilir düzenli su değişimleriyle.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun kurulum, clarki maşallah canavar gibi. Angellar ve özellikle kelebek balığı biraz zor ama su değişimlerini aksatmamak lazım mercanları da gözlemek.:nazar:

5. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Aslında birkaç arkadaşımda ışık yetersiz dedi zamanla yosunlaşma yapar diye uyarılar aldım.. Aslında ışık resim dekinden çok daha canlı ve net vuruyor ama tabi ki yeterli olmayabilir en kısa sürede değiştirip daha güçlü bir ışık alacağım.. ama aklıma takılan birkaç soru var
    ps sanırım kaliteli bir ps değil haftada bir 7 litre su değişimi yapıyorum. canlı kayayı da bol tutmaya çalıştım ayrıca kumda aragonit kum faydası olur mu bilmiyorum. bicolor ve butterfly yeni ekledim yani birkaç günlük balıklar ama genel izlenimlerinde bir sorun yok gibi yani gayet iyi görünüyorlar. Ama çok fazla kalabalık olmasın diye chromisleri çıkartayım diyorum sadece bicolor clarki ve butterfly kalsa düzenli su değişimi yapsam sizce durum ne olur ???

veysel bey teşekkür ederim.. su değişimini haftada bir 7lt olarak yapıyorum umarım sorun yaşamam yukarıdada dediğim gibi ps çok kaliteli değil sanırım chromisleri çıkartırsam en azından biraz daha iyi olur gibi ??

Çok teşekkürler valla içimi rahatlattınız.. Birkaç arkadaştan olumsuz şeyler duyunca moralim bozulmuştu su değişimini yapıyorum her su değişiminde 20 damla su düzenleyici ve 15 damla bakteri kültürü at demişti arkadaş doğru mudur ??

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Durum müsaitse tunze 9002 gibi bir ps alınabilir sıfır veya ikinci el.
    indir.jpg

7. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir

Tahmini 2. el için fiyatı nedir bilginiz var mı?

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Su değişiminde damacana veya r/o su ya su düzenleyici eklemene gerek yok. Bakteri kültürü faydalı olabilir ama epar da kullanabilirsin bakteri kültürü yerine. İkinci elleri genelde 140 civarı diye hatırlıyorum ama yine de araştırıp bakmak lazım.

9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Gerçekçi olmak gerekirse bu hacimde bu balıklar iyi cesaret, umarım kayıpsız büyütürsünüz. Fotoğraflar loş çıkmış, ancak peyzajınızı beğendim. Güzel görünüyor.

10. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Odamda damacana su bekletiyorum devamlı su değişimini de damacana su ile yapıyorum akvaryuma çeşme suyu filan hiç koymadım zaten ilk başlarken de tanıdığım akvaryumcudan 30 litre hazır su takviyesi ile başlamıştım.. Forumlarda araştırayım 2.elini bulursam dediğiniz ps almaya çalışacağım. umarım sorun yaşamam. bundan sonraki su değişimlerin de yinede 15 damla bakteri kültürü eklemeye devam edeyim o halde.

Cesaret demeyelim de tecrübesizlik diyelim Mahir bey birazda ilk heves.. İllaki hata yapmışızdır malum yeniyiz bu işte.. Sizde fikir verir misiniz sizce ne yapmalı. ??

veysel bunu beğendi.
  11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bence şu anda yapılacak tek şey, canlılarınızın iyi beslenmelerini ve mutlu olmalarını sağlamak.

Sadece Clarkii' ye eş alırsanız ve ileride yumurtlamaya karar verirlerse, diğer balıklar için sıkıntı olabilir, atlamalara karşı önleminizi almışsınız zaten.

İlerleyen günlerde; iyi gözlemleme ile canlıların davranış biçimlerini, yem alıp alamamalarını ya da stres yaratacak başka herhangi bir durum söz konusu olup olmadığını izleyebilirsiniz.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Clarki bence çıkmalı akvaryumdan, yanına eş alınırsa hem seyir zevki kalmaz üreme çabaları başladığında. Su düzenleyici kullanılıyor ama bu nedir yazmanız lazım, markası türü vb? Gerek yok kullanmaya çünkü su düzenleyici deniz akvaryumu için en saçma malzemedir.

MOVACIKLI bunu beğendi.
  13. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Su düzenleyici : ********** EFFECTİVE CONDITIONER

Bakteir kültürüde aynı marka.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ********** Effective Conditioner İşlevi yönünden tatlı su akvaryumu olanlarda kullanıyor sanırım, çeşme suyu kullanıldığı için mantıklı olabilir. Deniz akvaryumunda kullanımı ise; kurulumda veya su değişiminde kullanılan suda klor, ağır metal, organik atıklar akvaryuma girmesin, girerse bunları bağlasın diye kullanılıyorsa eğer, deniz akvaryumlarında kullanılan su RO veya damacana su olmak zorundadır, yani zaten bu maddeleri kesinlikle içermemelidir, içerirse zaten o kurulumdan çok da hayır gelmez. Kısaca deniz akvaryumu suyunda sözü geçen maddeler olmaz, olmamalı, olmayan madde için çözüm aramak tercih meselesi. Mevcut akvaryumda oluşan organik atıkları, ağır metali vb ise akvaryumun kendi biyolojisi (dengesi) içinde eritilmesi benim görüşüm esastır, kullanmak isteyenler tercih meselesi olarak kullanabilir.

Acil kurulum da çeşme suyu kullanan vb olursa belki kullanılması mantık kazanabilir fikrim yok.

MOVACIKLI bunu beğendi.
  15. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Temel abi yine her zaman ki gibi konuya öyle bir girmiş ki yoruma falan gerek bırakmamış. Akvaryum da ki su sizin şu anda en değerli malzemeniz bunu mümkün olduğunca korumalısınız. Dışarıdan bir şey girerken ekstra düşünmelisiniz. Ben aynı hataları yaptım aman siz yapmayın. Bu arada ışığınız yetersiz bana göre.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Evet birkaç arkadaşta aynı şeyi söyledi ışığı değiştireceğim en kısa zamanda... Peki sizce chromisler (2ad) çıkartsam kalan balıklar ile devam etsem sorun yaşar mıyım?

17. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Cromisleri neden çıkartmak istiyorsunuz en dayanıklı balıklardır? Sorun yaşanmaz fakat balık azlığı bu sefer sizi rahatsız edecektir.

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Benim fikrim kelebek, angel ve clarki yi satın, 2 adet güzel true percula, yellow tang s boy küçük bir adet, bleny ve goby türleri ile devam edin derim.

Vetman bunu beğendi.
  19. Vetman

Vetman

Yer:
    Balıkesir
    İsim:
    Yağmur Gülsoy
    Hayırlı olsun. Akvaryumunuzun peyzajı çok güzel duruyor. Bence de Angel ve kelebek balıklarını çıkarın. Bu balıkların ileride eklemeniz muhtemel mercanlarınıza vurma ihtimalleri çok yüksek.

veysel bunu beğendi.
  20. musa

musa

Yer:
    istanbul
    İsim:
    musa özdemir
    Yellow tang yaşar mı bu tankta? Yani bicolor yada butterfly daki sorunları onda yaşamaz mıyım ?

Sayfayı Paylaş