1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni kurduğum tankta yosuna engel olma

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 23 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Merhabalar,

Ağabeylerim, kardeşlerim daha önceden kurduğum tankta saç mıdır sakal mıdır her neyse o yosunla başım çok derde girdi. Ne kadar uğraşsam da sorunun kaynağını bulamadım. Yemi değiştim yok, her gün düzenli %20 su değişimi yaptım yok, akvaryumun yerini değiştirdim ama yok yok yok...

Artık yeni tankım da yosun istemiyorum. Şuan aklıma gelen tek sorun aydınlatmam. Şuan kullandığım aydınlatma bildiğin ev florosanı slyvinya, grolüx, aquastar falan değil.

Acaba aydınlatma mı ne ile değişmemi önerirsiniz?

Akvaryumum hakkında kısa bilgiler;

50*35*20: 35Litre

Filtre: Atman HF-600 (650L/h) (İçerisinde kimyasal hiç bir şey yok.)

Taban: 5cm yüksekliğinde Hagen kum

Yem: Şuan Ahm Marin marka granül discus yemi kullanıyorum

Aydınlatma: Philips 18W Daylight

Eski tankımdan birkaç fotoğraf (Fotoğraflar daha net gözüksün diye dik olarak düzeltmedim):

Akvaryumun yan tarafında ki camda yetişen çimenler

Amazonun üzerinde uzanan sakallar

Eledoaları kirleten ip yosunu

Salyangozun kabuğunda bile oluşmuş lanet yosunlar...

Isıtıcının Vantuzunun üstünde

Derecenin üzeri ve yan camlar

Üsteki fotoğrafta yana sürgün veren amazonun kökleri ve yapraklarında oluşmuşlar

Son olarak subalutaların yapraklarının tamamını sarmışlar.

Lütfen bunlar için ne yapılabilir siz neler yapıyorsunuz ne önlemler alıyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla...

2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Aydınlatma onemli bir faktör. Ancak gunluk su degisimi de biraz fazla geldi. Aydinlatmanin suresini kisaltip orra vadedeki sonuclari gozlemleyin. Sonrasında flo degisimi düşünürsünüz.

Erdal bunu beğendi.
  3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Mesut bey, ben akvaryumun suyunu komple de değiştim; akvaryumun etrafını gazetelerle kalın bezlerle sarıp 2 hafta hiç ışık olmadan günlük düzenli su değişimi de yaptım sonuç olarak hep aynı kapıya çıktı. O yüzden benim şahsi düşüncem aydınlatma yosun yapıyor çünkü akvaryum için uygun değil. Bu aquastar grolüx felan ben bilmiyorum bunlar nedir hangisi ne işe yarar hangisini önerirsiniz?

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    ikiside iyidir. Grolux biraz daha pembe ye yakındır

5. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    İşte ben biraz araştırdım fakat anlamadım. T5 var T8 var bir sürü çeşit var hangisi en iyi verim ve en az yosun yapan kaliteli lambalar onları ayırt edemedim.

6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    O akvaryum icin aquastar T8 oneririm

7. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Anladım teşekkürler Mesut Bey.

Arkadaşlar soruyu şöyle değiştireyim: Yosun yapmayan florosan tavsiye eder misiniz?

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben t8 aqua star kullanıyorum. Toplamda 6 adet 2 si grolux 4 adedi aquastar. Şuan bir adet grolüx 3 adet aquastar devrede. Akvaryum 150 litre yükseklikte 50 cm. Bir ara yeşil su alg sorunu ile karşılaştım o yüzden azalttım birer adet artı olarakta uv filtre bağladım günde bir iki saat devrede faydası çok oldu.

9. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Benim tankım küçük olduğu için 1 adet kullanıyorum yetiyor. Bu grolüx slyvinya aquastar olayı nedir ya farkları özellikleri hala anlamış değilim

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Grolüx pembe yanar, bitki floresanı diye adlandırılır. Aquastarda beyazrenk verir.

11. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Peki beyaz yanan yosun oluşumunu minumuma indiren hangi tür var.

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yosun sadece aydınlatmaya bağlı gelişmez, su, güneş ışığı,kullanılan yemler katkılar vs hepsini sorgulamak gerek.

13. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Hocam ben onların hepsini sorguladım. Bu alttaki video da ki kullandığım yemde akvaryumun yeride (güneş ışığı) da hepsi aynıydı tek fark aydınlatmaydı ama yosun yok görüldüğü gibi. (Işık sarımsı olduğu için su sarı gözüküyor.)

Akvaryumum bu zamanlarında hiç yosun yoktu. Kullandığım tasarrfulu Osram marka bir ampüldü. (Florosan değil.) Florosan takınca yosun problemi de başladı.

14. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Arkadaşlar lütfen yardım edin. Salyangozun sırtında bile yosun çıkar mı ya. :'( Akvaryuma değil dekor koymak bitki bile koyamıyordum. Lütfen bir çare söyleyin bana.

15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryumdaki bitkileri normal çeşme suyuyla yıkıyorsun klor var içinde tertemiz yıka. Sonra bir kapta dinlenmiş suyun içne al. Balıkları akvaryumdan çektiğin bir kova suyun içine al, unutma suyu mutlaka havalandır. Sonra akvaryumun filtre dahil her yerini kum kaya dekor ne varsa güzelce çeşme suyuyla yıka. Dış filtre iç filtre ne varsa boruları dahil yıka içindeki bütün malzemeleri yenileri ile değiştir. Tekrar kurulum yapıp ertesi günü balıkları ekle. Kurulumda sera aquatan ve nitrivec kullanabilirsin üstünde yazan dozunda.
    Not: Ben bu şekilde kurtuldum, sonra da bir uv ilave ettim günde bir saat çalıştıryorum.

16. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Sularımı dinlenmiş su ile ile değiştiğim için (kapakları açık şişelerle) klor uçuyor.

Ben zaten Akvaryumu komple temizledim 'kum' hariç. Suyu da büyük yoğunlukla değiştirdim ve bitkileri temizledim fakat gene camlarda ve cihazların üzerinde çıkmaya başladı. Sorunun kaynağını bulmak lazım. Teşekkürler.

17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Valla ben açık açık yazdım, bende senin yaptığın gibi iki üç defa uygulama yaptım sonunda dediğim gibi yapıp kurtuldum özellikle kumu yıkamak çok önemli.

18. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Ya yaparım ben sorun değil daha önce yaptım da bu mevzuya kökten çözüm lazım. Forumda var akvaryumu cam gibi yosun sorunu olmayan akvaristler onlardan yardım bekliyoruz. Saygılar.

19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    downloadfile-1.jpeg downloadfile.jpeg Arada üç ay var iki foto arasında dediğim uygulamayı yaptığım tankım.

20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Son halide daha fazla çoğalan bitkiler var.

Sayfayı Paylaş