1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni kurduğum hafif bitkili ufak tankım.yorum ve öneriye açık...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Cardinal tarafından 9 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    Selamlar Saygılar...

Elimdeki rezil durumdaki 18 Lt. lik tank bile sayılmayacak su şişesini sulama kanalından aldığım 3 çeşit bitki ve piyangodan çıkan beyaz silis kumla biraz yüzüne bakılır duruma getirdim.Haydi aşama aşama resimleriyle neler yapmışım, hangileri doğru hangileri yanlış görüp ders çalışalım.

1. Aşama: Kum

Başlangıç olarak piyangodan çıktı dediğim beyaz silis kumla başlayalım.
    benim peder beyde son 3 aydır olta balıkçılığı takıntı haline geldi.bu yüzden Kundu'nun bütün sahil şeridini dolaşıyor.Levrek,Çupra,Mırmır yakalama aşkıyla otelin birinin yanındaki (MARDAN PALACE) mendireğe gidiyor.orada otelin bütün plaj kumunun bu bahsettiğim beyaz silis kumla yenilendiğini görünce hemen bana haber verdi.bende gittim hemen 15 kg. kadar aldım ve 4 saat boyunca kumları yıkadım.sonuç harika :))

2. Aşama: Bitki

Akvaryumcudan bitki almak pek işime gelmedi.Elime kepçemi kovamı aldım su kanalından birşeyler bulmak umuduyla yola düştüm ve aşağıdaki 3 bitki türünü buldum.

çimen.jpg
    dereotu.jpg

kuyruk.jpg

3. Aşama: Eski tankın boşaltılması,Temizlenmesi

İğrenç durumdaki tankı boşaltıp metal bulaşık lifiyle tamamen temizledim.Üzerinde kireç kuruntusu yem artıkları ne arasanız vardı.Bu arada 1E 2D Lepistesi ve 2 hamile Lepistes'den andığım 1 adet (evet sadece 1) yavruyu başka bir kaba aktardım.

20131209_153036.jpg
    20131209_153245.jpg

4. Aşama: Kumun Eklenmesi ve Bitkilendirme

Bol miktarda zaman ve birkaç ton su kullanarak temizlediğim beyaz silis kumu tankın zeminine önde 5cm. arkada 8-10cm eğimle serdim. Sonradan Elodea olduğunu öğrendiğim bitkimi makasla 10cm. lik parçalar halinde kestim ve arkadaki yüksek kesimlere bitkileri 2 parmak kumun içinde olacak şekilde sapladım.

20131209_161333.jpg 20131209_161345.jpg 20131209_161404.jpg
    20131209_163208.jpg

20131209_165016.jpg

2. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    5. Aşama: Arka Fon Çalışması

Arka fon için beyaz kumla zıtlık oluşturup hoş görünmesi için bir yüzü koyu siyah diğer yüzü koyu lacivert fon tercih ettim.acaba daha açık renk mi yapsaydım diye düşündüğüm anlar oluyor arada.

20131209_174148.jpg
    20131209_174357.jpg

Tankın arkasına fonu yapıştırmak için çift taraflı bantları yerleştirdim...
    20131209_174945.jpg

Bitkilerden Tanka zararlı bakteri ve mikro organizmaların yerleşmemesi için 2 damla dezenfektan damlattım.
    20131209_180233.jpg
    20131209_180242.jpg
    20131209_180252.jpg

Veeee işte bitti.Çeşitli açılardan bakalım nasıl olmuş? :))
    IMG_20140117_061246.jpg
    IMG_20140117_061210.jpg IMG_20140117_061221.jpg IMG_20140117_061241.jpg

3. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    IMG_20140117_061246.jpg IMG_20140117_061316.jpg IMG_20140117_061338.jpg

Bu da tankın bu sabah ki eski hali.Sanırım baya bir fark etti görsellik ve doğallık olarak.

20131209_152604.jpg

Ankaraguclu ve murat parin bunu beğendi.
  4. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Ellerinize sağlık,güzel çalışma olmuş.Silis Kumun bitkiler için uygun olacağını sanmıyorum.

Cardinal bunu beğendi.
  5. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    bu arada ışığım yok.tankın üzerine telefonun flaşını açarak aydınlatma yaptım karanlıkta nasıl göründüğünü çekmek için.ne tür ışık kullanmalıyım.kaç watt. ayrıca akvaryumcu arkadaş mor bir florasan önerdi.acaba mor mu iyi gider yoksa beyaz mı kullanmalıyım. yardım ve yorumlarınızı bekliyorum

6. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Ufuk abi Kurulum gayet başarılı Olmuş Tebrikler Hayırlı Olsun :)
    Bulduğun bitkilerde güzelmiş Uzun ve bol yapraklı olan Eledoa ya çok benziyor.
    O Kumda Pek tutacağını sanmıyorum ama inşallah tutar. Akvaryumun çok küçük abi ayrıca filtrende çok güçlü balıkları yorar ve öldürür bu akvaryumu en iyisi yavru tankı yapalım ve Sen büyük bir akvaryum Kur ;)

Cardinal bunu beğendi.
  7. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    bitkiler öyle aman aman bitkiler değil.özel tür olsa sorun çıkartır mutlaka. ama dereden çekip aldım. doğal ortamındaki kum bundan daha iyi değil :) ayrıca bu zaten staj amaçlı.eğer başarılı olabilirsem ilerletmeye devam ederim. aksi taktirde baştan başlayıp daha dikkatli seçimlerle ilerlemeyi düşünüyorum. akvaryumcuda sorun çıkartacağını düşünmüyor :))

8. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Dere deyip geçmemek lazım.Oradaki habitatı taklit etmek için bir fırın ekmek yememiz lazım,bitkiler yıllanmış ve besin açısından çok zengin bir tabandan toplandı görüntü aldatmasın.:)

Cardinal bunu beğendi.
  9. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli

filtreyi bilerek en yükseğe aldım.içinde balık yok şu anda 4 gün balıksız çalıştıracağım sistemi.hem su biraz kendine gelsin bitkilerle beraber hemde bu 4 gün içinde bitkilerin kuma adaptasyonunu takip edeceğim. ısıtıcı şu anda 17 derecede. her 12 saatte 1 derece ısı yükseltmesi yaparak 4. günün sonunda 24-26 derecede sabitleyip balıkları ekleyeceğim. yosunlanma içinde 2 adet elma salyangozu düşünüyorum. tankın su değerlerine uyun olursa tabi...
    büyük tank mutlak son. onun kaçarı yok mutlaka kuracağız beraberce. ama hatalarım olursa küçük tankta olsun.kayıplarda küçük çaplı olsun. acemi biri için büyük tankla başlamak mantıklı değil.canlılara da emeğe de paraya da yazık olmasın.en önemlisi de hevesimiz kaçmasın temo11 :dans:

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Akvaryumportali.com 'da Acemilik Diye bir şey yok burada herkes elinden geldiğince yardımcı olurlar aksine büyük akvaryumda başlamak çok daha mantıklı küçükte tam tersi olur kayıp verirsin canın sıkılır.

11. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    yine söyledin son sözü miraç. :)) ama ışık hakkındaki soruma halen cevap alamadımtemo12

Ankaraguclu bunu beğendi.
  12. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Abi isik olarak tasarruflu bi ampul al 15-20 wattlik bişey işini görür.

HTC Explorer A310e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Cardinal bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş