1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni kurulan "ACELEYE GELEN" sistemim

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde suret tarafından 7 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Merhaba sevgili dostlar.

Sistemim bir şekilde kuruldu, yalan yanlış işlere karıştık, laf ettik, laf yedik, sırtımızdan bıçaklandık, arkamızdan laf ettiler, kazıkladılar, sen beceremezsin dediler, hor gördüler, hakir gördüler ama yenilmedik. yıkılmadık. Kah güldük kah ağladık.

İşte yıkık dökük hastalıklı sistemim ve ben :
    350 litre + 50 litre sump
    20 kilo ince mercan kumu
    30 kilo canlı kaya + 5 kilo seramik kaya
    ne idüğü belirsiz 3 adet t5 39 watt lamba
    bazen ileri bazen geri çalışan dalga motoru / orjinal hakiki made in P.R.C (Avrupadan ithal)

Pijaması yırtık baş kardinal

Naso Can -1

Naso Can -2

Gördüğünüz üzere son bir haftada neler oldu neler... Akvaryumda neler var ?

1 Naso Tang, - Siyah benek oldu -> Kuru yem hiç bir şekilde yemiyor. Çok çok zayıfladı dışarıdan bakınca hayvanın iç organları belli oluyor artık.
    1 Sailfin Tang
    1 Hawkfish - Sadece canlı yem yiyor.
    2 Spotted Kardinal - Sadece taze karides yiyor, kuyrukları ve yüzgeçleri eridi bir tanesininki resmen eridi ve bitti.
    1 Alg eater goby
    1 Cleaner wrasse
    2 Cleaner shrimp
    1 Hermit
    3 Percula Clown / 1 tanesi kayıp. Hakikaten kayıp. Yok.. Ne ölüsü var ne dirisi, yok yani. Kayıp.
    1 hi fin red banded goby - en son 10 gün kadar önce kayaların yerini değiştirdiğimde görmüştüm. Ölmüş olabilir, yaşıyor da olabilir.Nerede ne yapıyor hiç bilmiyorum. Yok, sürekli arazi..Kayıp.

2 Deniz yıldızı
    1 Glove Polip
    1 Xenia
    1 Domates anemon
    1 Bubble anemon
    3 Mushroom
    1 Octopus Coral
    1 Leather Coral - Hiç bir şekilde büyümedi, gelişmedi, yani garip bir şey oldu ve bu hayvancık geldiği günden beri hiç bir şekilde bhernhangi bir değişikliğe uğramadı. Pek mutlu görünmüyor ve sadece bir tarafı biraz kızardı sanki kanamış gibi.

Akvaryumda yosun sorunu başladı. yer yer kırmızı yer yer açık ve koyu yeşil yosunlar arttır. Çivi yöntemi denemeye başladım ..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yeni kurulan "ACELEYE GELEN" sistemim

Yapılan hatalara dönmek istemiyorum ama bir hatırlatma olarak; Satın alınan her canlı zamansız, acele ve danışılmadan seçildi. Akvaryum basite alındı ve yaşananlar yaşandı. Tüm gerekli uyarılar ise aslında başından tek tek yapıldı. Fakat davetiye yola çıkmıştı.

Aşağıdaki fotoğraf aslında iyi yoldaki bir akvaryuma aitti ama balıklar yemediler yesinler, anemon açmadı yesin açsın diye yüklenilmişe, şunu önerdiler alalım ve girelim denmişe benziyor. Evet bazen bazı müdahaleler balığı kurtarabilir. Ancak her zaman papaz pilav yemez diye bir tabir olduğunu da unutmamak gerek.

Öncelikle Salfin tang diyor ki; ''Bu akvaryumda Ph salımı var'' Kuyruklarda beyazlama görülüyor.

Naso Tang diyor ki; ''Bu akvaryumda yemden önce canmın derdindeyim, siyanürü yutmuşum gibiyim'' Yem alma isteği olmayan balığa verilen gıdalar beyhudedir çünkü aklı yemden önce canında. Bu yüzden su değerleri toparlanmalı.

Percula diyor ki; ''Bu akvaryumda yaşamam mümkün değil''

Kardinal ise; ''Perişan halim var ama ortama ayak uydurdum'' Ne kadar daha uydurur fikrim yok.

Derhal %40 ısısı dengelenmiş, iyi karıştırılmış suyla su değişimi gerekiyor: Ro cihazı mı kullanıldı bu akvaryumda?

http://www.akvaryumportali.com/ekip...eovit-ampul-kullaniminiza-hazirdir-11741.html dendiğinden alıp kullanmak sürece destek olabilir. Bu işlemler sonrası istek artması gerek ve yem denemeleri yapılabilir. Fakat Naso tang siyanür sorunu yaşıyorsa tamamen balığın gücüne kalır olay. Zira sırtından erime hoşuma gitmedi.

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Konuları takip ettiğimden ampul aldım hatta dün ekledim birer tane, ben bir fark göremedim. Mutlaka faydası olmuştur. Yarın %40 su değişimi yapabilirim. Ro kullanıyorum sürekli. Canlıları öldürüp yeniden kurulum yapmak işin en basiti, en kolayı ama ben yesinler diy canımı dişime katarak neler neler yaptım.. Hala da uğraşıyorum, Temel abi dediğin gibi eğer canı burnunda geziyorsa bu garibanlar, onları yaşatmak için tamam yarın %40 su değişimi yapacağım ısısı ve tuzu dengelenmiş suyla..

Ph ölçümü yapmıştım 8 çıkıyor her seferinde, jbl marka test kiti. salınım derken o başka bir şey midir?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Salınım su değerleriyle ilgili bir durum. Su değişimleri çözüm olacaktır.

Ancak bir hatırlatma olarak cyano var mı, her yer kırmızı oldu demişsin. Varsa Ro cihazından kaynaklanmasın, nereden aldın, kaça aldın?

5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Her yer kırmızı yosun oldu demişsin ama fotoğrafta oklarla gösterdiğin kırmızılıklar sanki koralin alg gibi görünüyor. Oluşum katımı yoksa dokununca dağılıyormu? Yeşil yosunlarda korkacak bişey yok. Senin akvaryum yarı yeni yarı eski kurulum gibi bişey. Diatom gelişimi nasıl olur bilemiyoruz.

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

çok fazla ok işareti olan fotoğrafta da görüleceği gibi yer yer koyu yeşil yosun var yer yer de kırmızı. bu cyano mu bilemiyorum onlara dokunmadım fakat dah önceki bazı konulardan gördüğüm kadarıyla kıyaslama yapıyorum ve cyano depil. çünkü sertler ve o ok işaretli seramik kayayı bir sebeple kaldırıp ters çevirip yeniden yerine koydum üzerindeki yosunlar hiç bir şekilde dağılmadı. Yarın bi eller anlarım yumuşak mı sert mi. RO cihazında silikat, membran herşey var. ***** marka. tds değerini bilmiyorum üzerinde bir ölçü aleti yok, bende de test yok.

Bu yosun oluşumu kum üzerinde diatom başkladıktan 1 hafta kadar sonra bir anda başladı. Oklu fotoğrafın üstündeki kaya fotoğrafına da bakarsanız orada da kırmızı yeşil yosun oluşumları var, hiç yoktu. belki fikir verebilir..

7. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

O yeşiller diatomdan sonra oluşan olağan alg ler. Kırmızılarda koralin alg. Yosundan yana bi sıkıntı yok. Şu an balıklar için ne yapılabilir ona bakmak lazım. Çevrende hazır kurulu akvaryum varsa bi süre ödünç bırakıp kendilerine gelmeleri beklenebilir. Bu arada senin akvaryumda oturmuş olur.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cyano hemen dağılır ve sert değildir. Cyano yoksa Ro cihazından alacağın suyu kullanabilirsin.

9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Ben bi bakıp durumu yazayım o halde nedir ne değildir.. Birine ödünç verme fikrine eşimin pek sıcak bakacağını sanmıyorum :)

10. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Seramik kaya üzerindeki okla işaretli bölgeler net şekilde cyano değil ve coraline alg. Kardinallerin durumu kötü; ama bu erime mi yoksa diğer balıkların işi mi çözemedim. Yosunlar normaldir, olacaktır ve bence temizlemeyin. Algae eater blenny ve deniz yıldızları hatta tangler gerekeni yaparlar. Tanglerin durumları hakkında fikrim yok; ama Temel abi zaten detaylı yazmış. Akvaryumun durumu bence olması gerekenden iyi. Sizin uğraşlarınız ya da şans eseri bir şekilde ucuz atlatılmış. Acilen su değişimi ve bir dalga motoruna ihtiyacınız var. Dengesiz dalga motorunun perculayı kapmış olabileceğinden bahsediyordunuz, aynı şey kardinalin de başına gelmiş olabilir. Ampul kesinlikle ekleyin sürece büyük faydası olacaktır.Leather coral deri değiştirecektir, uzun süre o pozisyonda kalabilir. Su değerleriniz iyi değilse toparlaması uzun sürecektir.

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Öncelik ile geçmiş olsun Burak.

Yapılan hatalar tabi ki aşikar, bunları bir kenara bırakıp çaresine bakman gerek, sana tavsiyem kendi başına hiç bir şekilde müdahale etmemen. Burada her derde deva var ve bu foruma gönül vermiş bir dünya insan var. Hiç bir ticari mantık ile haraket etmeyen tek forum. Artık bırak dekoru değişmeyi, dekorun altında balık aramayı, sistemi kurcalamayı bence, bırak ölen ölsün kalan sağlar bizimdir, bu süreçte.

Son olarakta, bu gibi durumlarda Ro kullanma, bende senelerdir ro kullanıyorum, ama atladığınız tek şey var, Ro cihazı suda hiç bir mineral bırakmayarak suyu arıtıyor, bu bence sıkıntı, hee senelerdir kullanıyorum ama, sürekli, değil sadece eksileni tamamlıyorum veya çok zorda kaldığımda kullanıyorum. Unutmamak gereken, oturmuş akvaryum her türlü suyu daha sonradan tolere edebiliyor, ama senin sistemin çok yeni. İyi marka damacanadan şaşma, kullan aradaki farkı çok rahat göreceksin.

Sıkma canını, bir süre sonra her şey yoluna girecek...

12. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Burak geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede her şey yoluna girer.

13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Evet bu da bir sorun aslında, içinde hiç bir eser element bulunmayan su ile sistem kurmak. Bir takım katkılarla bunu düzenleyebilirmiyiz?
    Murat abi demek istediğinizi anlıyorum, damacana ile kurup sonra ro ile sistemi sürdürebilirim. Fakat yine de tuzlu oluyor :( yani hem 100 lira kadar bir para damacana suya gidecek hem de komple akvaryum boşaltılıp yeniden kurulacak, eğeröyle olursa bu üçüncü kez sıfırlamak olacak :) Gene en baştan bir kurulum yapıcak olsam bu dediğiniz değerlendireceğim ama şimdi sıfırdan kurulum yapmaya pek takatim yok ki :(
    Şimdi su hazır birazdan değişim yapacağım 100-120 litre kadar ancak.. sonradan içine ne ekleyeyim ampul? eser element?

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Burak'cığım yeniden kuruluma gitmenin manası yok, sen sadece damacana su ile değişimlerini yap Temel Hoca'nın dediğini yap gerisini merak etme. Ro suyu aklından çıkart şu an.

Bende ilk olarak Ro ile kurdum akvaryumumu, daha sonrada Ro ile devam ettim, problem yaşamadım açıkcası daha sonra da Temel'in tavsiyesi üzerine, damacana kullanmaya başladım, aradan 7-8 ay geçtikten sonra Ro kullanmaya başladım ki üstte yazdığım gibi her zaman değil, hele ki su değişimlerinde hep damacana kullandım.

Anlatmak istediğim, akvaryumunda sorun kalmadığında sistem oturmuş, her şey güllük gülüstanlık vaziyette giderken, suyun eksik damacana yok elinde, Ro suyunuda beklemek istemiyorsun, musluk suyunu bile koysan, (Sakın koyma) sistemin kuvvetliliği bunu bile tolere ediyor.

Tuzu iyi karışmış ve ısısı ayarlanmış, damacana su ile, değişim yap... Dışarıdan söylenenlere de (Akvaryumcular forumda olmayanlardan bahsediyorum.) kulağını tıka. Su değişimi yapıldığında, katkıya gerek yok...

15. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam o zaman, iyice anladım. Şimdiki su değişimini ro suyu ile yapayım, su hazır sayılır sadece ısısının dengelenmesini bekliyorum, gidip gelip karıştırıyorum :) Bundan sonraki su değiş.imlerini bir süre damacana su ile yapayım. Şimdi damacana almaya kalksam o kadar suyu ısıtacak tuzlayacak yerim yok, hazırlıksız yakalandım.. haftalık veya 15 günde bir yaptığım su değişimlerini damacana ile yaparsam bahsi geçen elementler de bu sayede oturmuş olur sanırım, en azından eklenir. 120 litre kadar su değiştireceğim, 6-7 damacana suyu ısıtacak ne yerim var ne de tuzum kalmadı malesef keşke olsaydı onu da yapardım

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Sanırım 100-110 litre kadar su değiştirdim. korktuğum gibi fazla bulanmadı ve balıkalr bundan çok rahatsız olmadı alıştılar heralde dakkabaşı su değişimi dekor değişimi. Adam yemek yerken laaps diye akvaryuma kocaman bir kol giriyor, lan noluyo diye kaçışıyor yavrucaklar.. yemin olsun geçenlerde omuzuma kadar girdim akvaryuma. Tabii yanlış işler bunlar ben yaptım siz yapmayın diye söylüyorum, sakın yapmayın sonra siyah benek, beyaz benek, hem siyah hem beyaz lekeler, yemek yemeyen sürekli ürkek hayvanlarınız olur, oluyor da. Olacaktır da.. aferin bana..

Herhangi bir şey eklemedim, herhangi bir test de yapamadım henüz. Amonyak testini çöpe attım, nitrit, ph, kh, gh testlerim kaldı elimde sadece. Aklımda mg, ca gibi testleri almak var. ama şimdi değil. Acele midir?

Su sirkülasyonu nasıl olmalı? Ona göre dalga motoru alacağım, benim şaptirik dalga motoru sürprizlerle dolu. yeni bir akımın da öncüsü oldu ve artık bazen ileri- bazen geri çalışmasının yanında bazen de hiç çalışmıyor sağolsun. Hydor koralia mı almalı, nasıl yapmalı nasıl etmeli?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İyi yapmışsın su değişimi yapmakla. Katkı vb eklemekten uzak dur kesinlikle. Akıntı motoru Newave 3000-4000 modeli olabilir. Gayet güzel akıntı motoru. Elinde hiç yoksa yani elinde işe yarar başka yoksa karşılıklı 2 adet alman iyi olur.

Naso yem denemesini yarından itibaren çok dikkatli deneyerek pul yemle yap bakalım.

18. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam abi. Öyle yapayım. Naso kıvırcık salatadan başka birşey yemiyor, kuru yemi verince de almıyor nasıl yapsam da yedirsem?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kivircik yemesi de bir gelisme sonucta. Bir tasa baglayarak tabana. Birak. Zamanla alisir kuru yeme. Pul yem dene bir de, baligin durumu onemli bu konuda. Kendine gelirse yer.

20. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Dün su değişimi yaptıktan sonra sailfin tang'ın üzerindeki benekler gitmişti. Gayet güzel görünüyordu, bugün tekrar aynı hale geldi, yani üstteki fotoğrafın birebir aynısı oldu. Temel abi ph salınımı yapan şey seramik kaya olabilir mi? Bu balığı bumu rahatsız ediyordur acaba ? Yem almasında sorun yok.

Sayfayı Paylaş