1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni Kurulan Deniz Akvaryumum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde ozgrcnk tarafından 8 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür
    Merhabalar sizleri uzun zamandır takip ediyordum ama sizlerle paylaştığım ilk konum bu. Aranıza yeni katılmış biri olarak daha önce bu konuda tecrübeli arkadaşların yaptıklarını izleyerek geçenlerde 320 Lt'lik tankımı deniz akvaryumu yaptım.

*Suyu Çeşme suyu kullandım

1 Adet Sobo Wave Maker
    1 Adet Boyu Dg-2516 PS
    1 Adet Atman AT-104 Kafa Motoru
    Sumpda kullanılan Malz.
    *En üstte biobal
    *Altında Elyaf
    *Altında İnce Sünger
    *Altında Seramik
    *Altında Kalın Sünger
    *En Altta Aktif Karbon

Prodac Tuz Kullanıldı, Tuz kovada eritilip Sumpdan Basıldı.
    Şu an Sıcaklık 26 sabit Tuzluluk oranı ise 1023 - 1024 arası bişey.
    Sistem 4 gündür çalışıyor.

Dün bakteri oluşumunu hızlandırmak amacıyla bi adet white molly koydum, akşam gayet sağlıklı duruyordu ordan oraya geziyordu fakat sabah uyandığımda
    malesef ölmüştü.:por:

Acaba neden olabilir ? Suyun oturmadığını düşünüp bugün nitrit testi almayı düşünüyorum.

Sizce hangi testleri uygulamalıyım ? (Bütçeyi çok zorlamıyacak şekilde)

Siz Üstadlardan yardım bekliyorum..

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Yeni Kurulan Deniz Akvaryumum ! (Molly Denemesi Kötü Sonuçlandı)

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Deniz akvaryumlarında çok bir bilgim yok ama bu akvaryumlarda çeşme suyunun olmadığını biliyorum.Suyu direk çeşmedenmi doldurdunuz yoksa osmos cihazındanmı geçirdiniz?

3. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Valla direk çeşme istanbulun o mis gibi çeşme suyu :) Valla kime sorduysam forumlar hariç bu işle ilgilenen ve Termo akvaryumu biliyormusunuz bilmiyorum oranın balıkhanesini kuran kişi arkadaşım o bile çeşme suyu kullan dedi..Bizde ona istinaden kullandık bakalım sonuç ne olacak.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Dediğim gibi çok bilgim yok bu konuda.Üstadlar yardımcı olacaktır ama kesin olarak tuzlu su akvaryumlarında çeşme suyu kullanılmaz diyebileceğimiz bir kaynakta yoktur fakat bunu daha önce deneyen bir çok akvaristin problem yaşadığını biliyorum.Bakalım üstadlar ne diyecek.Bende merakla konunun takipcisi olacağım.

5. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Son Gelişme !

Tropic Marin Nitrit- Nitrat Testi aldım ve hemen eve koştum testi yaptım Sonuçlar ise Nitrat 1mg ile 2 mg arasında Nitrit ise 0,02 olarak çıktı.

Yorumlarınızı bekliyorum.

6. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar .bence çok acele etmişsiniz moly o yüzden ölmüş ,çeşme suyuyla kurulumda ne kadar suyu beklettiniz hiç olmazssa 2,3 gün bekletip öyle koysaydınız akvaryumunuza ,nitrit 0 çıkana kadar birşey koymayın ondan sonra yine moly koyarak devam edebilirsiniz yılmak yok devam .;)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merhaba Özgür Bey,

Bir kurulum yapılmış bir şekilde ama şahsi fikrim hatalı seçimlerle gerçekleşmiş. Moli hiçbir zaman tuzlu su akvaryumu için fikir vermez ve ön deneme balığı olarak eklenmemelidir. Öncelikle çeşme suyu kullanımı facia demek değil elbette ama eğer iyi bir filtrasyon ve aydınlatma yoksa istenmeyen alg olarak tepki verebilir. Bekleyip görmek gerek, fakat çeşme suyu olmasa iyi olurdu.

Taban malsemesi nedir ?

Sump sisteminin ve akvaryumun genel fotoğrafını yayınlarsanız iyi olur. Canlı kaya vb görmek iyi olur.

8. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Temel bey taban malzemezi olarak ince aragonit kum ve 4 kilo canlı kayam var şu anda. Filtrasyon da en başta yazdığım şekilde eğer bi yanlışım varsa düzeltirmisiniz ? Molly e gelince acele ettiğim bariz. Protein Skimmer şu anda beyaz köpük topluyo sadece henüz reçel kıvamında değil :) Ne kadar daha beklemeliyim ve düzeltmem gerekenler nedir ?

İşyerimden reverse osmos su arıtma var ama bi damacana dolduktan sonra ikinci için en az 2 saat beklemek gerekiyor ve eve çıkartmak zulüm ama şöyle bişey geldi aklıma daha sonra suyu reverse osmos a çevirebilirim kısmi su değişikliği yaparak. Fikirleriniz nelerdir ?

En kısa sürede fotoğraf ekliycem

9. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

İlk Fotoğraflar Geldi

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Henüz diyatom oluşmamış zaten akvaryumda bu yüzden Moli fikir vermez. Kule mekanik filtre malzemeleri ile fazla dolu görünüyor. Elyafı özellikle azaltmak gerek yoksa ps performansını olumsuz etkiler. Protein skimmer zayıf bu bir gerçek ancak belli bir canlı yükünde frenlemek başarılırsa sorun olmaz.

Sump son gözü yani yukarı su basan motor bölümünde tek cam var gördüğüm kadarıyla ve su boşluk olan alttan geçerek motor bölümüne gidiyor. Atada küçük bir şaşırtma camı göremedim, eğer yoksa buharlaşma ile eksilecek su oradan da eksilecektir ve bunun anlamı ps motoru için oynak olan sudan dolayı daha da verimsizlik demektir.

zgrkaralar ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  11. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Elyafı azaltıcam protein skimmer konusunda bütçem şimdilik ona yettiği için tercihim oldu.Bunların haricinde ne kadar beklemem gerekicek ve diyatom oluşmasını nasıl anlıyacağım ? Keşke daha önce tecrübem olsa da sormasam ama malum ilk deniz akv.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Diyatom oluşmaya başladığında akvaryumun heryeri kahverengi bir hal alıyor.Akvaryumunu kahverengi halde gördüğünde diyatom başlamış demektir. Bu arada aydınlatma neydi ?

13. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Aydınlatma 4 Metre Şerit Led

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Burası bildiğimizi yazmak, bilmediğimizi sormak yeridir. O yüzden Relax olmak lazım.:hasta:

Olcay açıklamış diyatom oluşumunu ama ben yukarda çizdiğim sağ tarafın çalışma şeklini aynen dediğim gibi olup olmadığını yazmadığın için öğrenemedim. Aşağıda işaretlediğim yer yazdığım gibi mi ?

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Kullandığınız ledler power ledmi yoksa normal led mi ? saat:gif Şerit led dediğinize göre ben normal led diye tahmin ediyorum.Bu durumda aydınlatmanızdada sorun var.

fth-94 bunu beğendi.
  16. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Temel abi senin söylediğin gibi orada tek cam var, yani su alttan giriyor. Taşma yok.
    Olcay abi power led yani bi sırası koca evi aydınlatıyor, ışık konusunda sorunum yok ama henüz diatom oluşmadı.

Geçen gün yeni bir canlı kaya ekledim üzerinde sünger, deniz kestanesi ve bilmediğim bir sürü canlı ile geldi. Fakat bugün itibariyle hala diatom oluşumu yok.

Protein skimmer çalışıyor ama beyaz köpük topluyor. Henüz koyulaşma yok.

Dün de bi tane velifera attım. İki gündür yaşıyor bir sorun gözükmüyor bakalım.

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Özgür bey ledler bana şerit led gibi geldi. :smiley33: Yada resimde öyle gözüküyor. Evi aydınlatması önemli değil, gerekli kelvin değerlerinde yeterince akvaryumu aydınlatması önemlidir.

Diatom bence ışık ile alakalı olabilir.

Elinizi suya sokuyormusunuz ben gibi ikide bir :) Eğer öyleyse ps toplama yapmaz.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sumpun o kısmı hatalı yapılmış. O sistemde protein skimmerden verim alamazsın, zaten zayıf bir gücü var ve oynak su seviyesi yüzünden iyice düşmüştür. Akvaryumda canlı yok yani toplayacak çok fazla bir atık yükün yok. Ancak yine de zayıf olduğunu bilmende fayda var.

Şimdi birlikte düşünelim; Sen şimdi sumpunu ters çevirsen yani sol taraf sağa sağ taraf sola gelse sistem düzelir mi; bence düzelir. :ay: Kule alanın daralır ama sorun yok devridaim motoru kısmın genişler ve buharlaşmalarda sana güzel bir zaman da tanır. Bu işlemi yapmanı öneririm.

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Özgür, ledleri çalıştırmadan evvel resimlerini çekip eklermisin? Bana power led gibi gelmiyor bu ledler açıkcası.saat:gif

fth-94 bunu beğendi.
  20. ozgrcnk

ozgrcnk

İsim:
    Özgür

Ters çevirmek mantıklı Temel abi haklısın onu düzeltirim,
    Elimi suya canlı kaya eklemek için sokuyorum mecburen.

Power led dediğiniz bu yeni çıkan adaptörle çalışan arabaların farlarında kullanılan ledler değil mi ?

Aydınlatmada ne önerirsiniz ? T5 ler çok elektrik harcıyabiliyo diye biliyorum, ledler sabah akşam yansada faturaya yansıyan pek bişey olmuyo çok çok ekonomik.

Fotoğraf eklerim kısa zamanda.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş