1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni kurdugum akvaryum

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Trip1likedo tarafından 25 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Trip1likedo

Trip1likedo

İsim:
    Mesut
    Merhaba arkadaslar
    Aranizda yeniyim ve yaklasik 1 hafta once resimdeki akvaryumu kurdum
    Icine resimdeki baliklari doldurdum
    Isimlerini bilmiyorum :)
    Bu baliklar bir arada yasarmi ve tek tur yemim var
    Nelere dikkat etmem lazim
    Nelerden kacinmaliyim tavsiyelerinizi bekliyorum
    Tesekkurler :)

Ekli Dosyalar:

• image.jpeg
      image.jpeg
      Dosya Boyutu:
      130,9 KB
      Görüntüleme:
      357
    • image.jpeg
      image.jpeg
      Dosya Boyutu:
      114,7 KB
      Görüntüleme:
      334
    • image.jpeg
      image.jpeg
      Dosya Boyutu:
      115 KB
      Görüntüleme:
      330
  2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Tankınızda Kırmızı olan Plati,
    Uzun kuyruklu mavi gibi olan kılıçkuyruk,
    Beyaz olan Velifera
    Galib bir tane de siyah Velifera var
    Resimlerden bir tanesinde görünen Melek
    Çöpçü özel bir tür çöpçü, albino bişey...

Bilemediğim toplam 3 farklı tür balık var. Ortası çizgili olanlar chiclid olsa gerek, bu 3 türü akvaryumcuya soralım...
    Hatta şöyle yapalım :
    Akvaryumumdaki balıklardan
    - hangisi yavaş yüzer hangisi hızlı yüze? Biri sakin sakin takılırken (Melek) öteki jet gibi yanından (Kılıçkuyruk) geçince her ikisi de rahatsız olur
    - hangisi açık alan sever hangisi saklanacak yuva ister?
    - hangisi bitki sever hangisi taş sever?
    - hangisi sert su sever hangisi yumuşak su sever?

Ah bunları bir bilebilsek, akvaryum adı verdiğimiz dünya'nın içindeki ruh ve beden sahibi bu gerçek canlılara ne istediklerini anlasak da ona göre muamele etsek...

3 lira olandan beş tane koy ölürse bir daha alırım mantığını hep birlikte yıkacağız..
    Güzel akvaryum, beyaz olunca daha bir güze oluyor.
    Selamlar...

3. Trip1likedo

Trip1likedo

İsim:
    Mesut
    Hocam bilgiler icin tesekkurler
    Bende doldurduktan sonra farkettim sizin dediginiz gibi bazilari birbirinden rahatsiz oluyor
    Ilk deneyimim oldugu icin cok fazla arastirmadan baliklari aldim

Ben hareketli orta buyuklukte tek tur balik beslemek istiyorum
    Akvaryumum 40 ltre civarinda
    Onereceginiz balik turu varmidir
    Bu isi cok sevdim baya arastirma yaptim daha buyuk bir tankta alabilirim
    Onerilerinizi bekliyorum tesekkurler ..

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Aslında büyük tank büyük avantaj diye düşünüyorum. Her zaman için daha iyidir ama her zaman da daha iyisi mutlaka vardır. Ve getirisi büyük olanın götürüsü de büyük oluyor. Yani hiç kasma daha büyük tank alıcam diye, önce elindekinin hakkını ver sonra istersen 100 cm'lik bir tane alırsın. Ondan bir süre sonra istersen paludaryuma çevirirsin. İlla ki büyük olacak diye bir kaide yok. Bu tatlı su için de böyle, tuzlu su için de.

Şimdi, büyük büyük konuştuktan sonra gelelim küçük meselelere. Bu küçümenlerden hangisini seviyorsan onlardan bir sürü yapabilirsin. Bu sürünü ihtiyacını öğrenip ona göre akvaryumunu yeniden dizayn edebilirsin. Sıfırdan kurulum değil, küçük rötuşlar. 40 litre için japonlara hiç girme fazla pisletirler sorun çıkarırlar.

Hani lepistes deriz 1 liradır kimse yüzüne bakmaz ama özel tür lepistes yetiştiren ve dünyaya açılmış Türk arkadaşlarımız var.
    Şu balık deme şansım hiç yok, ben sütlü tatlı severim sen baklava seversin. Ama her ikimiz de tatmışızdır diğer tatlıyı. Bunu deneye deneye bulacaksın. Araştırıp, okuyup, üç beş bir şeyler harcayp yeniden kuracaksın, olmadı bozup yeniden... Ben 250 lira verdiğim balığı 6 saat işyerimde giysi dolabında bir yoğurt kovasında tuttum. Başkası bu şartlarda hayatta o parayı veremez biz kendi boyu kadar bir yoğurt kovasında taşıdık. Hayvanın feleği şaştı :) Sen de bunları yapacaksın ve sonra diyeceksin lan bu ne yanlış bi hareketmiş :) ya da sor bize bilenler çkar anlatır.

Mithat vardı o bi gelse askerden o benden de tecrübeli canlı doğuranlarda...
    Cam balığı çok güze bir sürü balığı, kemikleri görünüyor şeffaf garip bir tür. ama fazla aksiyon yok onlarda film izler gibi oturup bakarlar hep beraber aynı noktaya. Velifera Moli, Kılıç desen gezmeyi sever. Melek desen bitkiye aşık. Lepistes desen salına salına yüzer. Beta desen çok severim ama japonlarla anlaşamaz. Gurami desen kolları uzun ne güzel ne güzel :) kedibalğı türü hani ş köpekbalığı veya sazansgiller dediklerinden, bazıları aşırı hızlıdır tnakın canına okur terör estirir.. Çöpçünün fazlası ne kadar gerekir?

Düzenleme: 26 Kasım 2015
  5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Çizgili olanlar tetra türüdür. Balık popülasyonu sağlar. Yavruları yem olarak görecektir. Ancak güzel bir balıktır.

6. Trip1likedo

Trip1likedo

İsim:
    Mesut
    Hocam verdigin bilgiler icin cok tesekkurler
    Bizde zamanla ogrenicez ins.
    anladim ki bu isler gercekten zamanla oluyor.
    Yeni arkadaslarada tek tavsiyem acele etmemeleri olucak bundan sonra :)

Pennywise bunu beğendi.
  7. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Estağfurullah her gün biz de birşeyler öğreniyoruz ama çok da bilgili sayilmam. Burak'in da dediği gibi hangi balık hangi şartları seviyor bunu bilmek lazım. Kim kiminle yaşar bunu bilmek lazım. 2 ayda bir akvaryuma 10 tane balık koyarsiniz sonra. Aslolan uzun sürdürülebilir bir akvaryumdur.

8. nilay ilkay

nilay ilkay

İsim:
    Nilay ilkay
    Evet tetra bendede vardı bir çizgili birde gri acayip agresifti kocaman cikletlerimin peşine veriyodu farklı bir serüven :D ya ben canlı doğuran için soru sormuştum ama yanıt veren olmadı :oops:
    Lepiste ve neonlar çok hoşuma gidiyo akvaryumlarının illaki bitkilimi olması lazım bitkilimi normalmi severler bunlara cvp istiyorum mümkünse ? :oops:

9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Bitkili bir akvarist tercihi aslında. Canlı doğuranların habitatlarına bakarak onların doğal ortamını oluşturmak veya elimizdeki budur diye ne varsa onu kullanmak. Tercih sizin.

Balıkların tercihi tabii ki doğal ortamları olacak. Bitki sever canlı doğuranlar..

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

nilay ilkay bunu beğendi.
  10. nilay ilkay

nilay ilkay

İsim:
    Nilay ilkay
    Saolun.

suret bunu beğendi.
  11. DgsN

DgsN

İsim:
    ilker dagasan
    Konu eski ama cizligiler tetrazone degilmi lepiatesler sağlam kaldimi :)

FeNeRBaHÇe

Sayfayı Paylaş