1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni havuz(cuk)

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde molossus tarafından 30 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Merhaba.
    Diğer başlığımda bahsettiğim havuzun yapımına başladık. Arkadaşım yeni taşındığı evin bahçesine havuz yapmaya karar verince kolları sıvadık. Ben 1-1,5 ton kadar, bir tarafı cam havuz düşünürken, sonuç yaklaşık 1 metreye 1 metrelik minik bir havuz çıktı. Hesaplamalarıma göre yaklaşık 550 litre su alacak.
    Bahçede tek tarafı cam havuz yapılabilecek harika bir yer vardı fakat arkadaşımı ve diğer ev halkını ikna edemedim. Hatta bahsettiğim yer direk bahçe oturma grubunun karşısındaydı montz: Neyse, sonuç olarak benim havuzum değil.
    Arkadaşım ille de betonarme isteyince kalın tuğlayla örüp içini fayans yapmayı önerdim. Yok, ona da olmaz dedi :F Su kaçırır dedim, izolasyon yapacağım, bunun için de bir sıvı süreceğim dedi. Balıklar zehirlenir dedim, zehirlenmez dedi sopa:
    Sonuç olarak kabaca yapım bitti. Fotoğraflar aşağıda. Son iki fotoğraf, malzeme alımı sırasında bize eşlik eden arkadaşımızın köpeği Pembe :) Diğer yapım fotoğrafları arasında birer gün var.
    İlk gün daha doğrusu gece, toprağı kazıp temeli attık. Ertesi gün arkadaşım yamuk yumuk havuzu ördü can:gif Ertesi güm sıvayı yaptı. Ben sadece ince sıva ve son rötuşları yaptım. Neden 3 günde bu kadar az iş oldu derseniz; yeni taşındıkları için, bir yandan eşya taşıdık, bir yandan pergolamsı bir gölgelik yaptık ve üzerine izolasyon uyguladık. Kalan zamanda da havuzla uğraştık montz:
    İlerleyen günlerde sorularım olacak çünkü arkadaşımın kullanacağı malzemelerin balıkları zehirlemesinden korkuyorum.

2. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Hayırlı olsun yeni havuzunuz.
    Benim merka ettiğim bunun içinde ne beslenecek olması.Büyük bi ihtimalle Koi beslenecektir.
    Ama niye bu kadar küçük bi havuz yaptınız acaba.İçinide mecbur kaplamalısınız derz dolgu ile.
    Yaz sıcağında balıklar oksijen almıyacak.Kışında havuzun üstü buz kaplıyacağı için yine balıklar yüksekliği az olan bu akvaryumda rahat edemiyecekler.

3. Sarayalti

Sarayalti

İsim:
    Fatih Görgülü
    Yeni havuz(cuk)

Suyun üstü buz tutarsa havuzun yüksekliği değil derinliği önemli. Farkı ne ? Toprağın altında yani etrafı dolu olması lazım. Seranın sitesindeki bilgilere göre 1-1.20 mt. olması lazımdı yanlış hatırlamıyorsam. Toprağın üstünde olduğuna göre bişey değişmez. Don olursa büyük ihtimal balıklar ölür. Tabi bu bilgiler koi için geçerli.

Yazın da neden oksijen almayacak balıklar anlayamadım.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni havuz(cuk)

Caner Bey sizi ne kadar tebrik etsek azdır. Güzel işler yapmakla kalmayıp eğleniyor ve güzelde zaman geçiriyorsunuz. Taşınacağız sonunda oralara galiba. Bahçeli evler ve köpek beslemeler filan bu nedir böyle işgence mi ? Düşüncelerim inanın böyle malesef çok kıskandığımı söylemek zorundayım.

Havuz şu anda bir kuyuya benziyor yüksek olunca biraz sanırım öyle göründü bitmediği için. :F Ama kullanılan malzemenin suya salınımını balık eklemeden önce araştırmak lazım haklısınız.

5. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Yeni havuz(cuk)

Yinede siz bilirsiniz,ben yazacağımı yazdım.Araştırıp yapmıssınnızdır.İnşallah benim dediğim gibi kötü durumlarla karşılaşmassınız.

Akvaryumda yani doğada,siz doğayı taklit etmiş olacaksınız biraz.
    Doğada yaz aylarında hava nekadar sıcak olursa olsun.Suyun derinlerine gittikçe suyun sıcaklığı düşecektir.Sizin beslediğiniz balıklar büyük ihtimalle soğuk su balığı olacak.Acaba yazın bu balıkları nasıl rahat ettireceksiniz?

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yeni havuz(cuk)

O güzelim bahçede,okadar imkanlar arasında,bir tarafı camdan şöyle güzel bir 1-1,5 tonluk bir havuz yapmamak bence büyük hata olmuş. :( Ben olsaydım alttan girer,üstten çıkar ne yapar eder arkadaşımı ikna eder ve yukarda yazdığım gibi bir havuz yaptırırdım. :)

Bu şekilde havuz aynı Temel abinin dediği gibi bir kuyuya benzemiş. Bu havuzda balık seyretmeninde beslemeninde zevki olmazki. dost:

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Yeni havuz(cuk)

Bana da biraz küçük geldi. Şöyle uzunca bişey daha güzel olabilirdi. Hocam eliniz değmişken keşke daha büyük ve daha geniş bişey yapsaydınız. Bahçe sonuçta. Sorun olacağını zannetmiyorum. Sonuç olarak Olcay Abi'me katılıyorum. Pek haz duymazsınız bu havuz'cuktan. Bunlar benim fikirlerimdir. Zevkler tartışılmaz.

Saygılarımla...

8. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Yeni havuz(cuk)

Temel bey köpek benim değil, inanın ben de kıskanıyorum :F
    Bahsettiğim gibi ne arkadaşımı ne de ev halkını ikna edemedim. Aslında arkadaşımı ikna ederdim fakat annesi istemeyince kıramadım. Hele bir de dedemiz var..... ikna etmek mümmmmkün değil :F :F :F Yani müdahale etmek istemedim. Balıkları beslemeye başladıklarında köşeye camlı havuz için ikna olacaklarına eminim ;)

Evet havuz benim de bahsettiğim gibi küçük.
    Ev halkının bahçede oturduğu bölüm havuzun üzerinde, yani otururken dahi içi gayet iyi görünüyor. Küçük olduğu doğru fakat görüş açısı yeterli.

Kışın buz tutma ihtimali sıfır çünkü havuz Bodrum'da.

Yazın ise havuz gölgede kalıyor. Günde maksimum güneş göreceği zaman bir saatle kısıtlı. Yani aynı benim havuzum gibi. Benim balıklarım bu yazı nasıl geçirdilerse arkadaşımın balıkları da gelecek yazı öyle geçirecekler :)

Beni düşündüren mesele kullanılacak malzemelerin balıkları zehirlemesi. Bu sorunu da aşarsam benim görevim biter. Olur da ileride daha büyük bir havuz isterlerse yeni görev başlar ;)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni havuz(cuk)

Elbette şartlar ve imkanlar meselesi. Bize her şeye ramen o müstakil bahçeye bakıp iç geçirmek düşer. Burdan yazması kolay ama öyle bir ev olsa da havuzu daha küçük olsa razıyım. :) Eldeki imkanları en iyi değerlendirmek zaten konunun varış noktasıdır. Bu açıdan yapım ve bitim aşamalarını merakla bekliyor olacağız. ;) Kolay gelsin filtresinde ve dış dekarasyonunda size.

10. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Yeni havuz(cuk)

Bu arada benim depo/havuzumda 1500 lt. kapasiteli iç filre var. Hava hortumu vasıtasıyla gün boyu su havalanıyor. Belki de bahsedilen oksijen sorununu böyle aştım. Yani ucuz bir filtreyle de bu sorun aşılabilir sanırım.
    Ayrıca herkese, gelecekte karşılaşılma ihtimali olan sorunları paylaştıkları için teşekkür ederim.

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yeni havuz(cuk)

Caner bey elinden geleni yapmış havuzu büyültmek için ama başaramamış. :) Koi'ler kış şartlarınada dayanıklı balıklardır.. Suyun üstü buz tuttuğu zamanlarda ve soğuk havalarda vücutlarını çok iyi dengeleyip en az enerjiyi harcayarak hayatta kalabiliyorlar.. Ankara'dada bahçesini havuza dönüştüren akvaristlerin konularında ki resimleri görmüştüm keza iş yerinden bir arkadaşımında evinin bahçesinde bu tarz bir koi havuzu var.Bırakın balık kaybını şimdi nasıl yavru alabilirim diye araştırmasını yapıyor.. Hep konuşulan bir yapı malzemesi var.İsmi Fugapool heralde biliyorsunuz.Bu tip işlerde kullanılıyor.İç yalıtımını keşke onunla yapsaydınız.Ama artık olmuş bitmiş bekleyip göreceğiz gelişmeleri.. Bizleri habersiz bırakmayın.. bay bay:gif

Ayrıca o canım köpeğe Pembe ismi verilir mi yahu aha:gif

12. baksu

baksu

İsim:
    Bahadır Aksu
    Yeni havuz(cuk)

Bitince nasıl olacak merak ettim.maliyeti yazarsanız bittiğinde iyi olur.

13. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Yeni havuz(cuk)

Arkadaşımı arayıp fugapool adlı malzemeden bahsettim. Kendisinde daha iyisi olduğunu söyledi montz:
    İzolasyonu (?) yaptı, ertesi gün su doldurdu ki ben beklemesini söylemiştim, sonra beni arayıp "su bembeyaz oldu, neden" diye sordu. Ben de "laf dinlemediğin için" dedim. Su yu boşaltıp kurumaya bırakmasını söyledim. Şimdilik durum bu :bilmem:
    Maliyete gelince; kaç tuğla aldık ve kaça aldık arkadaşıma sormam lazım.

14. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Yeni havuz(cuk)

Dün gece arkadaşım aradı ve havuza bir koi bıraktığını söyledi. Az önce tekrar konuştum, şükür ki balık hala yaşıyor :) Diğer balıkları da havuza bırakması için kaç gün daha beklemesi uygun olur?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni havuz(cuk)

Bu konuda net bir süre nasıl verilir bilemiyorum açıkcası. Elinizde havuzun ölçülmüş su değerleri yok. Ancak eklediği koiyi gözlemleyerek karar verebilir. Balık sağlıklı ve yeme istekliyse diğer koiler eklenebilir diye düşünüyorum.

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yeni havuz(cuk)

Ne kadar geç eklenirse o kadar iyi.. Balık gözlenmeli kesinlikle , yüzgeçleri nasıl , kısık mı açık mı , rengi nasıl , yem yiyor mu vs

17. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Yeni havuz(cuk)

Suyun sıcaklık derecesi yüksek olduğunda oksijen azalır.

18. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Yeni havuz(cuk)

Volkan Abi'ye katılıyorum. Bence haftada bir iki Koi eklerseniz daha güzel olur. Yavaş yavaş havuzunuzu doldurursunuz. Havuz yahut balık ekleme işini aceleye getirmemek lazım. Bir müddet gözlem yapmak lazım. Kolay gelsin.

Saygılar...

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yeni havuz(cuk)

Suyun beyazlığı geçmişmiydi balık eklenmeden evvel ? huh:

Sayfayı Paylaş